14 տարի անց Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին ևս մեկ անգամ կհետաձգվի. Bloomberg
Բուխարեստում այսօր մեկնարկող երկօրյա գագաթնաժողովի ընթացքում ՆԱՏՕ-ի ԱԳ նախարարները կքննարկեն Ուկրաինային ավելի շատ հակաօդային պաշտպանության միջոցներ և այլ աջակցություն տրամադրելու մասին, սակայն Դաշինքին միանալու Ուկրաինայի հայտի առումով առաջընթաց չի լինի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg գործակալությանը:
14 տարի առաջ հենց Բուխարեստում Ուկրաինային և Վրաստանին խոստացան, որ երկու երկրներն էլ, ի վերջո, կմիանան ՆԱՏՕ-ին: Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին սեպտեմբերի վերջին պաշտոնական դիմում ուղարկեց ՆԱՏՕ-ին՝ երկիրն արագացված հիմունքներով Դաշինքի կազմ ընդունելու համար: Bloomberg-ը նշում է, որ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները զգուշությամբ են վերաբերվում Կիևի խնդրանքին Ռուսաստանի հետ բախման հնարավորության պատճառով:
Ըստ գործակալության աղբյուրների՝ ԱԳ նախարարները կկրկնեն, որ ՆԱՏՕ-ի դռները բաց են Ուկրաինայի համար, սակայն դեռ ժամանակը չի եկել, որ երկիրը միանա Հյուսիսատլանտյան դաշինքին:
Միևնույն ժամանակ դաշինքի ներկայացուցիչները կենտրոնացած են Ուկրաինային հակամարտությունում հաղթելու հարցում օգնելու վրա: Երեկ Բուխարեստում մամուլի ասուլիսի ընթացքում դա ընդգծել էր նաև ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը:
«Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ (ՌԴ նախագահ Վլադիմիր՝ խմբ.) Պուտինը հաղթի, քանի որ դա աշխարհի ավտորիտար ղեկավարներին ցույց կտա, որ իրենք կարող են իրենց նպատակներին հասնել ռազմական ուժի կիրառմամբ և աշխարհն ավելի վտանգավոր վայր դարձնել բոլորիս համար: Ուկրաինային աջակցելը մեր սեփական անվտանգային շահերից է բխում», - ասել էր Ստոլտենբերգը:

Спустя 14 лет вступление Украины в НАТО вновь будет отложено: Bloomberg
Министры иностранных дел стран НАТО сегодня на двухдневном саммите в Бухаресте обсудят предоставление Украине дополнительных средств противовоздушной обороны и другого содействия, но по заявке Украины на вступление в альянс не будет достигнуто никакого прогресса.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 ноября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом сообщает агентство «Bloomberg».
Именно в Бухаресте 14 лет назад Украине и Грузии обещали, что обе страны в конечном итоге вступят в НАТО. В конце сентября президент Украины Владимир Зеленский направил официальный запрос в НАТО о принятии страны в состав альянса в ускоренном порядке. «Bloomberg» отмечает, что союзники по НАТО настороженно относятся к просьбе Киева из-за возможного столкновения с Россией.
По словам источников агентства, министры иностранных дел вновь повторят, что двери НАТО для Украины открыты, но время вступления страны в Североатлантический альянс еще не настало.
Между тем, представители блока сосредоточены на том, чтобы помочь Украине выиграть конфликт. Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг подчеркнул это на пресс-конференции в Бухаресте.
«Мы не можем позволить Путину победить, потому что это покажет мировым авторитарным лидерам, что они могут достигать своих целей с помощью военной силы и делать мир более опасным для всех нас. Поддержка Украины отвечает нашим интересам безопасности», - заявил Столтенберг.