Արցախում ապրում են մարդիկ, ովքեր ունեն ինքնորոշման իրավունք, ինչպես մյուս ժողովուրդները. ԱԺ «Արցախի Ժողովրդավարական Կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի այսօրվա արտահերթ նիստի հայտարարությամբ և Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի ունեցող հանրահավաքի միջոցով փորձում ենք մեր կոչը հղել միջազգային հանրությանը, Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորմամբ զբաղվող բոլոր դերակատարներին, որ այստեղ ապրում են մարդիկ, ովքեր ունեն իրավունքներ, ինչպես աշխարհի մյուս ժողովուրդները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Արցախի Ժողովրդավարական Կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Մելքումյանը:
«Մեր ուղերձն ու կոչն է, որպեսզի Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում և բանակցություններում պարտադիր հաշվի առնվեն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Ազգային ժողովի այսօրվա նիստն ու Ստեփանակերտում տեղի ունեցող հանրահավաքը վերահաստատում են, որ չենք շեղվելու Արցախյան շարժման գաղափարներից ու ինքնորոշվելու մեր իրավունքն իրացնելու ճանապարհից»,-նշեց Դավիթ Մելքումյանը:

Like other peoples of the world, the people living in Artsakh also have rights. Head of the NA "Democratic Party of Artsakh" faction
Today's extraordinary session of the National Assembly of the Republic of Artsakh and the rally taking place in Revival Square of Stepanakert, are aimed at trying to send our call to the international community, to all the actors involved in the settlement of the Artsakh issue, that like other peoples of the world, the people living here also have rights.
Like other peoples of the world, the people living in Artsakh also have rights. Head of the NA
STEPANAKERT, OCTOBER 29, ARTSAKHPRESS: Davit Melkumyan, the head of the "Artsakh Democratic Party" faction of the National Assembly of the Artsakh Republic, told "Artsakhpress".
"We demand that the right to self-determination of the people of Artsakh be taken into account in the process of settling the Artsakh issue and in the negotiations. Today's session of the National Assembly of the Repulic of Artsakh and the rally taking place in Stepanakert reaffirm that we will not deviate from the ideas of the Artsakh movement and the way to realize our right to self-determination," said Davit Melkumyan.