Արցախի հանդեպ Ադրբեջանի տարածքային հավակնությունները զուրկ են իրավական հիմքից. ՀՀ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում քննարկում է կազմակերպվել
Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում մի խումբ գիտական մտավորականների նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 19-ին կազմակերպվել է «Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության կայացման լեգիտիմությունը և նրա հանդեպ Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային հավակնությունների ոչ իրավաչափությունը» խորագրով քննարկում, որին մասնակցել են գիտակրթական ոլորտի մի շարք մասնագետներ։
Արցախի հանդեպ Ադրբեջանի տարածքային հավակնությունները զուրկ են իրավական հիմքից. ՀՀ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական  ներկայացուցչությունում քննարկում է կազմակերպվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունից՝ մանրամասնելով, որ քննարկման կազմակերպման նպատակն է Ղարաբաղյան հիմնախնդրին վերաբերող իրավական փաստաթղթերի հիման վրա ցույց տալ, որ Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության կայացումը օրինական է, իսկ Արցախի հանդեպ Ադրբեջանի տարածքային հավակնությունները զուրկ են իրավական հիմքից և դա ապացուցող փաստարկները պետք է ներկայացվեն միջազգային բոլոր հարթակներում։
Քննարկումը վարել է նախաձեռնող խմբի անդամ, ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վանյա Բարսեղյանը: Հիմնական զեկուցումներով հանդես են եկել ԳԱԱ թղթակից անդամ Ալեքսանդր Մանասյանը և սահմանադրագետ Վարդան Պողոսյանը։
Հանդիպման ավարտին ՀՀ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը բովանդակալից ու արդյունավետ քննարկման համար շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման կազմակերպիչներին՝ կարևորելով նման նախաձեռնությունները։

Azerbaijan's territorial ambitions towards Artsakh have no legal basis. Discussion held at the Permanent Representation of the Republic of Artsakh in Armenia
On November 19, on the initiative of a group of scientific intellectuals, a discussion entitled "The Legitimacy of the Establishment of the Republic of Nagorno-Karabakh (Artsakh) and the Illegality of the Territorial Ambitions of the Republic of Azerbaijan Towards It" was held at the Permanent Representation of the Republic of Artsakh in the Republic of Armenia.
STEPANAKERT,  NOVEMBER 21, ARTSAKHPRESS: A number of specialists from the scientific and educational sphere participated in the discussion.
The organization of the discussion was aimed at proving, based on the legal documents related to the Karabakh conflict, that the establishment of the Republic of Nagorno Karabakh (Artsakh) is legal; the Azerbaijan's territorial ambitions towards Artsakh lack a legal basis and the arguments proving this should be presented at all international platforms.
The discussion was led by a member of the initiative group, Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor Vanya Barseghyan.