Արցախի հանդեպ Ադրբեջանի տարածքային հավակնությունները զուրկ են իրավական հիմքից. ՀՀ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում քննարկում է կազմակերպվել
Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում մի խումբ գիտական մտավորականների նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 19-ին կազմակերպվել է «Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության կայացման լեգիտիմությունը և նրա հանդեպ Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային հավակնությունների ոչ իրավաչափությունը» խորագրով քննարկում, որին մասնակցել են գիտակրթական ոլորտի մի շարք մասնագետներ։
Արցախի հանդեպ Ադրբեջանի տարածքային հավակնությունները զուրկ են իրավական հիմքից. ՀՀ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական  ներկայացուցչությունում քննարկում է կազմակերպվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունից՝ մանրամասնելով, որ քննարկման կազմակերպման նպատակն է Ղարաբաղյան հիմնախնդրին վերաբերող իրավական փաստաթղթերի հիման վրա ցույց տալ, որ Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության կայացումը օրինական է, իսկ Արցախի հանդեպ Ադրբեջանի տարածքային հավակնությունները զուրկ են իրավական հիմքից և դա ապացուցող փաստարկները պետք է ներկայացվեն միջազգային բոլոր հարթակներում։
Քննարկումը վարել է նախաձեռնող խմբի անդամ, ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վանյա Բարսեղյանը: Հիմնական զեկուցումներով հանդես են եկել ԳԱԱ թղթակից անդամ Ալեքսանդր Մանասյանը և սահմանադրագետ Վարդան Պողոսյանը։
Հանդիպման ավարտին ՀՀ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը բովանդակալից ու արդյունավետ քննարկման համար շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման կազմակերպիչներին՝ կարևորելով նման նախաձեռնությունները։

Территориальные амбиции Азербайджана в отношении Арцаха не имеют правового основания: В постоянном представительстве Республики Арцах в РА организована дискуссия
В постоянном представительстве Республики Арцах в Республике Армения по инициативе группы научной интеллигенции состоялась дискуссия на тему «Законность образования Нагорно-Карабахской (Арцах) Республики и незаконность территориальных претензий Азербайджанской Республики к ней», организованной 19 ноября, в которой приняли участие ряд специалистов в области науки и образования.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает постоянное представительство Республики Арцах в РА, уточняя, что целью организации обсуждения является показать на основании правовых документов, касающихся Карабахского конфликта, что создание Нагорно-Карабахской (Арцах) Республики является законным, а территориальные амбиции Азербайджана в отношении Арцаха лишены правовой основы, и аргументы, подтверждающие это, должны быть представлены на всех международных площадках.
Возможно, это изображение 10 человек, люди сидят и люди стоят
Обсуждение вел член инициативной группы, доктор физико-математических наук, профессор Ваня Барсегян. С основными докладами выступили член-корреспондент НАН Александр Манасян и специалист по конституционному праву Вардан Погосян.
Возможно, это изображение 5 человек и люди стоят
В завершение встречи постоянный представитель Арцаха в РА Сергей Казарян поблагодарил организаторов встречи за содержательное и эффективное обсуждение, подчеркнув важность таких инициатив.