Արցախի ժողովուրդն ընտրել է ինքնորոշման իրավունքն իրացնելու ուղին և չի շեղվելու. ԱԺ «Հայ ՀԵղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավար
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը, որպես բարձրագույն ներկայացուցչական մարմին, արդեն մի քանի անգամ հայտնել է իր տեսակետն Արցախի ապագայի և ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի վերաբերյալ:
Արցախի  ժողովուրդն ընտրել է  ինքնորոշման  իրավունքն իրացնելու ուղին և  չի շեղվելու. ԱԺ «Հայ ՀԵղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին մեզ հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավար Արթուր Մոսիյանը:
Возможно, это изображение 4 человека и люди стоят
«Ազգային ժողովի այսօրվա արտահերթ նիստն ու Վերածննդի հրապարակում հանրահավաքը, ինչպես 88-ին, պիտի փաստի այդ հարցում մեր վճռականությունը: Պիտի խոսենք ամենակարևոր հարցերից՝ ինչի՞ համար էր Շարժումը, ազգային-ազատագրական պայքարը, ի՞նչ հանգրվանի ենք հասել, ինչպիսի՞ն է իրավիճակը 44-օրյա պատերազմից հետո, անդրադառնանք՝ մեր անելիքներին ու դիրքորոշմանը»,-հավելեց Ա. Մոսիյանը՝ ընդգծելով, որ ազգերի ազատ ինքնորոշման հիմնարար իրավունքը որևէ մեկը չի բեկանել:
Նրա խոսքով՝ Արցախի ժողովուրդն ընտրել է ինքնորոշման իր իրավունքն իրացնելու ճանապարհը, որից չի շեղվելու, իսկ հանրահավաքն այդ ուղերձն է պարունակում միջազգային հանրությանը:
Անդրադառնալով Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման տեսլականին, ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը շեշտեց՝ կարգավորման որևէ տարբերակ, որը կդիտարկի որևէ կարգավիճակով Արցախի բռնակցում Ադրբեջանին, արցախահայության համար, միանշանակ, անընդունելի է:

Народ Арцаха выбрал путь реализации права на самоопределение и не отклонится от этого пути: Глава фракции "Армянская революционная федерация Дашнакцутюн" НС Ремпублики Арцах
Национальное Собрание Республики Арцах, как высший представительный орган, уже несколько раз высказывало свое мнение о будущем Арцаха и неотъемлемом праве на самоопределение.
Народ Арцаха выбрал путь реализации права на самоопределение и не отклонится от этого пути: Глава фракции
СТЕПАНАКЕРТ, 30 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с нами сказал руководитель фракции «Армянская революционная федерация Дашнакцутюн» Национального собрания Республики Арцах Артур Мосиян.
"Сегодняшняя внеочередная сессия Национального собрания и митинг на площади Возрождения, как и в 1988 году, докажут нашу решимость в этом вопросе. Нам предстоит говорить о важнейших вопросах: за что было движение, национально-освободительная борьба, какого рубежа мы достигли, каково положение после 44-дневной войны? и что нам предстоит сделать в дальнейшем",- добавил А.Мосиян, подчеркнув, что фундаментальное право народов насамоопределение никто не отменял.
По его словам, народ Арцаха выбрал путь реализации своего права на самоопределение, от которого он не отклонится, и митинг содержит этот посыл международному сообществу. Касаясь видения урегулирования Арцахской проблемы, глава фракции АРФД подчеркнул, что любой вариант урегулирования, предусматривающий присоединение Арцаха к Азербайджану в любом качестве, однозначно неприемлем для армян Арцаха.