Միջանցքը փակել են մարդիկ, ովքեր ծառայում են Ադրբեջանի բանակում. Արցախում վստահ են՝ բնապահպանական հարցերն ընդամենը պատրվակ են
Արցախում ակնհայտ են համարում, որ ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու քայլը բնապահպանական որևէ հարցի հետ կապված չէ. Ադրբեջանի համար դա ընդամենը պատրվակ է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալության մամուլի ասուլիսների սրահում կայացած ասուլիսի ընթացքում Արցախի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Բաբայանն ընդգծեց, որ բնապահպանական կեղծ հիմնավորումներով Լաչինի միջանցքը փակել են մարդիկ, ովքեր ծառայում են Ադրբեջանի բանակում, հատուկ ծառայություններում: Բաբայանի խոսքով՝ այդ ամենը բեմադրություն է, և վաղը կուղարկեն հեծանվորդների, մյուս օրն՝ այլ արտիստների: «Եթե իրենք ինչ-որ բնապահպանական խնդիրներ ունեն, այդպե՞ս են վարվում: Մենք էլ իրենց բնապահպանական շատ հարցեր ունենք: Բոլորդ քաջատեղյակ եք, թե ինչպիսի ֆոսֆորային ռումբեր է Ադրբեջանն օգտագործել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ: Զեկույցներ կան, այդ ամենն արձանագրված է: Եթե հարց են ուզում քննարկել, դրան ձև կա, ոչ թե գալ փակել, կաթվածահար անել. երեխաներ կան, որոնք հիվանդ են, սնունդ է պետք, դեղորայք է պետք և այլն: Նրանք բապահպանական հարցը ի հաշիվ ցեղասպանության ե՞ն իրականացնում: Այդ բնապահպանության պատրվակի տակ նրանք վաղն ասելու են, որ պետք է փակեն Կաշենի հանքը, իսկ սա մեր տնտեսության կարևորագույն լոկոմոտիվներից մեկն է, որը բոլոր բնապահպանական նորմերը պահպանում է»,- եզրափակեց Բաբայանը:
Արցախի պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանն էլ ընդգծեց, որ բնապահպանական հարցերը զուտ պատրվակներ են: «Բացի նրանից, որ Կաշենի հանքը միջազգային բոլոր ստանդարտները պահպանում է, նաև Կաշենի հանքը շուրջ 20 կիլոմետր հեռավորության վրա է ադրբեջանական ամենամոտիկ բնակավայրից և որևէ ջրային ռեսուրսի մոտ չի գտնվում: Հետևաբար, իրականում նույնիսկ այս պատրվակը հիմնավոր չէ: Այնինչ, մենք հիմնավոր տարբեր խնդիրներ ունենք բարձրաձայնելու, այդ թվում՝ բնապահպանական, ջրային ռեսուրսների կառավարման տեսանկյունից, որոնց ադրբեջանական կողմը պետք է պատասխանի: Մենք շատ լավ գիտակցում ենք, որ սա ուղղակի պատրվակ է, ցանկացած պահի այլ պատրվակնր կարող են կիրառվել Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից»,- ասաց Բեգլարյանը:

Lachin corridor blocked by people who serve in Azerbaijani army. David Babayan
Artsakh says it’s obvious that the blocking of the Lachin corridor by Azerbaijanis has no connection with any environmental issue, it’s just a pretext for Azerbaijan.
STEPANAKERT,  DECEMBER 13, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: During a press conference today in Armenpress, acting Foreign Minister of Artsakh Davit Babayan said that with fake environmental pretext the Lachin corridor has been blocked by the people who serve in the Azerbaijani army, special services. According to Babayan, all this is a performance, and tomorrow they may send cyclists, or other artists.
“If they have some environmental issues, do they act in this way? We also have some environmental issues with them. You all are aware what kind of phosphorous munitions Azerbaijan has used during the 44-Day War. There are reports, it is all recorded. If they want to discuss an issue, that could be done in another way rather than blocking the road, paralyze it. There are children who are ill, food, medicines are needed, etc. Do they do the environmental issue at the expense of genocide? Under that environmental pretext they will tomorrow say that they should close the Kashen mine, but this is one of the key locomotives of our economy which observes all the environmental norms”, Babayan said.
Advisor to the State Minister of Artsakh Artak Beglaryan said in turn that the environmental issues are just pretexts. “In addition to the fact that the Kashen mine observes all the international standards, it is also around 20 km away from the closest Azerbaijani settlement and is not located near any water resource. Therefore, even this pretext is not well-grounded. Meanwhile, we have different fundamental issues to raise, including from the perspective of the management of environmental, water resources. We understand very well that this is just a pretext, and other pretexts can be used by Azerbaijani authorities at any moment”, Beglaryan said.