Հանրապետությունում խաղողի բերքատվության այս տարվա ցուցանիշները գոհացուցիչ են. Փոխնախարար
Արցախի Հանրապետությունում այս տարի խաղողի բերքատվության ցուցանիշները նախորդ տարվա համեմատ շատ ավելի գոհացուցիչ են՝ չնայած տեղացած կարկուտին, որը զգալի վնաս է հասցրել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Վիլեն ԱՎետիսյանը:
«Նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է համախառն արտադրանքի ցուցանիշը»,-հավելել է Վ.Ավետիսյանը: Նրա տեղեկացմամբ՝ ընթացիկ տարվա խաղողի սեղանի սորտերի բերքահավաքի աշխատանքները մեկնարկել են օգոստոս ամսվա կեսերից, իսկ տեխնիկական սորտերինը՝ սեպտեմբերի կեսերից: Բերքահավաքը մեկնարկել է Մարտունու և Մարտակերտի շրջաններում, այնուհետև նաև Ասկերանի շրջանում:
311525928_675796027297265_8720726782341818589_n.jpg (186 KB)
«Ընթացիկ տարվա խաղողաքաղի աշխատանքները, կարելի է ասել, ավարտման փուլում են: Մարտակերտի շրջանում արդեն իսկ ավարտվել է, իսկ Մարտունու և Ասկերանի շրջաններում մոտ օրերս բերքահավաքը վերջնականապես կեզրափակվի: Աշխատուժի պակաս գրեթե չի եղել,համապատասխան օրավարձով աշխատանքներում ընդգրկվել են այգիների հարակից համայնքների բնակիչները»,-նշել է փոխնախարարը:
Նրա խոսքով՝ խաղողի բերքի իրացման հետ կապված խնդիրներ մինչ օրս չեն առաջացել:
«Խաղողի բերքի մթերումն ու վերամշակումն իրականացնում են տեղական վերամշակող կազմակերպությունները, որոնք խաղողն ընդունում են՝ ըստ քաղցրության աստիճանի, որը պետք է լինի 20 տոկոսից ոչ պակաս: Որոշակի քանակությամբ էլ, խաղողն արտահանվում է Հայաստանի Հանրապետություն, որտեղ մթերում են գինիներ պատրաստելու նպատակով»,-մանրամասնել է Վիլեն Ավետիսյանը:
311896657_643097814052200_6977373288447081207_n.jpg (126 KB)
Անդրադառնալով նռան բերքահավաքին՝ Վիլեն Ավետիսյանը տեղեկացրել է,որ Հանրապետությունում այն մեծ ծավալով դեռևս չի մեկնարկել, քանի որ բերքն ամբողջությամբ դեռ չի հասունացել: Առանձին այգիներում, սակայն, որոշ հողօգտագործողներ արդեն սկսել են նռան բերքահավաքը:

Показатели урожайности винограда в этом году в республике удовлетворительные: Заместитель министра
В Республике Арцах показатели урожайности винограда в этом году гораздо более удовлетворительные, чем в прошлом году, несмотря на град, причинивший значительный ущерб.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил заместитель министра сельского хозяйства Вилен Аветисян.
«По сравнению с прошлым годом индекс валового продукта увеличился», - добавил В.Аветисян. По его информации, уборка столовых сортов винограда текущего года началась в середине августа, а технических - в середине сентября. Сбор урожая начался в Мартунинском и Мартакертском районах, а затем и в Аскеранском районе.
311525928_675796027297265_8720726782341818589_n.jpg (186 KB)
"Можно сказать, что работы по сбору винограда в текущем году близятся к завершению. В Мартакертском районе уже завершилась уборка урожая, в ближайшие дни окончательно завершится уборка в Мартунинском и Аскеранском районах. Недостатка в рабочей силе практически не было, к работам привлекались жители прилегающих к полям населенных пунктов с соответствующей ежедневной оплатой", - отметил замминистра.
По его словам, проблем с продажей урожая винограда не возникало.
«Сбор и переработку винограда осуществляют местные перерабатывающие организации, которые принимают виноград по степени сладости, которая должна быть не менее 20 процентов. Некоторое количество винограда также экспортируется в Республику Армения, где его заготавливают для производства вин», - уточнил Вилен Аветисян.
311896657_643097814052200_6977373288447081207_n.jpg (126 KB)
Касаясь сбора урожая граната, Вилен Аветисян сообщил, что в республике он еще не начался в больших объемах, так как урожай еще не полностью созрел. Однако в отдельных садах некоторые землепользователи уже начали собирать урожай гранатов.