Արայիկ Հարությունյանը հրամանագիր է ստորագրել Արցախում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում իրականացվող միջոցառումների մասին
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ստորագրել է հրամանագիր Արցախի Հանրապետության տարածքում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում իրականացվող մի շարք միջոցառումների մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը։
Համաձայն հրամանագրի՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի հետ կապված Արցախի Հանրապետության բնակչության բնականոն կենսագործունեությունն ապահովելու և սպառնացող հնարավոր վտանգները կանխելու նպատակով և հիմք ընդունելով «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքը, որոշվել է.
• Պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պաշտպանական, պետության ու տնտեսության կենսագործունեության համար հատուկ նշանակություն ունեցող օբյեկտները փոխադրել ռազմական դրության աշխատանքային ռեժիմի:
• Ըստ անհրաժեշտության սահմանափակել Արցախի Հանրապետության տարածքում ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը, ինչպես նաև սահմանել նշված տարածքից դուրս գալու հատուկ ռեժիմ:
• Իրականացնել բնակչության կենսագործունեության, հատուկ պահպանվող օբյեկտների և տրանսպորտի գործունեությունն ապահովող, ինչպես նաև բնակչության կյանքի և առողջության, շրջակա միջավայրի համար առավել վտանգ ներկայացնող օբյեկտների պաշտպանություն:
• Սահմանափակել հավաքների ազատության իրավունքը, արգելել գործադուլների և կազմակերպությունների գործունեությունը դադարեցնող կամ կասեցնող այլ միջոցառումները, անհրաժեշտության դեպքում օրենքով սահմանված կարգով կասեցնել ռազմական դրության պայմաններում Արցախի Հանրապետության պաշտպանունակության ու անվտանգության դեմ ուղղված քարոզչություն և այլ գործունեություն ծավալած կազմակերպությունների գործունեությունը:
• Սույն հրամանագրով նախատեսված միջոցառումներն իրականացնելու և իրավունքների ու ազատությունների ժամանակավոր սահմանափակումների կիրառումն ապահովելու նպատակով ստեղծել օպերատիվ շտաբ:
• Օպերատիվ շտաբի ղեկավարման համար օպերատիվ շտաբի պետ նշանակել Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանին:
• Սահմանել, որ շտաբի պետի` սույն հրամանագրից բխող ցուցումները պարտադիր են պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաև ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց համար:
• Արցախի Հանրապետության կառավարությանը հանձնարարել սույն հրամանագիրն ուժի մեջ մտնելուց հետո սեղմ ժամկետում սահմանել սննդամթերքի, դեղորայքի, առաջին անհրաժեշտության ապրանքների վաճառքի, ձեռքբերման և շրջանառության հատուկ կարգ:

President Harutyunyan signed a decree on a number of arrangements being carried out in the conditions of martial law announced in the territory of the Artsakh Republic
President Harutyunyan signed a decree on a number of arrangements being carried out in the conditions of martial law announced in the territory of the Artsakh Republic, the Presidential Office stated.
STEPANAKERT,  DECEMBER 14, ARTSAKHPRESS: According to the decree, in order to ensure the normal life of the Artsakh Republic population and prevent possible threat conditioned by the situation created as a result of the blockade of the Stepanakert-Goris highway by Azerbaijan on December 12, 2022 and based on the law “On Legal Regime of the Martial Law”, it was decided:
• To transfer special purpose objects for state and local self-government bodies, the defense system, normal functioning of the state and the economy to the regime of martial law.
• If necessary, to restrict the right of free movement in the territory of the Artsakh Republic, as well as to establish a special regime for leaving the specified territory.
• To carry out the protection of facilities that ensure the vital activity of the population, the activities of specially protected objects and transport, as well as those that pose the greatest threat to the life and health of the population and the environment.
• To restrict the right to freedom of assembly, to prohibit strikes and other events that suspend or terminate the activities of organizations, if necessary, to suspend the activities of organizations that carry out propaganda and other activities directed against the defense capability and security of the Artsakh Republic, in the manner prescribed by law.
• To establish an Operational Headquarter for ensuring the realization of the arrangements stipulated by this decree and application of temporary restrictions of rights and freedom.
• To appoint Artsakh Republic State Minister Ruben Vardanyan Head of the Operational Headquarter.
• To establish that the instructions of the Head of the Operational Headquarter arising from this decree are binding on state and local self-government bodies, as well as individuals and legal entities.
• To instruct the Government of the Artsakh Republic to establish a special procedure for the sale, purchase and circulation of food, medicine, and essential goods right after this decree enters into force.