Արցախում ապրում են մարդիկ, ովքեր ունեն ինքնորոշման իրավունք, ինչպես մյուս ժողովուրդները. ԱԺ «Արցախի Ժողովրդավարական Կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի այսօրվա արտահերթ նիստի հայտարարությամբ և Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի ունեցող հանրահավաքի միջոցով փորձում ենք մեր կոչը հղել միջազգային հանրությանը, Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորմամբ զբաղվող բոլոր դերակատարներին, որ այստեղ ապրում են մարդիկ, ովքեր ունեն իրավունքներ, ինչպես աշխարհի մյուս ժողովուրդները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Արցախի Ժողովրդավարական Կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Մելքումյանը:
«Մեր ուղերձն ու կոչն է, որպեսզի Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում և բանակցություններում պարտադիր հաշվի առնվեն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Ազգային ժողովի այսօրվա նիստն ու Ստեփանակերտում տեղի ունեցող հանրահավաքը վերահաստատում են, որ չենք շեղվելու Արցախյան շարժման գաղափարներից ու ինքնորոշվելու մեր իրավունքն իրացնելու ճանապարհից»,-նշեց Դավիթ Մելքումյանը:

В Арцахе живут люди, которые, как и другие народы, имеют право на самоопределение: Глава фракции НС "Демократическая партия Арцаха"
Объявлением о сегодняшней внеочередной сессии Национального Собрания Республики Арцах и митинге, проходящем на площади Возрождения Степанакерта, мы пытаемся направить наш призыв международному сообществу, всем заинтересованным сторонам, причастным к Арцахскому урегулированию о том, что здесь живут люди, имеющие такие же права, как и другие народы мира.
В Арцахе живут люди, которые, как и другие народы, имеют право на самоопределение: Глава фракции НС
СТЕПАНАКЕРТ, 30 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил руководитель фракции "Демократическая партия Арцаха" Национального собрания Республики Арцах Давид Мелкумян.
"Наше послание и призыв заключается в том, что право народа Арцаха на самоопределение должно учитываться в процессе урегулирования Арцахского вопроса и в ходе переговоров. Сегодняшнее заседание НС и проходящий в Степанакерте митинг подтверждают, что мы не отступим от идей Арцахского движения и пути реализации нашего права на самоопределение", - сказал Давид Мелкумян.