Արցախի բոլոր դպրոցները կհամալրվեն շարժական լաբորատոր հավաքածուներով
«Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամը Արցախի Հանրապետության բոլոր դպրոցներին 2023-2024 ուսումնական տարվա սկզբին կնվիրաբերի կենսաբանության և քիմիայի շարժական լաբորատորիաներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է հիմնադրամի հանրային կապերի պատասխանատու Ռուբեն Ջանբազյանը՝ հավելելով,որ ծրագրի իրականացման համար հիմնադրամը «ՌեաԱրմենիա» հարթակում դրահավաք էր կազմակերպել, և անհրաժեշտ գումարն արդեն հավաքվել է:
«Մարտունու շրջանի 29 կրթօջախի անցյալ տարի տրամադրեցինք կենսաբանության լաբորատոր սարքավորումներ: Դրանք ներառում են մանրադիտակներ, նմուշներով սլայդեր, քիմիական բաժակներ ու նյութեր, որոնք կարող են նաև օգտագործել արտադասարանական պարապմունքներին: Ծրագիրը բավականին մեծ արձագանք ստացավ և ոգևորություն առաջացրեց, ուստի որոշվեց շարունակել մյուս կրթօջախներում: Արցախի դպրոցների մեծ մասը չունի լաբորատոր սարքավորումներ, իսկ լաբորատոր հետազոտությունները հնարավորություն կստեղծեն,որպեսզի աշակերտների ուսուցման որակը ավելի բարելավվի»,-նշել է Ռ. Ջանբազյանը:
316617501_837931780680988_178167335365460036_n.jpg (238 KB)
Նա ընդգծեց,որ ծրագրի իրականացմանն աջակցել են ամերիկահայ Սարյան և Ծառուկյան ամուսինները, «Հովսեփ» բարեգործական հիմնադրամը և սփյուռքահայ այլ նվիրատուներ:

Все школы Арцаха будут оснащены мобильными лабораторными комплексами
В начале 2023-2024 учебного года благотворительный фонд «Туфенкян» передаст мобильные лаборатории биологии и химии всем школам Республики Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщил сотрудник фонда по связям с общественностью Рубен Джанбазян, добавив, что фонд организовал сбор средств на платформе "РеаАрмения" для реализации проекта, и необходимая сумма уже собрана.
"В прошлом году мы предоставили лабораторное оборудование по биологии 29 образовательным учреждениям Мартунинского района. К ним относятся микроскопы, слайды с образцами, химические стаканы и материалы, которые также можно использовать во внеклассных мероприятиях. Программа получила большой отклик и вызвала воодушевление, поэтому было решено продолжить ее в других образовательных центрах. В большинстве школ Арцаха нет лабораторного оборудования, а лабораторные исследования создадут возможность улучшить качество обучения учащихся", - сказал Р. Джанбазян.
316617501_837931780680988_178167335365460036_n.jpg (238 KB)
Он подчеркнул, что реализацию проекта поддержали американо-армянские супруги Сарьян и Царукян, благотворительный фонд "Овсеп" и другие армянские благотворители из Диаспоры.