Մենք մտահոգված ենք Լաչինի միջանցքի արգելափակմամբ. Մարիա Զախարովա
Խաղաղ բնակչության կենսագործունեության համար խնդիրներ ստեղծելն անընդունելի է, իսկ ռուսաստանցի խաղաղապահների հասցեին հնչող մեղադրանքները՝ հակաարդյունավետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրադրությունը:
«Մենք մտահոգված ենք Լաչինի միջանցքի արգելափակմամբ: Այն պայմանավորված է հանքավայրերի շահագործման շուրջ կողմերի տարաձայնություններով: ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը և ռուսական խաղաղապահ զորակազմն այս օրերին ակտիվորեն աշխատում են իրավիճակի լարումը նվազեցնելու ուղղությամբ: Ակնկալում ենք, որ մոտ ապագայում լիարժեք տրասնպորտային հաղորդակցությունը կվերականգնվի», - ասել է դիվանագետը:
Զախարովան շեշտել է, որ միջանցքն ապահովում է Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև կապը և գտնվում է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության տակ:
«Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ստորագրելիս կողմերը ստանձնեցին համապատասխան պարտավորություններ, որոնք պետք է խստորեն պահպանվեն: Անընդունելի է խաղաղ բնակչության կենսագործունեության համար խնդիրներ ստեղծելը», - ասել է Զախարովան։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը նաև անդրադարձել է ռուսաստանցի խաղաղապահների հասցեին հնչող մեղադրանքներին:
«Ռուսաստանցի խաղաղապահների հասցեին հնչող մեղադրանքները և սադրիչ գործողությունները, անկախ նրանից, թե ում կողմից են արվում, անթույլատրելի են և հակաարդյունավետ: Ռուսական խաղաղապահ զորակազմն արդյունավետ կերպով կատարում է իր խնդիրները՝ հանդես գալով որպես տարածաշրջանում կայունության երաշխավոր», - եզրափակել է Զախարովան:

Creating problems for the life of civilian population is unacceptable, and the accusations addressed to the Russian peacekeepers are counterproductive, Russian Foreign Ministry Spokeswoman Maria Zakharova said, commenting on the current situation in the Lachin Corridor.
Russia concerned about blockade of Lachin Corridor – MFA spokeswoman
STEPANAKERT,  DECEMBER 15, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “We are concerned about the blockade of the Lachin Corridor. It is connected with the disagreements of the sides around the operation of mines. The Russian defense ministry and peacekeeping contingent are working actively these days to reduce the escalation of the situation. We expect that the transportation communication will be fully restored in near future”, she said.
Zakharova said that the Lachin Corridor ensures the connection between Nagorno Karabakh and Armenia and is under the control of the Russian peacekeeping contingent.
“While signing the statement of 9 November 2020 between the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan, the sides assumed respective commitments which must be strongly observed. Creating problems for the life of civilian population is unacceptable”, Zakharova said.
The Russian foreign ministry spokeswoman has also commented on the accusations made against the Russian peacekeepers.
“The accusations addressed to the Russian peacekeepers and the provocative actions, regardless of which side they are being done, are impermissible and inefficient. The Russian peacekeeping contingent is fulfilling its tasks in an efficient manner, acting as a guarantor of stability in the region”, Zakharova said.