Արման Չիլինգարյանի «Լույսի կաթիլներ» ֆիլմը կցուցադրվի Ֆլորենցիայի միջազգային կինոփառատոնի մրցութային ծրագրում
Կինոռեժիսոր Արման Չիլինգարյանի «Լույսի կաթիլներ» լիամետրաժ խաղարկային ֆիլմը ցուցադրվելու է Ֆլորենցիայի միջազգային երկրորդ կինոփառատոնի (Florence International Film Festival) մրցութային ծրագրում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնից «Արմենպրես»-ին հայտնում են, որ փառատոնը տեղի կունենա Իտալիայի Ֆլորենցիա քաղաքում` նոյեմբեր ամսին։
Ֆիլմը, որը նկարահանվել է պետական ֆինանսական աջակցությամբ, պատմում է 1990-ականների Հայաստանի մասին: Ֆիլմում զինվորական կալանքից ազատվելուց հետո Արսենը վերադառնում է տուն: Ծնողները ավտովթարից զոհվել էին, երբ նա կալանքում էր: Բանակային անցյալը և իր հետ այնտեղ տեղի ունեցածն ազդեցություն են թողել Արսենի վրա: Լուռ վերապրելով անցյալը՝ փորձում է համակերպվել քաղաքացիական կյանքին: Նրան փորձում է օգնել բանակային հրամանատարը, որը դարձել է հոգևորական: … և այդ խավարի մեջ Արսենը հանդիպում է Մարիին:
Կինոնկարի համասցենարիստներն են Արման Չիլինգարյանը և Գարիկ Մաշկարյանը, օպերատորը Արտո Խաչատրյանն է, նկարիչը Ներսես Սեդրակյանն է, կոմպոզիտորը՝ Լևոն Թևանյանը, հնչյունային ռեժիսորը՝ Տիգրան Կուզիկյանը: Այս ֆիլմում իր վերջին դերն է խաղացել սիրված դերասան Վիգեն Ստեփանյանը:

Фильм Армана Чилингаряна «Капли света» представят в конкурсной программе Международного кинофестиваля во Флоренции
Полнометражный художественный фильм «Капли света» режиссера Армана Чилингаряна будет показан в конкурсной программе II Флорентийского международного кинофестиваля (Florence International Film Festival).
СТЕПАНАКЕРТ, 25 октября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщили «Арменпресс» в Национальном киноцентре Армении, фестиваль состоится в ноябре.
Фильм, снятый при финансовом содействии правительства, рассказывает об Армении 1990-х годов. Герой фильма Арсен, освободившийся из заключения, возвращается домой. Его родители погибли в автокатастрофе, пока он находился под стражей. Военное прошлое Арсена и то, что с ним произошло, сказались на нем. Переживая прошлое, он хочет приспособиться к гражданской жизни. Ему пытается помочь его командир, ставший священнослужителем. И в этом мраке Арсен встречает Мари.
Соавторы сценария: Арман Чилингарян и Гарик Машкарян; Оператор: Арто Хачатрян; Художник: Нерсес Седракян; Композитор: Левон Теванян; Звукорежиссер: Тигран Кузикян: Актер Виген Степанян сыграл в этом фильме свою последнюю роль.