«Հայրենազրկման և գոյաբանական պայքարի գաղափարն արևմտահայ գրականության մեջ». Ստեփանակերտում գիտաժողով է կազմակերպվել
Այսօր՝ նոյեմբերի 16-ին, Ստեփանակերտի Գրիգոր Նարեկացի համալսարանի Արևմտահայերենի, հայագիտության գիտահետազոտական Լուտովիկա և Յակոբ Այնթապլեան կենտրոնում տեղի է ունեցել գիտաժողով՝ «Հայրենազրկման և գոյաբանական պայքարի գաղափարն արևմտահայ գրականության մեջ» թեմայով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ բացմանը ներկա էր նաև Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, ով ողջունել է գիտաժողովի կազմակերպումը:
315289387_505484304974577_6813404767096459923_n.jpg (279 KB)
«Արցախի Հանրապետությունը մինչ օրս համարվում է չճանաչված պետություն: Եվ մենք աշխարհին պետք է ճանաչելի դառնանք այսպիսի գիտաժողովներով, գիտական միջոցառումներով»,-ասել է ԱՀ Աժ նախագահը՝ նման գիտաժողովները համարելով պայքարի ձև:Բուհի ռեկտոր Վարդան Հակոբյանը հանդես է եկել «Ժամանակի և Եղեռնի կանխազգացման ներքին աղերսները հայոց քերթության տիեզերական ընկալումներում» թեմայով զեկույցով:
315921750_1184819965488515_3411152083431637336_n.jpg (128 KB)
«Ցավոք մենք այսօր ապրում ենք մի այնպիսի իրադրության մեջ, երբ սուրը կախված է մեր գլխավերևում:
Եվ եթե մենք չկարողանանք ճիշտ քայլեր կատարել,ապա շատ տխուր իրավիճակում կհայտնվենք»,-հավելել է Վ. Հակոբյանը:
Գիտաժողովի ընթացքում զեկույցներով հանդես են եկել բուհի 12 դասախոս: Ավարտին բոլոր զեկուցողները Գրիգոր Նարեկացի համալսարանի հավաստագրեր են ստացել :

«Идея депатриации и онтологической борьбы в западноармянской литературе»: В Степанакерте организована научная конференция
Сегодня, 16 ноября, в научно-исследовательском центре западноармянского языка и арменоведения Людовики и Акопа Айнтаплеан университета имени Григора Нарекаци Степанакерта состоялась научная конференция на тему «Идея депатриации и онтологической борьбы в западноармянской литературе».
СТЕПАНАКЕРТ, 16 ноября, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", на открытии присутствовал также председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян, который приветствовал организацию научной конференции.
315289387_505484304974577_6813404767096459923_n.jpg (279 KB)
«Республика Арцах до сих пор считается непризнанным государством. И такими конференциями и научными мероприятиями мы должны стать известны миру», — сказал председатель Национального Собрания Республики Арцах, рассматривая такие конференции как форму борьбы.
Ректор университета Вардан Акопян представил доклад на тему «Внутренние призывы предчувствия времени и Геноцида в космических представлениях армянского этноса».
315921750_1184819965488515_3411152083431637336_n.jpg (128 KB)
«К сожалению, сегодня мы живем в такой ситуации, когда меч висит над нашими головами.
И если мы не сможем сделать правильные шаги, мы окажемся в очень печальной ситуации»,- добавил В. Акопян.
В ходе конференции с докладами выступили 12 преподавателей университета. В конце все докладчики получили сертификаты Университета имени Григора Нарекаци.