«Հայրենազրկման և գոյաբանական պայքարի գաղափարն արևմտահայ գրականության մեջ». Ստեփանակերտում գիտաժողով է կազմակերպվել
Այսօր՝ նոյեմբերի 16-ին, Ստեփանակերտի Գրիգոր Նարեկացի համալսարանի Արևմտահայերենի, հայագիտության գիտահետազոտական Լուտովիկա և Յակոբ Այնթապլեան կենտրոնում տեղի է ունեցել գիտաժողով՝ «Հայրենազրկման և գոյաբանական պայքարի գաղափարն արևմտահայ գրականության մեջ» թեմայով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ բացմանը ներկա էր նաև Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, ով ողջունել է գիտաժողովի կազմակերպումը:
315289387_505484304974577_6813404767096459923_n.jpg (279 KB)
«Արցախի Հանրապետությունը մինչ օրս համարվում է չճանաչված պետություն: Եվ մենք աշխարհին պետք է ճանաչելի դառնանք այսպիսի գիտաժողովներով, գիտական միջոցառումներով»,-ասել է ԱՀ Աժ նախագահը՝ նման գիտաժողովները համարելով պայքարի ձև:Բուհի ռեկտոր Վարդան Հակոբյանը հանդես է եկել «Ժամանակի և Եղեռնի կանխազգացման ներքին աղերսները հայոց քերթության տիեզերական ընկալումներում» թեմայով զեկույցով:
315921750_1184819965488515_3411152083431637336_n.jpg (128 KB)
«Ցավոք մենք այսօր ապրում ենք մի այնպիսի իրադրության մեջ, երբ սուրը կախված է մեր գլխավերևում:
Եվ եթե մենք չկարողանանք ճիշտ քայլեր կատարել,ապա շատ տխուր իրավիճակում կհայտնվենք»,-հավելել է Վ. Հակոբյանը:
Գիտաժողովի ընթացքում զեկույցներով հանդես են եկել բուհի 12 դասախոս: Ավարտին բոլոր զեկուցողները Գրիգոր Նարեկացի համալսարանի հավաստագրեր են ստացել :

"The Idea of Depatriation and Ontological Struggle in Western Armenian Literature". Scientific conference held in Stepanakert
On November 16, a scientific conference entitled “The Idea of Depatriation and Ontological Struggle in Western Armenian Literature" was held at American Armenian Lutovika and Hakob Ayntaplyans scientific-research center of Western Armenian and Armenian studies in Stepanakert Grigor Narekatsi University.
STEPANAKERT,  NOVEMBER 16, ARTSAKHPRESS: Artsakh Natioanl Assembly Speaker Artur Tovmasyan also attended welcomed the organization of the scientific conference.
The Republic of Artsakh is still considered an unrecognized state. And we must become known to the world with such conferences and scientific events," said Artsakh NA Speaker, considering such conferences as a form of struggle.
315289387_505484304974577_6813404767096459923_n.jpg (279 KB)"Unfortunately, today we live in such a situation where the sword is hanging over our heads.
And if we cannot take the right steps, we will find ourselves in a very sad situation," said the rector of Stepanakert Grigor Narekatsi University Vardan Hakobyan.
12 professors of the university made reports during the conference. All speakers received certificates from Grigor Narekatsi University.