Արցախի կողքին լինել` նշանակում է լինել կանգնել ազգերի ինքնորոշման քաղաքակիրթ ձևաչափի կողքին.ՀԱԵ Արցախի թեմի առաջնորդ
Այսօրվա խորհրդանշական հավաքը վառ ապացույցն է այն իրողության, որ արցախյան շարժումն ավարտված չէ և  շարունակվում է նոր շեշտադրմամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի ունեցող հավաքի ժամանակ  մասնավորապես նշեց Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
Արցախի թեմակալ առաջնորդի խոսքով՝ այսօր Արցախի կողքին լինել` նշանակում է լինել արդարության և քաղաքակրթության կողքին. սա է բանալին Արցախի հարցի լուծման, կանգնել ազգերի ինքնորոշման քաղաքակիրթ ձևաչափի կողքին:
Возможно, это изображение 1 человек, на открытом воздухе и кирпичная стена
«Սիրելի՛ Հայրենակիցներ, իրապես Դուք հերոս ժողովրդի հերոս զավակներն եք: Այսօր Դուք մի կողմ եք թողել Ձեր բոլոր տեսակի անձնական նեղություններն ու դժվարությունները և եկել եք այստեղ՝ Վերածննդի հրապարակ, Ձեր հերոս նախնիների սրբազան կանչով, ովքեր սկսեցին Արցախյան շարժումը, որն հետո դարձավ պայքար ու գոյապայքար, որպեսզի ցույց տաք համայն հայությանը, որ Արցախը ապրում է և պիտի ապրի, քանզի ավետարանական խոսքի համաձայն մեր «Այո»-ն այո է, «ոչ»-ը՝ ոչ: Ես, որպես թեմակալ առաջնորդ, ոչ միայն օրհնում, այլ նաև խոնարհվում եմ Ձեր նվիրական կեցվածքի առջև: Մենք շատ մեծ գին ենք վճարել, որպեսզի կարողանանք ապրել ազատ, անկախ, ինքնորոշված Արցախում, և մեր այսօրվա խորհրդանշական հավաքը վառ ապացույցն է այն իրողության, որ արցախյան շարժումն ավարտված չէ և այն շարունակվում է նոր շեշտադրմամբ, որովհետև մենք ապրող ազգ ենք, և հակառակ տեսանելի և անտեսանելի թշնամիների, Արցախը պիտի ապրի և զորանա: 1988-ի անկախության «Այո»-ն մնում է այժմեական և ավելի զորեղ, որպեսզի այն դառնա համախմբող ողջ հայության համար, պիտի դառնա հոգու ճիչ` անտարբերությունից հանելու շատերին և ճշմարիտ ճանապարհից շեղվածներին հետ դարձնելու, դառնա առ Աստված աղերս` փրկության և հավերժության համար: Վստահեցնում ենք Ձեզ, որ այսօր ողջ հայությունը Հայաստանում և սփյուռքում սպասում է արցախահայության որոշմանը, և ժողովուրդն իր օրենսդիր ղեկավարության հետ միասին կայացրել է այդ որոշում-հայտարարությունը: Ուստի մեզ մնում է, որ մեզնից դեն նետենք մեր միասնականությանն ու պայքարին խանգարող բոլոր տեսակի խոտելի ու խոցելի երևույթները: Հագնենք Աստծո սպառազինությունը. հագնենք հավատքի պատմուճանը, վերցնենք առաքինությունների վահանն ու արդարության սուրը և դառնանք մեկ միասնություն, որն իրոք հարիր է արցախցիներին, միասնաբար բռնենք արցախյան շարժման ռահվիրաների ձեռքը՝ շարունակելու մեր արդար պայքարը: Սիրելիներ, այսօր մեր ազգը կանգնած է այնպիսի դժվարին փորձության առաջ, երբ դրված է մեր լինել – չլինելու, մեր ազգային արժանապատվության ու կորստի հարցը։ Մենք կյանքի և մահվան պայքարի մեջ ենք և մեր ապրելու իրավունքը փորձում են որոշել առանց մեզ. չար ուժերը փորձում են Արցախը հայաթափել, որոշումներ կայացնել ոչ ի նպաստ մեզ և այս ամենին տալ «քաղաքակիրթ» ձևակերպումներ: Բայց մենք գիտենք, որ Արցախի հարցը սովորական հարց չէ, այն չարի և բարու, խավարի և լույսի պատերազմ է, քոչվորի և տեղաբնիկի հարց է, որն ուզում են լուծել գաղտնի և առանց մեզ: Այսօր Արցախի հարցի լուծման միայն ու միայն մեկ տարբերակ կա՝ ազատ ու ինքնորոշված Արցախ: Ահա այդ համոզումով է, որ մենք արդեն իսկ 30 և ավելի տարիներ ասում ենք՝ «Այո» ինքնորոշմանը: Այսօր Արցախի կողքին լինել` նշանակում է լինել արդարության և քաղաքակրթության կողքին, սա է բանալին Արցախի հարցի լուծման, կանգնել ազգերի ինքնորոշման քաղաքակիրթ ձևաչափի կողքին: Ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին կանգնած է արցախահայության կողքին իր ազգընտիր Հայրապետով: Աղոթում եմ, որ Աստված օրհնի մեր միասնությունը, օրհնի մեր Արցախ աշխարհը և նրա ազատատենչ ոգին: Մեր շնորհակալությունն ու օրհնությունն ենք բերում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող զորախմբին և հրամանատարությանը, որ ապահովում են մեր ամենօրյա կյանքն ու խաղաղությունը մեր հողում: Մեր երախտագիրությունն ենք հայտնում Ռուս Ուղղափառ եկեղեցուն, որ այսօր իր հոգևոր «դեսպանությունն» ունի Արցախում, որտեղ ամեն օր աղոթք է բարձրացվում Ռուսաստանի և Արցախի համար: Լիահույս եմ, որ այս հոգևոր դեսպանության հենքի վրա վեր կխոյանան բարեկամանական ևս երկու կարևոր կառույցներ՝ տնտեսական և քաղաքական ոլորտներում:
Սիրելի Հայրենակիցներ,
եթե մենք լինենք միասնական և ապրենք Աստվածահաճո կյանքով, ապա Աստված չի ուշացնի Արցախի փրկության օրը։ Մտածենք այս ոգով և գործենք այդ հավատով: Աստված օրհնի Արցախն ու նրա հերոսական ժողովրդին։ Ամեն»,- իր խոսքում ասաց ՀԱԵ Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:

Быть рядом с Арцахом – значит стоять рядом с цивилизованным форматом самоопределения народов: Предводитель Арцахской епархии ААЦ
Сегодняшний символический митинг является ярким доказательством того, что Арцахское движение не закончено и продолжается с новым акцентом.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом во время митинга, проходящем на площади Возрождения Степанакерта в частности отметил предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви епископ Вртанес Абрамян.
По словам архиепископа Арцаха, сегодня быть рядом с Арцахом означает быть рядом со справедливостью и цивилизацией- это ключ к решению Арцахского вопроса,  стоять рядом с цивилизованным форматом самоопределения народов․
«Дорогие соотечественники, вы поистине героические дети героического народа. Сегодня вы оставили в стороне все свои личные заботы и трудности и пришли сюда, на площадь Возрождения, по священному зову своих героических предков, начавших Арцахское движение, ставшее впоследствии борьбой за выживание, чтобы показать армянам всего мира, что Арцах живет и будет жить, потому что по Евангелию наше "да" - да, "нет" - нет. Я, как епархиальный руководитель, не только благословляю, но и преклоняюсь перед вашим благочестивым облразом. Мы заплатили очень высокую цену, чтобы иметь возможность жить в свободном, независимом, самоопределившемся Арцахе, и наш сегодняшний символический митинг является ярким доказательством того, что Арцахское движение не закончилось и оно продолжается с новым акцентом, потому что мы живучий народ, и вопреки видимым и невидимым врагам, Арцах будет жить и укрепляться. «Да» независимости 1988 года остается актуальным и более сильным, чтобы оно стало объединяющим для всех армян, оно должно стать криком души, чтобы вывести многих из равнодушия и повернуть вспять тех, кто отклонился от истинного пути, оно должно стать молитвой к Богу о спасении и вечности. Уверяем вас, что сегодня армянство Армении и Диаспоры ждет решения Арцахских армян, и народ вместе со своим законодательным руководством сделал это решение-заявление. Поэтому нам остается отбросить от себя всякие слабые и уязвимые явления, мешающие нашему единству и борьбе. Наденем все Божьи доспехи: облачимся в мантию веры, возьмем щит добродетели и меч справедливости и станем единством, которое действительно подходит народу Арцаха, возьмемся за руки лидеров Арцахского движения, чтобы продолжить нашу справедливую борьбу.
Дорогие мои, сегодня нашему народу предстоит такое тяжелое испытание, когда ставится вопрос о нашем бытии-небытии, о нашем национальном достоинстве и утрате. Мы ведем борьбу жизни и смерти, и они пытаются решить наше право на жизнь без нас- злые силы пытаются обезлюдить Арцах, принимают решения не в нашу пользу и придают всему этому «цивилизованную» формулировку. Но мы знаем, что вопрос Арцаха – это не простой вопрос, это война зла и добра, тьмы и света, кочевника и туземца, которую хотят решить тайно и без нас. Сегодня есть только один путь решения Арцахской проблемы: свободный и самоопределяющийся Арцах.
Именно с этой убежденностью мы говорим «да» самоопределению вот уже 30 с лишним лет. Сегодня быть на стороне Арцаха, значит быть на стороне справедливости и цивилизации, это ключ к решению Арцахского вопроса, стоять на стороне цивилизованного формата самоопределения народов. Как и прежде, так и сегодня Армянская Апостольская Святая Церковь стоит рядом с арцахскими армянами со своим всенародно избранным Патриархом. Я молюсь, чтобы Бог благословил наше единство, благословил наш Арцах и его свободолюбивый дух. Приносим благодарность и благословение войскам и командованию миротворческой миссии Российской Федерации за обеспечение нашей повседневной жизни и мира на нашей земле. Выражаем благодарность Русской Православной Церкви, которая сегодня имеет свое духовное «посольство» в Арцахе, где ежедневно возносятся молитвы за Россию и Арцах. Я искренне надеюсь, что на базе этого духовного посольства будут построены еще две важные структуры дружбы, в экономической и политической сферах.
Если мы объединимся и будем жить богоугодной жизнью, то Бог не отсрочит день спасения Арцаха. Давайте думать в этом духе и действовать с этой верой. Да благословит Господь Арцах и его героический народ. Аминь", - сказал глава Арцахской епархии ААЦ епископ Вртанес Абрамян.