«Երկարօրյա դպրոց» ծրագիրը կգործի նաև Խնապատի և Կիչանի կրթօջախներում
Ասկերանի շրջանի Խնապատի համայնքի Արթուր Հայրապետյանի անվան միջնակարգ դպրոցում «Երկարօրյա դպրոց» ծրագրը ներդնելու նպատակով վերանորոգման աշխատանքներ են ընթանում:
«Երկարօրյա դպրոց» ծրագիրը կգործի նաև Խնապատի և Կիչանի  կրթօջախներում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է դպրոցի տնօրեն Լ. Մոսիյանը։ «Վերանորոգվում է երկու դասասենյակ։ Միջանցքներից մեկն էլ կհատկացվի ճաշարանին։
316093079_1213046932941107_1620523043268794061_n.jpg (373 KB)
Նախատեսվող «Երկարօրյա դպրոց» ծրագրին կմասնակցեն 1-9-րդ դասարանների աշակերտները։ Ծրագրի գործարկման ժամկետը կհստակեցվի շինաշխատանքների ավարտից հետո»,-հավելել է տնօրենը։
316248351_1092111161454386_1002118279548808852_n.jpg (213 KB)
Նրա տեղեկատվությամբ՝ դպրոցի շենքային պայմանները անմխիթար են։ «Շենքը պետք է հիմնանորոգվեր 2020 թվականին, սակայն պատերազմի պատճառով աշխատանքները հետաձգվեցին»,-մանրամասնել է Լ. Մոսիյանը։
316475096_463300889204931_6901656631331548328_n.jpg (209 KB)
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության ԿԳ վարչության կրթական ծրագրերի բաժնի վարիչ Ալենուշ Գրիգորյանը խոսքով՝ «Երկարօրյա դպրոց» ծրագիրը Խնապատ և Կիչան համայնքների դպրոցներում կներդրվի «Բառնաբաս» միջազգային հիմնադրամի աջակցությամբ։
316342151_453214636972133_488756792505871881_n.jpg (124 KB)
««Երկարօրյա դպրոցը» ԱՀ կառավարության կողմից իրականացվող ռազմավարական ծրագիր է, որի նպատակն է բարձրացնել կրթության որակը Արցախի բոլոր համայնքներում՝ ապահովելով դասապատրաստում, ժամանց, սպորտ և առողջ սնունդ աշակերտների համար»,-ընդգծել է Ա. Գրիգորյանը։

"Long Day School" program will operate in Khnapat and Kichan educational centers
Renovation work is underway in order to implement the "Long Day School" program in the secondary school of the community of Khnapat of Artsakh’s Askeran region.
STEPANAKERT,  DECEMBER 3, ARTSAKHPRESS: "Two classrooms are being renovated. One of the corridors is designed for a cafeteria,” said the school principal L. Mosiyan.
316093079_1213046932941107_1620523043268794061_n.jpg (373 KB)“The building conditions of the school are deplorable. The building was supposed to be renovated in 2020, but due to the war, the works had been postponed," detailed Mosiyan.
316248351_1092111161454386_1002118279548808852_n.jpg (213 KB)According to Alenush Grigoryan, the head of the department of educational programs of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports , the "Long Day School" program will be implemented in the schools of Khnapat and Kichan communities with the support of the "Barnabas" International Foundation.
316475096_463300889204931_6901656631331548328_n.jpg (209 KB)"The "Long Day School" is a strategic program implemented by the Government of Artsakh, the aim of which is to increase the quality of education in all communities of Artsakh,” Alenush Grigoryan said.