«Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը և ռազմական հանցագործությունները 1918-2022 թթ.»․ Ստեփանակերտում մամուլի ասուլիս է կայացել
Այսօր՝ սեպտեմբերի 19-ին, մայրաքաղաքի Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի Կովկասագիտության կենտրոնի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել «Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը և ռազմական հանցագործությունները 1918-2022 թվականներին» խորագրով մամուլի ասուլիս:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ասուլիսին մասնակցել են ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը, «Կաճառ գիտական» կենտրոնի ղեկավար, պատմաբան Մհեր Հարությունյանը:
Կովկասագիտության կենտրոնի տնօրեն Հովիկ Ավանեսովի խոսքով՝ 1918 թվականին աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա հայտնված Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորումը ձևավավորվել է բռնազավթելով տարածաշրջանի բնիկ ժողովրդների պատմական հայրենիքը:
307294952_498794421620072_5674710120691350178_n.jpg (1.28 MB)«Հանդիսանալով պանթուրանական նախագիծ, Ադրբեջանը հիմնադրման պահից ի վեր որդեգրել է ինչպես ցեղասպանության, էթնիկ զտումների, քսենոֆոբիայի, ռազմական հանցագործությունների, այնպես էլ՝ տարածաշրջանի բնիկ ժողովուրդների հազարամյակներով ստեղծած մշակութային ժառանգության ոչնչացման և յուրացման քաղաքականություն: Դրա անկյունաքարը հանդիսանում է հայատյացությունը»,-ասել է բանախոսը:
Նա ընդգծել է, որ 1918 թվականից սկսած Ադրբեջանը հայերի նկատմամբ իրականացրել է բազմաթիվ ցեղասպանական գործողություններ և էթնիկ զտումներ՝ նպատակ հետապնդելով վերացնել հայկական պետականությունն ու քաղաքակրթությունը:
«Ադրբեջանի հայասպան քաղաքականությունը երբևէ իրավաքաղաքական գնահատական չի ստացել , ինչն էլ ստեղծել է անպատժելիության մթնոլորտ, որի հետևանքով հայկական երկու հանրապետություների դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ պատերազմների ընթացքում իրականացրել է բազմաթիվ ռազմական հանցագործություներ: Դրանք կազմակերպվել են Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից, ինչը վկայում է այն մասին,որ հայատյացությունը և էթնիկական զտումները հանդիսանում են այդ արհեստածին պետության քաղաքականության անբաժան մաս»,-հավելեց նա:
ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը համոզմունք հայտնեց, որ ի դեմս Ադրբեջանի՝ հայկական կողմը գործ ունի, իրապես, ռազմական հանցագործների կողմից ղեկավարվող մի երկրի հետ:
307622190_1054580448589617_276331333557464806_n.jpg (1.20 MB)«Այդ երկիրը պարբերաբար իրականացնում է հանցավոր գործողություններ՝ առաջին հերթին թիրախավորելով աշխարհի ամբողջ հայությանը, մասնավորապես, Հայաստանում և Արցախում ապրող հայերին: Վերջին ագրեսիային մենք ականատես եղանք օրերս, երբ Ադրբեջանը հարձակվեց Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքի վրա»,-նշեց ԱՀ ՄԻՊ-ը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի ձեռագիրը չի փոխվել, և այս իրավիճակը, միանշանակ, անպատժելիության հետևանքն ու արդյունքն է:
«Կաճառ գիտական» կենտրոնի ղեկավար, պ. գ. թ., դոցենտ Մհեր Հարությունյանը շեշտեց, որ 1918 թվականին Թուրքիայի կողմից ստեղծված Ադրբեջանի Հանրապետությունը կոչված է շարունակելու նրա ցեղասպան քաղաքականությունն Արևելյան Անդրկովկասում, ինչն առայսօր հետևողականորեն իրականացվում է:
307254842_1287669008707544_1954182450039130208_n.jpg (1.29 MB)
«Պետք է դաս քաղել պատմությունից և կարևոր հետևություն անել՝ միայն մենք կարող ենք կասեցնել թշնամու ցեղասպան քաղաքականության իրականացումը՝ համարժեք պատասխան տալով թշնամու ոտնձգություններին: Պետք է ուժեղանանք ինչքան հնարավոր է, պետք է ժողովրդագրական խնդիրը լուծել: Մեր ամեն մի կորստից հետո պիտի հինգ ծնունդ ունենանք»,-ասել է Մ.Հարությունյանը:
307371443_5331467286963999_1231647761398511510_n.jpg (1.68 MB)Մամուլի ասուլիսի ընթացքում բանախոսները պատասխանել են լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին հուզող հարցերին:

«Политика геноцида и военные преступления Азербайджана в 1918-2022 годах»: В Степанакерте состоялась пресс-конференция
Сегодня, 19 сентября, по инициативе Центра кавказоведения столичного университета имени Месропа Маштоца состоялась пресс-конференция на тему «Политика геноцида и военные преступления Азербайджана в 1918-2022 годах».
СТЕПАНАКЕРТ, 19 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", в пресс-конференции приняли участие правозащитник Гегам Степанян, руководитель научного центра "Качар", историк Мгер Арутюнян.
По словам директора Центра кавказоведения Овика Аванесова, искусственное образование под названием Азербайджан, появившееся на политической карте мира в 1918 году, образовалось путем узурпации исторической родины коренных народов региона.
307294952_498794421620072_5674710120691350178_n.jpg (1.28 MB)
«Создавая пантуранический проект, Азербайджан взял на вооружение политику геноцида, этнических чисток, ксенофобии, военных преступлений, а также уничтожения культурного наследия, созданного коренными народами региона на протяжении тысячелетий.  Ее краеугольным камнем является ненависть к армянам", - сказал О. Аванесов.
Он подчеркнул, что с 1918 года Азербайджан осуществил многочисленные акты геноцида и этнических чисток против армян с целью уничтожения армянской государственности и цивилизации.
«Армяноненавистническая политика Азербайджана никогда не получала правовой и политической оценки, что создавало атмосферу безнаказанности, в результате чего было совершено множество военных преступлений в ходе широкомасштабных войн, развязанных против двух армянских республик. Они были организованы военно-политическим руководством Азербайджана, что доказывает, что арменофобия и этнические чистки являются неотъемлемой частью политики этого искусственного государства", - добавил он.
Правозащитник Гегам Степанян выразил убеждение, что в лице Азербайджана армянская сторона имеет дело со страной, которой правят военные преступники.
307622190_1054580448589617_276331333557464806_n.jpg (1.20 MB)
"Эта страна регулярно осуществляет преступную деятельность, в первую очередь направленную против всех армян мира, в частности армян, проживающих в Армении и Арцахе. На днях мы стали свидетелями последней агрессии, когда Азербайджан напал на суверенную территорию Республики Армения", - сказал правозащитник, добавив, что почерк Азербайджана не изменился, и эта ситуация, безусловно, является следствием и результатом безнаказанности.
Руководитель научного центра «Качар», к.и.н., доцент Мгер Арутюнян подчеркнул, что Азербайджанская Республика, созданная Турцией в 1918 году, призвана продолжить политику геноцида в Восточном Закавказье, последовательно проводимую по сей день.
307254842_1287669008707544_1954182450039130208_n.jpg (1.29 MB)
"Необходимо извлечь урок из истории и сделать важный вывод: только мы можем остановить реализацию врагом политики геноцида, дав адекватный ответ на агрессию врага. Мы должны максимально усилиться, мы должны решить демографическую проблему. После каждой потери у нас должно быть пять рождений", - сказал М. Арутюнян.