Արցախում արդյունաբերության հիմնական ցուցանիշները նախորդ տարվա համեմատ դրական են. ԱՎԾ նախագահ
Արցախի Հանրապետությունում արդյունաբերության ոլորտում արձանագրված հիմնական ցուցանիշները նախորդ տարվա համեմատ դրական են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր նոյեմբերի 11-ին, ասել է Արցախի Հանրապետության Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մանուշ Մինասյանը՝ ներկայացնելով Հանրապետությունում  սոցիալ-տնտեսական վիճակը 2022 թվականի հունվար-սեպտեմբերին:
315410825_569973918265650_8941951595255876674_n.jpg (1.58 MB)
«Թողարկվել է շուրջ 78,3 միլիարդ դրամի արդյունաբերական արտադրանք: Պատրաստի արտադրանքի իրացումը տեղում  և Հանրապետությունից դուրս կազմել է 72,1 միլիարդ դրամ: Արդյունաբերական արտադրանքի ֆիզիկական ծավալի ինդեքսը 2021 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսների համեմատ կազմել է 146.4 տոկոս, որն ապահովվել է արդյունաբերության հիմնական հատվածներում արձանագրված ցուցանիշների  աճի հաշվին: Մասնավորապես՝ հանքագործության և բացահանքերի շահագործման ոլորտում արդյունաբերական արտադրանքի ֆիզիկական ծավալի ինդեքսը կազմել է 196,2 տոկոս: Մշակող արդյունաբերությունում  անկում է գրանցվել, որը  կազմել է 86.2 տոկոս:  Ցուցանիշներն աճել են էներգետիկայի ոլորտում՝  116.7 տոկոս,  ջրամատակարարման,կոյուղու,թափոնների հեռացման՝ 100.4 տոկոս»,-մանրամասնել է Մ. Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝  ընդհանուր առմամբ այս տարվա  9 ամսվա կտրվածքով արդյունաբերական արտադրանքի կառուցվածքն  էական փոփոխություններ չի կրել. ինչպես նախկինում՝ գերակշռել է հանքագործության մասնաբաժինը:
«Արդյունաբերական արտադրանքի 59,4 տոկոսը բաժին է ընկել հանքագործությանը և բացահանքերի շահագործման ոլորտին, 20,3 տոկոսը մշակող արդյունաբերությանը,  իսկ 19,7 տոկոսը էներգետիկային, իսկ  0.6 տոկոսը կազմել է ջրամատակարարման, կոյուղու,թափոնների կառավարման և վերամշակման ոլորտի մասնաբաժինը»,-հավելել է Մ.Մինասյանը՝ նշելով, որ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալում  61,1 տոկոսը բաժին է ընկել Մարտակերտին, 29 տոկոսը Ստեփանակերտին, մնացած մոտ 10 տոկոսը մյուս երեք շրջանների միջև է բաշխվել:

Председатель НСС: Основные показатели промышленности в Арцахе положительны по сравнению с предыдущим годом
Основные показатели, зафиксированные в сфере промышленности Республики Арцах, положительны по сравнению с прошлым годом.
СЕПАНАКЕРТ, 11 ноября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", об этом сегодня, 11 ноября, заявила председатель Национальной статистической службы Республики Арцах Мануш Минасян, представляя социально-экономическую ситуацию в республике за январь-сентябрь 2022 года.
315410825_569973918265650_8941951595255876674_n.jpg (1.58 MB)
«Выпущено промышленной продукции на сумму около 78,3 млрд драмов. Реализация готовой продукции по стране и за пределы республики составила 72,1 млрд драмов. Индекс физического объема промышленной продукции составил 146,4 процента к уровню января-сентября 2021 года, что было обеспечено за счет роста показателей, зафиксированных в основных отраслях промышленности. В частности, индекс физического объема промышленной продукции в области добычи полезных ископаемых составил 196,2 процента. В обрабатывающей промышленности зафиксирован спад, который составил 86,2 процента. Выросли показатели в сфере энергетики – 116,7 процента, водоснабжения, водоотведения, утилизации отходов – 100,4 процента», – уточнила М. Минасян.
По ее словам, в целом структура промышленной продукции за 9 месяцев текущего года существенных изменений не претерпела: по-прежнему преобладала доля добычи полезных ископаемых.
«59,4 процента промышленной продукции пришлось на горно-шахтную промышленность, 20,3 процента — на обрабатывающую промышленность, 19,7 процента — на энергетику, 0,6 процента — на долю сектора водоснабжения, водоотведения, обращения с отходами и переработки», — добавила М. Минасян, отметив, что 61,1 процента объема промышленного производства приходится на Мартакерт, 29 процентов - на Степанакерт, а остальные 10 процентов распределяются между остальными тремя районами.