Տեղի է ունեցել Միրզոյան-Բլինքեն-Բայրամով հեռախոսազրույց. անդրադարձ է եղել Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմի ստեղծմանը
Հոկտեմբերի 4-ին, ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ, տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հեռախոսազրույցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳ նախարարությունից, կողմերն իրենց կարծիքներն են ներկայացրել հոկտեմբերի 2-ին Ժնևում կայացած հանդիպման վերաբերյալ:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական ԶՈՒ դուրսբերման, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների շուտափույթ հայրենադարձման ու հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման անհրաժեշտությունը: Շեշտվել է ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով խնդիրների կարգավորման անընդունելիությունը:
Նոր ագրեսիաների կանխարգելման համատեքստում ընդգծվել է սահմանային իրավիճակի մշտադիտարկման և վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրման կարևորությունը:
Հեռախոսազանգի ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի մշակման ու Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել քննարկումները՝ ուղղված Հարավային Կովկասում կայունության և անվտանգության հաստատմանը:

Состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Армении, госсекретарем США и министром иностранных дел Азербайджана
4 октября, по инициативе американской стороны, состоялся телефонный разговор министров иностранных дел Армении, Азербайджана и США. Согласно армянской стороне, Арарат Мирзоян, Джейхун Байрамов и Энтони Блинкен представили свои точки зрения состоявшейся 2 октября в Женеве встречи Мирзоян-Байрамов.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает внешнеполитическое ведомство Армении.
В ходе телефонного разговора Арарат Мирзоян подтвердил необходимость вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Армении, скорейшего возвращения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и безоговорочного сохранения режима прекращения огня. Была подчеркнута недопустимость решения проблем посредством применения силы или угрозы ее применения.
Согласно МИД Армении, в контексте предотвращения новых агрессий была подчеркнута важность внедрения международных механизмов по мониторингу и контролю пограничной ситуации.
Отмечается, что в ходе телефонного разговора собеседники обменялись мнениями о разработке мирного договора между Арменией и Азербайджаном и создании механизма обсуждений между Степанакертом и Баку.
Также была достигнута договоренность продолжить обсуждения, направленные на установление стабильности и безопасности на Южном Кавказе.