Ադրբեջանը Ժնևի կոնվենցիաների խախտմամբ գերեվարել է ճանաչված առնվազն 7 ռազմագերու. ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ
Հայաստանի վրա ադրբեջանական կողմի վերջին հարձակման հետևանքով, Ժնևի կոնվենցիաների կոպտագույն խախտմամբ գերեվարվել է ճանաչված առնվազն 7 ռազմագերի, լուրջ վնասներ են կրել քաղաքացիների մոտ 200 տներ, Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերում տեղահանել է առնվազն 2750 մարդ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարեց ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստում:
Մարգարյանը նախ երախտագիտություն հայտնեց Ֆրանսիայի նախագահությանը՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի խնդրանքով հրատապ նիստ գումարելու համար։
«Հանդիպումը տեղի է ունենում իմ երկրի համար ծանր պահին, քանի որ հանցավոր ագրեսիայի գործողություններ են իրականացվել ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ՝ միջազգային իրավունքի և ՄԱԿ-ի կանոնադրության կոպտագույն խախտումով։ Հանցագործն ունի անուն՝ Ադրբեջան, Հայաստանի հարևանը՝ արևելյան հատվածից, որը մի քանի անգամ ավելի մեծ է՝ տարածքով, բնակչությամբ և ռեսուրսներով: Ադրբեջանի թշնամական վարքագծի, հռետորաբանության և չվերահսկվող, անհամաչափ բռնության արձանագրումը ցույց է տալիս միջազգային իրավունքի յուրաքանչյուր դրույթի, նորմի բացարձակ անտեսման ամենավտանգավոր օրինակն ու բացահայտում է Ադրբեջանի՝ տարածաշրջանում պատերազմներ, ավերածություններ և անկայունություն հրահրելու հստակ մտադրությունը»,-ասաց Հայաստանի ներկայացուցիչը:
Նա նաև ընդգծեց, որ Ադրբեջանի հարձակումը խլել է 105 մարդու կյանք, կան տասնյակ վիրավորներ, անհետ կործածներ, տարբեր տեսակի նյութական վնասներ, այդ թվում վնասվել են քաղաքացիական բնակավայրեր և ենթակառուցվածքներ: Այս պահին թվերը միայն նախնական են։ Քաղաքացիների մոտ 200 տներ լուրջ վնասվել են, դրանցից ավելի քան 60-ն ամբողջությամբ ավերվել է։
Մարգարյանն ընդգծեց, որ Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերում տեղահանել է առնվազն 2750 մարդ, այդ թվում՝ 370 երեխա և հաշմանդամություն ունեցող 55 անձ:
«Ջերմուկ առողջարանային քաղաքի հրետակոծությունը, որը բացարձակապես չունի ռազմական թիրախներ, ոչ այլ ինչ է, քան պատերազմական հանցագործություն, ինչպես նաև հարվածները Կեչուտի ջրամբարի վրա: Ժնևի կոնվենցիաների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտմամբ՝ գերեվարվել է առնվազն 7 ճանաչված ռազմագերի, վիդեո ապացույցները վկայում են, որ Ադրբեջանում կարող են լինել ավելի շատ գերիներ: Հարձակման թիրախ են դարձել ինչպես տեղացի, այնպես էլ արտասահմանցի լրագրողները, որոնք կատարում էին իրենց աշխատանքը՝ լուսաբանում էին իրադարձությունները»,-շեշտեց Մարգարյանը:

At least 7 identified PoWs captured by Azerbaijan in flagrant violation of Geneva Conventions
In flagrant violation of the Geneva Conventions and international humanitarian law, at least 7 identified Prisoners of War have been captured by Azerbaijan, with video evidence suggesting there could be more captives, Permanent Representative of Armenia to the UN H.E. Mher Margaryan said in his speech at the UN Security Council meeting.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 16, ARTSAKHPRESS: “In the early hours of 13 September, Azerbaijan initiated a major military offensive targeting the eastern and south-eastern regions of Armenia with the use of a wide range of weaponry, including artillery and combat UAVs. The offensive took lives of 105 people, left dozens wounded, dozens missing, and inflicted various forms of material damage, including upon the civilian settlements and infrastructure. The scale of destruction and the intensity of shelling is so high, that, at the moment, we have only initial figures. Around 200 homes of civilians have suffered serious damage, with more than 60 of them completely destroyed.
For a few consecutive days, a number of densely populated towns of Armenia, including Goris, Jermuk, Vardenis, Kapan and Sotk came under heavy fire. The latest reports indicate that the offensive has displaced at least 2750 people in Gegharkunik, Vayots Dzor and Syunik Provinces, which include 370 children and 55 persons with disabilities among those displaced. The shelling of the resort town of Jermuk, which has absolutely no military targets is nothing short of war crime, and so are the strikes against the Kechut water reservoir, with potentially catastrophic human toll and environmental impact.
In flagrant violation of the Geneva Conventions and international humanitarian law, at least 7 identified Prisoners of War have been captured, with video evidence suggesting there could be more captives held by Azerbaijan. The offensive targeted journalists, both local and foreign, who were carrying out their work covering the events,” Margaryan said in part.