Երևանում մեկնարկեց Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի լայն կազմով հանդիպումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին մասնակցելու համար ժամանել են Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը, Բելառուսի վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն, Ղազախստանի վարչապետ Ալիխան Սմաիլովը,  Ղրղզստանի վարչապետ Ակիլբեկ Ժապարովը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը։
Եվրասիական տնտեսական միության երկրների կառավարությունների ղեկավարները կքննարկեն ԵԱՏՄ շրջանակներում արդյունաբերական կոոպերացիոն նախագծերի ֆինանսավորման աղբյուրներն ու մեխանիզմները, Միության ներքին շուկայում խոչընդոտների վերացման, միության ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի զարգացման հարցերը:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը միջկառավարական խորհրդի անդամներին կտեղեկացնի գազի, նավթի և նավթամթերքների ընդհանուր շուկաների ձևավորման վերաբերյալ միջազգային պայմանագրերի նախապատրաստման ընթացքի, ԵԱՏՄ-ում արդյունաբերական համագործակցության հիմնական ուղղությունների իրականացման, Սուեզի ջրանցքի տնտեսական գոտում ռուսական արդյունաբերական գոտու գործունեության և այդ շրջանակներում ԵԱՏՄ երկրների մասնակցության հնարավորությունների մասին:
Միջկառավարական խորհուրդը կքննարկի 2021 թվականին ԵԱՏՄ երկրների փոխադարձ առևտրի վիճակը, ԵԱՏՄ պետությունների կողմից իրականացվող ներմուծման փոխարինման համատեղ նախագծերը, կլիմայական օրակարգի շրջանակներում ԵԱՏՄ միջոցառումների առաջին փաթեթը, 2021 թվականին ԵԱՏՄ պետությունների բյուջեների միջև ներմուծման մաքսատուրքերի գումարների հաշվեգրման և բաշխման հարցերը։
Միությունում գյուղատնտեսական մթերքների պահեստային սերտիֆիկատների էլեկտրոնային առևտուրը զարգացնելու նպատակով միջկառավարական խորհրդի նիստում նախատեսվում է համաձայնագիր ստորագրել՝ ԵԱՏՄ շրջանակներում նման վկայականների թողարկման (տրման), շրջանառության և մարման կանոնների մասին։
Միջկառավարական խորհրդի նիստում նախատեսվում է ստորագրել ԵԱՏՄ շրջանակներում նման սերտիֆիկատների տրամադրման (տրամադրման), շրջանառության և մարման կանոնների մասին համաձայնագիր։

В Ереване началась встреча в расширенном составе заседания Евразийского межправительственного совета
Началась встреча в расширенном составе заседания Евразийского межправительственного совета, которое проходит в Ереване 21 октября.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Для участия в заседании межправительственного совета ЕАЭС в Ереван прибыли премьер-министр Российской Федерации Михаил Мишустин, премьер-министр Беларуси Роман Головченко, премьер-министр Казахстана Алихан Смаилов, премьер-министр Кыргызстана Акылбек Жапаров и председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович.
Главы правительств государств Евразийского экономического союза обсудят источники и механизмы финансирования проектов производственной кооперации в рамках Евразийского экономического союза, вопросы устранения препятствий на внутреннем рынке Союза и развития интегрированной информационной системы союза.
Евразийская экономическая комиссия проинформирует членов Межправительственного совета о ходе подготовки международных соглашений о формировании общих рынков газа, нефти и нефтепродуктов, реализации основных направлений производственной кооперации в ЕАЭС, о деятельности российской промышленной зоны в экономической зоне Суэцкого канала и возможностях участия стран ЕАЭС в этих рамках.
Межправительственный совет обсудит состояние взаимной торговли стран ЕАЭС в 2021 году, реализуемые государствами ЕАЭС совместные проекты импортозамещения, первый комплекс мер ЕАЭС в рамках климатической повестки, вопросы начисления и распределения ввозных таможенных пошлин между бюджетами государств ЕАЭС в 2021 году.
В целях развития электронной торговли в союзе посредством сертификатов хранения сельскохозяйственной продукции на заседании Межправительственного совета планируется подписать соглашение о правилах выдачи, обращения и погашения таких сертификатов в рамках ЕАЭС.
На заседании Межправительственного совета планируется подписать соглашение о правилах выдачи, обращения и погашения таких сертификатов в рамках ЕАЭС.