Ռուսաստանին միավորվելու վերաբերյալ հանրաքվեները չեն կարող ընդունվել.Գուտերեշ
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը հայտարարել է, որ ԴԺՀ-ում, ԼԺՀ-ում, Զապորոժիեի և Խերսոնի շրջաններում անցկացված հանրաքվեները Ռուսաստանին միավորվելու վերաբերյալ «չեն կարող ընդունվել», իսկ տարածաշրջանների միացումը Ռուսաստանին չի համապատասխանում միջազգային իրավունքին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին փոխանցում է 1lurer.am-ն։
ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցչությունը քննադատել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի հայտարարությունը, որը, ըստ ռուսական կողմի, կարող է ազդել ՄԱԿ-ի երկրների դիրքորոշման վրա Գլխավոր ասամբլեայում հանրաքվեների թեման քննարկելուց առաջ:
«Վարչական գործառույթները գլխավոր քարտուղարին իրավունք չեն տալիս հանդես գալ քաղաքական հայտարարություններով ՄԱԿ-ի անունից, քանի որ այն պատկանում է նրա անդամ պետություններին, էլ չենք խոսում Գլխավոր ասամբլեայի կանոնադրության նորմերի և փաստաթղթերի միանձնյա մեկնաբանության մասին»,- նշել են մշտական ներկայացուցչությունում:
Ինչպես սպասվում է, ուրբաթ կամ հաջորդ շաբաթվա սկզբին ԱՄՆ-ն ու Ալբանիան ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում քվեարկության կներկայացնեն հանրաքվեները դատապարտող բանաձևի նախագիծը։ Ռուսաստանը, թերևս, հասկանալի պատճառներով, վետո կդնի դրա վրա։ Այնուհետ, ըստ կանոնակարգի, հարցը կտեղափոխվի Գլխավոր ասամբլեայի քննարկմանը։

Референдумы об объединении с Россией не могут быть приняты: Гутерриш
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш заявил, что референдумы, проведенные в ДНР, ЛНР, Запорожской и Херсонской областях о присоединении к России, «не могут быть приняты», а присоединение регионов к России не соответствует международному праву.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 сентября, АРЦАХПРЕСС- Пишет РИА Новости.
Постоянное представительство России при ООН раскритиковало заявление генсека организации, которое, по мнению российской стороны, могло повлиять на позицию стран ООН перед обсуждением темы референдумов в Генассамблее.
«Административные функции не дают Генеральному секретарю права делать политические заявления от имени ООН, поскольку он принадлежит ее государствам-членам, не говоря уже об единоличном толковании норм и документов устава Генеральной Ассамблеи», — говорится в сообщении постоянного представительства.
Как ожидается, в пятницу или в начале следующей недели США и Албания внесут на голосование в Совет Безопасности ООН проект резолюции, осуждающей референдумы. Россия, возможно, по понятным причинам наложит на него вето. Затем, согласно регламенту, вопрос будет вынесен на обсуждение Общего собрания.