Նախատեսված է«Արմաթն Օդում» ԱԹՍ աշխատանոցներ բացել Արցախի առնվազն բոլոր քաղաքներում. ծրագրի ղեկավար
Արցախի Հանրապետության Մարտակերտ քաղաքի Մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնում բացված «Արմաթն Օդում» ԱԹՍ կրթական աշխատանոցում դասընթացները կսկսվեն մոտ մեկ շաբաթից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրել է Արմաթ ինժեներական լաբորատորիաների ծրագրերի ղեկավար Սեդրակ Վարդանյանը՝ նշելով, որ դասընթացները տեղի կունենան շաբաթական երկու անգամ:
«Այս աշխատանոցն Արցախում երկրորդն է: Առաջինը բացվել և արդեն 8 ամիս արդյունավետ գործում է Ստեփանակերտի Ա. Գրիբոյեդովի անվան համար 3 դպրոցում: Նախատեսված է Արցախի առնվազն բոլոր քաղաքներում տեղակայել այսպիսի աշխատանոցներ, որոնք 14 տարեկանից բարձր տարիքի պատանիներին ու աղջիկներին տեխնոլոգիական կրթության մեծ հնարավորություն են տալիս: Մարտակերտում բացված աշխատանոց կարող են այցելել ինչպես նաև շրջանի գյուղերի դպրոցականները: Այստեղ կազմակերպվելու է մեկ տարի տևողությամբ դասընթաց, որի արդյունքում նրանք ԱԹՍ-ների վերաբերյալ տեսական գիտելիքներ ստանալուց բացի, կարողանալու են դրանք կառավարել, ինչպես նաև իրականացնել տեխնիկական սպասարկում»,-ասել է Ս. Վարդանյանը՝ հավելելով, որ դասընթացների կազմակերպմանն ընդգրկված է երկու մասնագետ:
Նրա համոզմամբ՝ անօդաչու թռչող սարքերը հետզհետե լայն կիրառություն են ստանալու նաև տնտեսության տարբեր ճյուղերում:
«Մասնավորապես՝ հնարավոր կլինի օգտագործել փոքր բեռների տեղափոխության, արտակարգ իրավիճակների դեպքում՝ կորած անձանց հայտնաբերման, դեղորայք տեղ հասցնելու նպատակներով, ինչպես նաև գյուղատնտեսության ոլորտում և այլն»,-մանրամասնել է մեր զրուցակիցը՝ նշելով, որ ապագայում ԱԹՍ-ների հետ կապված մասնագիտություններն ամենապահանջվածներից են լինելու:

Планируется открыть мастерские БПЛА «АРМАТ В ВОЗДУХЕ» как минимум во всех городах Арцаха: Руководитель проекта
Занятия начнутся примерно через неделю в образовательной мастерской БПЛА «АРМАТ В ВОЗДУХЕ», открытой в Центре детского творчества города Мартакерт Республики Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщил руководитель программ инженерных лабораторий «Армат» Седрак Варданян, отметив, что занятия будут проходить два раза в неделю.
«Эта мастерская является второй в Арцахе. Первая была открыта и уже 8 месяцев эффективно действует в школе №3 имени А. Грибоедова в Степанакерте. Планируется размещение таких мастерских как минимум во всех городах Арцаха, которые дают юношам и девушкам старше 14 лет большие возможности для технологического образования. Мастерскую, открывшуюся в Мартакерте, могут посетить также школьники из сел района. Здесь будет организован годичный курс, в результате которого, помимо получения теоретических знаний о БПЛА, они смогут управлять ими, а также выполнять техническое обслуживание», — сказал С. Варданян, добавив, что в организации курсов участвуют два специалиста.
По его убеждению, беспилотные летательные аппараты постепенно найдут широкое применение в различных отраслях экономики.
«В частности, их можно будет использовать для перевозки мелких грузов, в экстренных ситуациях, с целью поиска пропавших без вести, доставки лекарств, а также в сфере сельского хозяйства и т. д.», — уточнил наш собеседник, отметив, что в будущем профессии, связанные с БПЛА, будут одними из самых востребованных.