«Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի ծրագրով Ասկերանի շրջանի Խնապատ համայնքի Արթուր Հայրապետյանի անվան միջնակարգ դպրոցում Լիլիթ Խաչատրյանը ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ է աշխատում:
Բերձորցի ուսուցչուհին իր առաքելությունը շարունակում է Ասկերանի շրջանի Խնապատ համայնքի դպրոցում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Լիլիթ Խաչատրյանը, ով Քաշաթաղի շրջանի Բերձոր քաղաքում է մեծացել, պատմեց, որ 2019 թվականին «Դասավանդի՛ր Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում գործուղվել և 1 տարի դասավանդել է Այգեհովիտ գյուղում։
«44-օրյա պատերազմի հետևանքով ես ստիպված է հրաժեշտ տալ իմ առաջին աշակերտներին, Քաշաթաղին: Այնուհետև գործուղվեցի Ասկերանի շրջանի Խնապատ համայնք որպես «Դասավանդի՛ր Հայաստան»-ի ուսուցիչ-առաջնորդ: Երեխաների հետ աշխատելն ինքնին առաքելություն է։ Արցախի համար այս ծանր օրերին երեխաները ավելի քան ունեն սիրո կարիք, որը կխլացնի նրանց ապրած ցավը»,-հավելել է Լ. Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ «Դասավանդի՛ր Հայաստան»-ը հնարավորություն է տալիս համայքներում ունենալ աշակերտ - առաջնորդներ, ովքեր զարգացնելով իրենց քաղաքացիական պատասխանատվությունը, համայնքներում կբերեն փոփոխություններ, որոնք պարտադիր կրթական բաղադրիչ կունենան։
«Եթե ավելի հստակեցնեմ ծրագիրը կոչվում է փոփոխության վրա հիմնված ուսումնառութուն։ Այստեղ հիմնականում աշխատում է աշակերտական խումբը, համայնքի կարիքներից առանձնացնելով «Մեծ գաղափար» , ապա որոշակի փուլեր անցնելով, ուսուցչի ուղղորդմամբ իրականացնում են այն։ Մասնավորապես, Խնապատում անցած տարի «Արվեստանոց-ընթերցասրահ» ծրագիրն էինք կազմվել, որը վերջնական փուլ էր հասել, բայց տարածքի խնդրի պատճառով չիրականացավ։ Այդուհանդերձ, ընկերներիս օգնությամբ Երևանից քարտեզներ և արտասահմանյան և հայ գրականության հայտնի գրողների նոր գրքերից ենք ձեռք բերել, որոնք մեր ընթերցասրահի մաս են կազմում։ Օրեր առաջ «Դասավանդի՛ր Հայաստան»-ի կողմից մեր և մյուս գործընկեր դպրոցները պրոյեկտր նվեր ստացան։ Մտածում եմ, եթե հետագայում դպրոցը վերանորոգվի և սենյակ հատկացվի՝ ծրագիրն ինքնըստինքյան իրականացված կարելի է համարել»,-ասել է մեր զրուցակիցը։
Ուսուցիչ-առանջնորդն ակնկալում է, որ իր ներդրումը կունենա, որպեսզի աշակերտները բացահայտեն իրենց ներուժը, դպրոցն ավարտելուց հետո էլ կարողանան գնալ իրենց երազանքի հետևից, դառնան լավ մասնագետներ և Արցախի իրավունքների պահանջատերը լինեն։

Учительница из Бердзорта продолжает свою миссию в школе общины Хнапат Аскеранского района
Лилит Хачатрян работает учителем физкультуры в средней школе имени Артура Айрапетяна общины Хнапат Аскеранского района по программе «Учи, Армения».
СТЕПАНАКЕРТ, 9 декабря, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» Лилит Хачатрян, выросшая в городе Бердзор Кашатагского района, рассказала, что в 2019 году в рамках программы «Учи, Армения» была направлена в село Айгеовит и преподавала там 1 год.
«В результате 44-дневной войны мне пришлось проститься со своими первыми учениками и Кашатагом. Затем меня направили в общину Хнапат Аскеранского района учителем-лидером программы «Учи, Армения». Работа с детьми сама по себе является миссией. В эти тяжелые для Арцаха дни дети более чем нуждаются в любви, которая заглушит пережитую ими боль", - добавила Л. Хачатрян.
По ее словам, «Учи, Армения» дает возможность иметь в общинах учеников-лидеров, которые, развивая свою гражданскую ответственность, внесут изменения в общинах, которые будут иметь обязательную образовательную составляющую.
«Чтобы уточнить, скажу, что программа называется обучением, основанным на изменениях. Здесь в основном работает группа учащихся, отделяющая «Большую идею» от нужд сообщества, затем, проходя определенные этапы, реализуют ее под руководством учителя. В частности, в прошлом году в Хнапате мы подготовили проект «Мастерская-читальный зал», который вышел на финальную стадию, но не был реализован из-за нехватки территории. Тем не менее, при поддержке  моих друзей мы купили карты из  Еревана и новые книги известных зарубежных и армянских писателей, которые входят в состав нашего читального зала. Несколько дней назад наша и другие партнерские школы получили в подарок проектор от «Учи, Армения». Я думаю, что если школа будет отремонтирована и в дальнейшем будет выделено помещение, то программу можно считать самореализующейся», — сказала наша собеседница.
Учитель-лидер рассчитывает, что внесет свой вклад в то, чтобы ученики раскрыли свой потенциал, после окончания школы они смогли следовать за своей мечтой, стать хорошими профессионалами и заявить права Арцаха.