«Երկարօրյա դպրոց» ծրագիրը կգործի նաև Խնապատի և Կիչանի կրթօջախներում
Ասկերանի շրջանի Խնապատի համայնքի Արթուր Հայրապետյանի անվան միջնակարգ դպրոցում «Երկարօրյա դպրոց» ծրագրը ներդնելու նպատակով վերանորոգման աշխատանքներ են ընթանում:
«Երկարօրյա դպրոց» ծրագիրը կգործի նաև Խնապատի և Կիչանի  կրթօջախներում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է դպրոցի տնօրեն Լ. Մոսիյանը։ «Վերանորոգվում է երկու դասասենյակ։ Միջանցքներից մեկն էլ կհատկացվի ճաշարանին։
316093079_1213046932941107_1620523043268794061_n.jpg (373 KB)
Նախատեսվող «Երկարօրյա դպրոց» ծրագրին կմասնակցեն 1-9-րդ դասարանների աշակերտները։ Ծրագրի գործարկման ժամկետը կհստակեցվի շինաշխատանքների ավարտից հետո»,-հավելել է տնօրենը։
316248351_1092111161454386_1002118279548808852_n.jpg (213 KB)
Նրա տեղեկատվությամբ՝ դպրոցի շենքային պայմանները անմխիթար են։ «Շենքը պետք է հիմնանորոգվեր 2020 թվականին, սակայն պատերազմի պատճառով աշխատանքները հետաձգվեցին»,-մանրամասնել է Լ. Մոսիյանը։
316475096_463300889204931_6901656631331548328_n.jpg (209 KB)
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության ԿԳ վարչության կրթական ծրագրերի բաժնի վարիչ Ալենուշ Գրիգորյանը խոսքով՝ «Երկարօրյա դպրոց» ծրագիրը Խնապատ և Կիչան համայնքների դպրոցներում կներդրվի «Բառնաբաս» միջազգային հիմնադրամի աջակցությամբ։
316342151_453214636972133_488756792505871881_n.jpg (124 KB)
««Երկարօրյա դպրոցը» ԱՀ կառավարության կողմից իրականացվող ռազմավարական ծրագիր է, որի նպատակն է բարձրացնել կրթության որակը Արցախի բոլոր համայնքներում՝ ապահովելով դասապատրաստում, ժամանց, սպորտ և առողջ սնունդ աշակերտների համար»,-ընդգծել է Ա. Գրիգորյանը։

В средней школе имени Артура Айрапетяна общины Хнапат Аскеранского района ведутся ремонтные работы с целью запуска программы «Продленная школа».
Программа «Продленная школа» будет действовать также в школах Хнапата и Кичана
СТЕПАНАКЕРТ, 3 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщила директор школы Л. Мосиян.
"В двух классных комнатах идет ремонт. Один из коридоров будет выделено столовой.
Учащиеся 1-9 классов примут участие в запланированной программе «Продленная школа». Дата запуска программы будет уточнена после завершения строительных работ", - добавила директор.
По ее информации, состояние здания школы плачевное. «Здание должно было быть отремонтировано в 2020 году, но из-за войны работы были отложены», — уточнила Л. Мосиян.
По словам начальника отдела образовательных программ Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Аленуш Григорян, программа «Продленная школа» будет реализована в школах общин Хнапат и Кичан при поддержке международного фонда «Барнабас».
««Продленная школа» - это стратегическая программа, реализуемая Правительством Республики Арцах, целью которой является повышение качества образования во всех общинах Арцаха путем предоставления уроков, развлечений, спорта и здорового питания для учащихся»,- подчеркнула А. Григорян.