Համաշխարհային ավետարանչական դաշինքը ՄԱԿ-ում կոչ է արել հարգել Մարաղայի կոտորածի զոհերի հիշատակը
Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների խորհրդում սեպտեմբերի 21-ին Համաշխարհային ավետարանչական դաշինքը կոչ է արել միջազգային հանրությանը հարգել Մարաղայի կոտորածի զոհերի հիշատակը՝ պահելով ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու իր բազմաթիվ խոստումները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային ավետարանչական դաշինքը միջազգային հանրությանը ուղղված հայտարարությամբ՝ ցանկանում է ոգեկոչել ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի Մարաղա գյուղում քրիստոնյա հայերի կոտորածի 30-ամյակը։ 1992 թվականի ապրիլի 10-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը գրավել էին 4000 բնակչությամբ այս փոքրիկ գյուղը, որտեղի գրեթե բոլոր բնակիչները քրիստոնյա հայեր էին։
«Ադրբեջանական զորքերի դուրս գալուց մեկ օր անց այս գյուղ ժամանեց մեր գործընկեր «Միջազգային քրիստոնեական համերաշխություն» (Christian Solidarity International) կազմակերպությունը և հայտնաբերեց կոտորածի հետևանքները։ Վերապրողները շոկային իրավիճակում էին. նրանց այրված տները դեռևս ծխում էին։ Քառասունհինգ խաղաղ բնակիչ սպանվել էր, ավելի քան հիսունը՝ գերեվարվել, իսկ տասնինը քաղաքացիական անձ՝ անհետացել։
Մարաղայի ջարդը ողբերգական օրինակ է, թե ինչպես են էթնիկ և կրոնական ինքնությունները շահագործվում արդի աշխարհում: Կառավարությունները և զինված խմբերը հաճախ թիրախավորում են մարդկանց՝ ելնելով նրանց էթնիկ և կրոնական պատկանելիությունից: Նման մարտավարությունը չափազանց վնասակար է մարդու հիմնարար իրավունքների համար։
Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը հարգել Մարաղայի զոհերի հիշատակը՝ պահելով ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու իր բազմաթիվ խոստումները, ընդգծելով, որ էթնիկ զտումներն երբեք ընդունելի միջոց չեն քաղաքական նպատակներին հասնելու համար, և աշխատելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ՝ պահպանելով հայերի և ադրբեջանցիների իրավունքներն ու ազատությունները»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Всемирный евангелический альянс призвал ООН почтить память жертв резни в Мараге
В Совете по правам человека Организации Объединенных Наций Всемирный евангелический альянс 21 сентября призвал международное сообщество почтить память жертв резни в Мараге, тем самым выполнив свои многочисленные обещания предотвращать преступления геноцида и наказать за них.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 сентября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Всемирный евангелический альянс призвал международное сообщество отметить 30-летие резни армян-христиан в селе Марага Нагорного Карабаха во время первой карабахской войны. 10 апреля 1992 года вооруженные силы Азербайджана заняли это небольшое село с населением в 4 000 человек, почти все жители которого, были армяне-христиане.
«Через день после вывода азербайджанских войск наша партнерская организация «Международная христианская солидарность» (Christian Solidarity International) прибыла в это село и обнаружила последствия резни. Выжившие были в шоковом состоянии. Их сожженные дома еще дымились. Сорок пять мирных жителей были убиты, более пятидесяти взяты в плен, девятнадцать мирных жителей пропали без вести.
Резня в Мараге - трагический пример того, как в современном мире может преследоваться этническая и религиозная идентичность. Правительства и вооруженные группы часто преследуют людей по признаку их этнической принадлежности и религии. Такая тактика чрезвычайно вредна для соблюдения основных прав человека.
Мы призываем международное сообщество почтить память жертв Мараги, исполняя свои многочисленные обещания предотвращать преступления геноцида и наказывать за них, подчеркивая, что этническая чистка никогда не станет приемлемым средством достижения политических целей, поработать над мирным урегулированием нагорно-карабахского конфликта, сохраняя права и свободы армян и азербайджанцев», - говорится в призыве альянса.