Արցախում արդյունաբերության հիմնական ցուցանիշները նախորդ տարվա համեմատ դրական են. ԱՎԾ նախագահ
Արցախի Հանրապետությունում արդյունաբերության ոլորտում արձանագրված հիմնական ցուցանիշները նախորդ տարվա համեմատ դրական են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր նոյեմբերի 11-ին, ասել է Արցախի Հանրապետության Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մանուշ Մինասյանը՝ ներկայացնելով Հանրապետությունում  սոցիալ-տնտեսական վիճակը 2022 թվականի հունվար-սեպտեմբերին:
315410825_569973918265650_8941951595255876674_n.jpg (1.58 MB)
«Թողարկվել է շուրջ 78,3 միլիարդ դրամի արդյունաբերական արտադրանք: Պատրաստի արտադրանքի իրացումը տեղում  և Հանրապետությունից դուրս կազմել է 72,1 միլիարդ դրամ: Արդյունաբերական արտադրանքի ֆիզիկական ծավալի ինդեքսը 2021 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսների համեմատ կազմել է 146.4 տոկոս, որն ապահովվել է արդյունաբերության հիմնական հատվածներում արձանագրված ցուցանիշների  աճի հաշվին: Մասնավորապես՝ հանքագործության և բացահանքերի շահագործման ոլորտում արդյունաբերական արտադրանքի ֆիզիկական ծավալի ինդեքսը կազմել է 196,2 տոկոս: Մշակող արդյունաբերությունում  անկում է գրանցվել, որը  կազմել է 86.2 տոկոս:  Ցուցանիշներն աճել են էներգետիկայի ոլորտում՝  116.7 տոկոս,  ջրամատակարարման,կոյուղու,թափոնների հեռացման՝ 100.4 տոկոս»,-մանրամասնել է Մ. Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝  ընդհանուր առմամբ այս տարվա  9 ամսվա կտրվածքով արդյունաբերական արտադրանքի կառուցվածքն  էական փոփոխություններ չի կրել. ինչպես նախկինում՝ գերակշռել է հանքագործության մասնաբաժինը:
«Արդյունաբերական արտադրանքի 59,4 տոկոսը բաժին է ընկել հանքագործությանը և բացահանքերի շահագործման ոլորտին, 20,3 տոկոսը մշակող արդյունաբերությանը,  իսկ 19,7 տոկոսը էներգետիկային, իսկ  0.6 տոկոսը կազմել է ջրամատակարարման, կոյուղու,թափոնների կառավարման և վերամշակման ոլորտի մասնաբաժինը»,-հավելել է Մ.Մինասյանը՝ նշելով, որ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալում  61,1 տոկոսը բաժին է ընկել Մարտակերտին, 29 տոկոսը Ստեփանակերտին, մնացած մոտ 10 տոկոսը մյուս երեք շրջանների միջև է բաշխվել:

The main indicators recorded in the field of Artsakh industry positive compared to the previous year. NSS Director
The main indicators recorded in the field of industry of the Artsakh Republic are positive compared to the previous year.
STEPANAKERT,  NOVEMBER 11, ARTSAKHPRESS:  As "Artsakhpress" informs, Manush Minasyan, the Head of the National Statistical Service of the Artsakh Republic, noted, presenting the socio-economic situation in the Republic in January-September 2022.
315410825_569973918265650_8941951595255876674_n.jpg (1.58 MB)"About 78.3 billion drams worth of industrial products were released.
The sale of finished products locally and outside the Republic amounted to 72.1 billion drams. The index of the physical volume of industrial products was 146.4% compared to the months of January-September 2021, which was ensured due to the growth of the indicators recorded in the main sectors of the industry.
In particular, the index of the physical volume of industrial products in the field of mining and open-pit operation was 196.2%. A decline was recorded in the manufacturing industry, which was 86.2%. Indicators have increased in the field of energy - 116.7%, in water supply, sewage, and waste disposal - 100.4%," detailed M. Minasyan.
The Head of the National Statistical Service noted that, in general, the structure of industrial products had not underwent significant changes for the 9 months of the current year.