«Հյուսիսային հոսքի» գազատարների վրա պայթյունները ձեռնտու են ԱՄՆ-ին. Պատրուշեւ
ԱՄՆ-ն Բալթիկ ծովում գազատարների պայթյունների գլխավոր շահառուն է, հայտարարել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին փոխանցում է News.am-ն։
««Հյուսիսային հոսք» եւ «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարներում պայթյունների մասին հաղորդումներից հետո բառացիորեն առաջին րոպեներից Արեւմուտքն ակտիվ արշավ սկսեց մեղավորներին գտնելու համար: Սակայն ակնհայտ է, որ հիմնական շահառուն, առաջին հերթին՝ տնտեսական, ԱՄՆ-ն է»,- ասել է Պատրուշեւը Մոսկվայում՝ ԱՊՀ երկրների հետախուզական գերատեսչությունների ղեկավարների խորհրդակցությանը։
Նա հիշեցրել է, որ Նիկարագուայի Պուերտո Սանդինո նավահանգստում ստորջրյա խողովակաշարի խափանման հետ կապված նմանատիպ իրավիճակ արդեն տեղի է ունեցել 1983-ի հոկտեմբերին: «Անհրաժեշտ է համակարգված ջանքեր գործադրել՝ այդ հանցագործության պատվիրատուներին եւ մեղավորներին բացահայտելու համար, ինչը մեր արդյունավետ փոխգործակցության լավ օրինակ կլինի»,- ընդգծել է Պատրուշեւը:

Патрушев: США выгодны взрывы на газопроводах на газопроводах «Северного потока»
США являются главными выгодоприобретателями от взрывов на газопроводах в Балтийском море, заявил секретарь Совета безопасности России Николай Патрушев.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 сентября, АРЦАХПРЕСС- Передает РИА Новости.
«Буквально с первых минут после сообщений о взрывах на газопроводах "Северный поток" и "Северный поток — 2" Запад развернул активную кампанию по поиску виновных. Однако очевидно, что основным выгодополучателем, прежде всего экономическим, являются США», — сказал Патрушев в Москве на совещании глав спецслужб стран СНГ.
Подобная ситуация с подрывом подводного трубопровода в порту Пуэрто-Сандино в Никарагуа уже имела место в октябре 1983 года, напомнил он. «Представляется необходимым предпринять скоординированные усилия с целью разоблачения заказчиков и исполнителей этого преступления, что стало бы хорошим примером нашего эффективного взаимодействия», — подчеркнул Патрушев.