Նախագահ Հարությունյանը Ստեփանակերտում մասնակցել է Ռուսական կենտրոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նոյեմբերի 19-ին Ստեփանակերտում մասնակցել է ԱՀ իշխանությունների նախաձեռնությամբ և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ, բարերար Գագիկ Ծառուկյանի հովանավորությամբ հիմնադրված Ռուսական կենտրոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, կառույցի գործունեությունն ուղղված կլինի ռուսաց լեզվի, ռուսական մշակույթի և պատմության մասսայականացմանը, կրթության ոլորտում երկխոսության և սերտ համագործակցության զարգացմանը։Առկա հարուստ գրքային ֆոնդի շնորհիվ մատաղ սերունդը հնարավորություն կունենա նաև ուսումնասիրելու ռուս գրողների ստեղծագործություններ։
315519775_1525887054575423_748519877729179459_n.jpg (273 KB)
Նախագահ Հարությունյանը կարևորել է նման հաստատությունների գործունեության նշանակությունը մշակույթի և կրթության ոլորտում հայ֊ռուսական կապերի հետագա զարգացման տեսանկյունից։
«Ռուսական կենտրոնների բացումը հանդիսանում է հայ և ռուս ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամության ևս մեկ ակնառու ապացույց և մեր սերտ համագործակցության վառ օրինակ։ Արցախում միշտ հատուկ ուշադրություն է դարձվել ռուսաց լեզվի ուսումնասիրությանը, իսկ կենտրոնի բացումն առավել քան պահանջված է ներկա պայմաններում», - նշել է Արայիկ Հարությունյանը։
315945653_3752709744955767_1208299119653308832_n.jpg (297 KB)
Նախաձեռնության կարևորությունն ընդգծող խոսքով հանդես են եկել նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Իվետա Տոնոյանը, հանրային գործիչներ, ովքեր համոզմունք են հայտնել, որ կենտրոնը կդառնա կարևոր մշակութային և կրթական օջախ բոլոր արցախցիների համար։

Президент Арутюнян принял участие в торжественной церемонии открытия Русского центра в Степанакерте
19 ноября президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял участие в торжественной церемонии открытия Русского центра в Степанакерте, который был основан по инициативе властей Республики Арцах и при спонсорской поддержке председателя партии «Процветающая Армения», благотворителя Гагика Царукяна.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 ноября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает главное информационное управление Аппарата президента Республики Арцах, деятельность структуры будет направлена на популяризацию русского языка, русской культуры и истории, развитие диалога и тесного сотрудничества в сфере образования.Благодаря имеющемуся богатому книжному фонду  подрастающее поколение также получит возможность изучать произведения русских писателей.
315519775_1525887054575423_748519877729179459_n.jpg (273 KB)
Президент Арутюнян подчеркнул важность деятельности подобных учреждений с точки зрения дальнейшего развития армяно-российских связей в сфере культуры и образования.
«Открытие Русских центров является еще одним очевидным доказательством многовековой дружбы между армянским и русским народами и ярким примером нашего тесного сотрудничества. В Арцахе всегда уделялось особое внимание изучению русского языка, а открытие центра более чем необходимо в нынешних условиях", - отметил Араик Арутюнян.
315945653_3752709744955767_1208299119653308832_n.jpg (297 KB)
Важность инициативы подчеркнули также выступившие на церемонии член политсовета партии «Процветающая Армения» Ивета Тоноян, общественные деятели, которые выразили уверенность в том, что центр станет важным культурно-образовательным центром для всех жителей Арцаха.