Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային 9-րդ համաժողովի արդյունքում ստորագրվել է 83 միջոցառումների ծրագիր
Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև տնտեսական ոլորտի համագործակցությունը ինչպես միջպետական, այնպես էլ միջշրջանային մակարդակով ակտիվորեն զարգանում է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Դմիտրի Վոլվաչը:
«Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային 9-րդ համաժողովի արդյունքում ստորագրվել է 83 միջոցառումների ծրագիր, ըստ որի՝ մեր շրջանները (շուրջ 30 շրջաններ, թեև Ռուսաստանի գրեթե բոլոր շրջանները ներգրավված են Հայաստանի հետ ակտիվ տնտեսական համագործակցության մեջ) կոնկրետ միջոցառումներ են առաջարկել միջշրջանային, տնտեսական, սոցիալական, մշակութային ոլորտների զարգացման ուղղությամբ մինչև 2027 թվականը: Բավական երկարաժամկետ և հեռանկարային համագործակցության ծրագիր է բոլոր ուղղություններով»,- ասաց Վոլվաչը:
Նա հիշեցրեց, որ 2022 թվականի առաջին կիսամյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունն ավելացել է գրեթե 50 տոկոսով կամ ավելի քան 1.6 միլիարդ դոլարով և չնայած միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների բացասական կանխատեսումների՝ Հայաստանը երկնիշ տնտեսական աճ է գրանցել:

По итогам IX армяно-российской межрегиональной конференции подписана программа 83 мероприятий
Экономическое сотрудничество между Россией и Арменией активно развивается как на межгосударственном, так и на межрегиональном уровне.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в ходе пресс-конференции заявил заместитель министра экономического развития РФ Дмитрий Вольвач.
«По итогам IX армяно-российской межрегиональной конференции была подписана программа 83 мероприятий, согласно которым наши области (около 30, хотя практически все области России вовлечены в активное экономическое сотрудничество с Арменией) предложили конкретные мероприятия в направлении развития сфер экономики, социальной, культуры до 2027 года. Это достаточно долгосрочная и перспективная программа сотрудничества по всем направлениям», - сказал Вольвач.
Он напомнил, что в первом полугодии 2022 года по сравнению с тем же периодом предыдущего года товарооборот между двумя странами вырос почти на 50 %, или более чем на 1,6 миллиарда долларов, и, несмотря на негативные прогнозы авторитетных международных организаций, Армения зафиксировала двузначный экономический рост.