ԱՄՆ-ում քննարկում են Հայաստանին զենք վաճառելու հարցը. Հայ դատի հանձնախումբ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում քննարկվում է Հայաստանին ամերիկյան սպառազինություն վաճառելու հարցը, որպեսզի Հայաստանը կարողանա պաշտպանվել Թուրքիայի աջակցությամբ իրականացվող ադրբեջանական ագրեսիայից։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` այս տեղեկությունը հայտնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը։ «1991 թվականին Հայաստանի անկախության վերանվաճումից ի վեր առաջին անգամ Միացյալ Նահանգներում քաղաքականություն մշակողները, Կոնգրեսի երկկուսակցական կայուն ճնշման տակ, քննարկում են Հայաստանին ԱՄՆ սպառազինություն վաճառելու հարցը` օգնելու նրան պաշտպանվել Ադրբեջանի (Թուրքիայի աջակցությամբ իրականացվող) անողոք ագրեսիայից և էթնիկ զտումներից», - հաղորդել է Ամերիկայի Հայ դատի գրասենյակը։
Սեպտեմբերի 13-14-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության նկատմամբ իրականացված ռազմական ագրեսիայից անմիջապես հետո կոնգրեսական Ադամ Շիֆը շրջանառության մեջ էր դրել ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերի հանձնախմբի մյուս անդամների հետ միասին մշակված բանաձևի նախագիծ, որը դատապարտում է Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների վրա Ադրբեջանի չհրահրված հարձակումները, ինչպես նաև կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել Միացյալ Նահանգների կողմից տրամադրվող բոլոր տեսակի օգնություններն ու աջակցությունը Ադրբեջանին։

В США обсуждают вопрос продажи оружия Армении: Kомитет Ай Дата Америки
В Соединенных Штатах обсуждают вопрос продажи американского оружия Армении, чтобы Армения могла защитить себя от азербайджанской агрессии, осуществляемой при поддержке Турции.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 сентября, АРЦАХПРЕССКак передает корреспондент «Арменпресс», эту информацию сообщил Kомитет Ай Дата Америки. «Впервые с момента обретения Арменией независимости в 1991 году разработчики политики в Соединенных Штатах под твердым двухпартийным давлением Конгресса обсуждают вопрос продажи вооружения США Армении, чтобы помочь ей защитить себя от агрессии и этнических чисток Азербайджана (осуществляемых при поддержке Турции)», - сообщил Kомитет Ай Дата Америки.
Вскоре после военной агрессии, осуществленной вооруженными силами Азербайджана в отношении территориальной целостности Республики Армения 13-14 сентября, конгрессмен Адам Шифф ввел в оборот проект резолюции, разработанной совместно с другими членами комиссии по армянским вопросам Конгресса США. Резолюция осуждает неспровоцированные нападения Азербайджана на Республику Армения и Республику Арцах, а также призывает немедленно прекратить все виды помощи и содействия, предоставляемые Соединенными Штатами Азербайджану.