Անընդունելի են բոլոր փաստաթղթերը, որոնք հաշվի չեն առնի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը. ԱՀ ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար
Այսօրվա բոլոր ջանքերն ուղղված են արցախցու ձայնը միջազգային հանրությանը հասցնելու, որպես ուղերձ, որ Արցախը հայկական է, այստեղ ապրում են հայեր և այն բոլոր փաստաթղթերը, որոնք պետք է քննարկվեն առանց արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի, արցախցիների համար անընդունելի են:
Անընդունելի են բոլոր փաստաթղթերը, որոնք հաշվի չեն առնի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը. ԱՀ ԱԺ  «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը:
«Գերտերություններն իրենց ծրագրերն ունեն Արցախի մասով: Այսօր մենք պետք է պահանջատեր լինենք, պահանջենք, որ հաշվի առնվի արցախահայության ձայնը և երկակի ստանդարտներ չկիրառեն և չփորձեն մեր հաշվին այլ երկրի շահերն առաջ տանել: Այսօրվա բազմահազարանոց հանրահավաքն ու Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նիստի հայտարարությունը հենց այս կոնտեքստում պետք է դիտարկել, ինչպես նաև՝ արցախահայության պահանջներն ու խնդիրները ներկայացնելու»,-հավելել է Դ. Գալստյանը՝ ընդգծելով, որ միջազգային հանրությունը և Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի դերակատարները պարտավոր են հաշվի առնել և առաջ տանել արցախցիների՝ ինքնորոշման իրավունքի պահանջները:

Все документы, в которых не учитывается право народа Арцаха на самоопределение, неприемлемы: Глава фракции "Справедливость" НС Республики Арцах
Все сегодняшние усилия направлены на то, чтобы донести до международного сообщества голос народа Арцаха, как послание о том, что Арцах армянский, здесь живут армяне, и все документы, которые должны обсуждаться без учета права арцахских армян на самоопределение, неприемлемы для народа Арцаха.
Все документы, в которых не учитывается право народа Арцаха на самоопределение, неприемлемы: Глава фракции
СТЕПАНАКЕРТ, 30 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил руководитель фракции "Справедливость" Национального собрания Республики Арцах Давид Галстян.
«У сверхдержав есть свои планы на Арцах. Сегодня мы должны быть требовательными, требовать, чтобы голос арцахских армян был принят во внимание, не применять двойных стандартов и не пытаться продвигать интересы другой страны за наш счет. Сегодняшний многотысячный митинг и объявление о внеочередной сессии Национального Собрания Республики Арцах следует рассматривать в этом контексте, а также представить требования и проблемы арцахских армян»,- добавил Д. Галстян, подчеркнув, что международное сообщество и участники процесса урегулирования Арцахской проблемы обязаны учитывать и продвигать требования права народа Арцаха на самоопределение.