Համաշխարհային ավետարանչական դաշինքը ՄԱԿ-ում կոչ է արել հարգել Մարաղայի կոտորածի զոհերի հիշատակը
Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների խորհրդում սեպտեմբերի 21-ին Համաշխարհային ավետարանչական դաշինքը կոչ է արել միջազգային հանրությանը հարգել Մարաղայի կոտորածի զոհերի հիշատակը՝ պահելով ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու իր բազմաթիվ խոստումները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային ավետարանչական դաշինքը միջազգային հանրությանը ուղղված հայտարարությամբ՝ ցանկանում է ոգեկոչել ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի Մարաղա գյուղում քրիստոնյա հայերի կոտորածի 30-ամյակը։ 1992 թվականի ապրիլի 10-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը գրավել էին 4000 բնակչությամբ այս փոքրիկ գյուղը, որտեղի գրեթե բոլոր բնակիչները քրիստոնյա հայեր էին։
«Ադրբեջանական զորքերի դուրս գալուց մեկ օր անց այս գյուղ ժամանեց մեր գործընկեր «Միջազգային քրիստոնեական համերաշխություն» (Christian Solidarity International) կազմակերպությունը և հայտնաբերեց կոտորածի հետևանքները։ Վերապրողները շոկային իրավիճակում էին. նրանց այրված տները դեռևս ծխում էին։ Քառասունհինգ խաղաղ բնակիչ սպանվել էր, ավելի քան հիսունը՝ գերեվարվել, իսկ տասնինը քաղաքացիական անձ՝ անհետացել։
Մարաղայի ջարդը ողբերգական օրինակ է, թե ինչպես են էթնիկ և կրոնական ինքնությունները շահագործվում արդի աշխարհում: Կառավարությունները և զինված խմբերը հաճախ թիրախավորում են մարդկանց՝ ելնելով նրանց էթնիկ և կրոնական պատկանելիությունից: Նման մարտավարությունը չափազանց վնասակար է մարդու հիմնարար իրավունքների համար։
Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը հարգել Մարաղայի զոհերի հիշատակը՝ պահելով ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու իր բազմաթիվ խոստումները, ընդգծելով, որ էթնիկ զտումներն երբեք ընդունելի միջոց չեն քաղաքական նպատակներին հասնելու համար, և աշխատելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ՝ պահպանելով հայերի և ադրբեջանցիների իրավունքներն ու ազատությունները»,- նշված է հայտարարության մեջ:

At UN, World Evangelical Alliance urged international community to honor memory of victims of Maragha massacre
The World Evangelical Alliance delivered a statement at the UN Human Rights Council on September 21, urging the international community to honor the memory of the victims of the Maragha massacre by making good on its many promises to prevent and punish the crime of genocide.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 22, ARTSAKHPRESS: “The World Evangelical Alliance wishes to mark the 30th anniversary of the massacre of Armenian Christians in Maragha village in Nagorno-Karabakh during the first Karabakh war.
This small village of 4,000 people, almost all of whom were Armenian Christians, was captured by Azerbaijani forces on April 10, 1992. Our partner organization Christian Solidarity International arrived in the village one day after the Azerbaijani troops had withdrawn, and they discovered a massacre. Survivors were in a state of shock; their burnt-out houses were still smoldering.
Forty-five civilians were killed; over 50 taken hostage, and 19 civilians were disappeared.
The massacre at Maragha is a tragic example of how ethnic and religious identities are weaponized in our world today. Governments and armed groups often target people based on their ethnic and religious identity. Such tactics are deadly to fundamental human rights.
We urge the international community to honor the memory of the victims of Maragha by making good on its many promises to prevent and punish the crime of genocide, by making clear that ethnic cleansing is never an acceptable means to achieve political goals, and by working towards a peaceful resolution to the conflict in Nagorno-Karabakh, one that will uphold the rights and freedoms of Armenians and Azerbaijanis”, the statement says.