Արցախի ժողովուրդն ընտրել է ինքնորոշման իրավունքն իրացնելու ուղին և չի շեղվելու. ԱԺ «Հայ ՀԵղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավար
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը, որպես բարձրագույն ներկայացուցչական մարմին, արդեն մի քանի անգամ հայտնել է իր տեսակետն Արցախի ապագայի և ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի վերաբերյալ:
Արցախի  ժողովուրդն ընտրել է  ինքնորոշման  իրավունքն իրացնելու ուղին և  չի շեղվելու. ԱԺ «Հայ ՀԵղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին մեզ հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավար Արթուր Մոսիյանը:
Возможно, это изображение 4 человека и люди стоят
«Ազգային ժողովի այսօրվա արտահերթ նիստն ու Վերածննդի հրապարակում հանրահավաքը, ինչպես 88-ին, պիտի փաստի այդ հարցում մեր վճռականությունը: Պիտի խոսենք ամենակարևոր հարցերից՝ ինչի՞ համար էր Շարժումը, ազգային-ազատագրական պայքարը, ի՞նչ հանգրվանի ենք հասել, ինչպիսի՞ն է իրավիճակը 44-օրյա պատերազմից հետո, անդրադառնանք՝ մեր անելիքներին ու դիրքորոշմանը»,-հավելեց Ա. Մոսիյանը՝ ընդգծելով, որ ազգերի ազատ ինքնորոշման հիմնարար իրավունքը որևէ մեկը չի բեկանել:
Նրա խոսքով՝ Արցախի ժողովուրդն ընտրել է ինքնորոշման իր իրավունքն իրացնելու ճանապարհը, որից չի շեղվելու, իսկ հանրահավաքն այդ ուղերձն է պարունակում միջազգային հանրությանը:
Անդրադառնալով Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման տեսլականին, ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը շեշտեց՝ կարգավորման որևէ տարբերակ, որը կդիտարկի որևէ կարգավիճակով Արցախի բռնակցում Ադրբեջանին, արցախահայության համար, միանշանակ, անընդունելի է:

The people of Artsakh have chosen the path of realizing the right to self-determination and will not deviate. Leader of the "Armenian Revolutionary Federation" faction of the Artsakh Republic NA
The National Assembly of the Republic of Artsakh, as the highest representative body, has already several times expressed its opinion on the future of Artsakh and the inalienable right to self-determination.
The people of Artsakh have chosen the path of realizing the right to self-determination and will not deviate. Leader of the
STEPANAKERT, OCTOBER 30, ARTSAKHPRESS:  Artur Mosiyan, the leader of the "Armenian Revolutionary Federation" faction of the National Assembly of the Artsak Republic, told “Artakhpress”.
"Today's extraordinary session of the National Assembly and the rally held in Revival Square, like in 1988, will prove our determination in this matter. We should talk about the most important issues: what was the movement for; the national liberation struggle; what milestone have we reached; what is the situation after the 44-day war?
No one has cancelled the fundamental right of free self-determination of nations,'' Mosiyan said.
According to him, the people of Artsakh have chosen the way to realize their right to self-determination, from which they will not deviate, and the rally contains that message to the international community.
Referring to the vision of the settlement of the Artsakh issue, the leader of the ARF faction emphasized that any settlement option that would consider the annexation of Artsakh to Azerbaijan, in any capacity, is definitely unacceptable for the Artsakh Armenians.