Մարտունու շրջանային օպերատիվ շտաբը ստեղծված իրավիճակում համակարգված աշխատանք է իրականացնում առաջացող խնդիրների լուծման ուղղությամբ
Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված Մարտունու շրջանում առաջացած խնդիրներն արձանագրվում և ուսումնասիրվում են ստեղծված շրջանային օպերատիվ շտաբի կողմից, այնուհետև փոխանցվում հանրապետական օպերատիվ շտաբ՝ համատեղ լուծումներ գտնելու նպատակով, ըստ որի էլ դեկտեմբերի 14-ից իրականացվում է համակարգված աշխատանք:
Մարտունու շրջանային օպերատիվ շտաբը ստեղծված իրավիճակում  համակարգված աշխատանք է իրականացնում առաջացող խնդիրների լուծման ուղղությամբ
Այս մասին «Արցախպրեսի»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց շրջվարչակազմի ղեկավար Էդիկ Ավանեսյանը:
«Ստեփանակերտի հետ կապող երթուղիները գործում են անխափան՝ նույն գրաֆիկով: Պարենային պաշարների հետ կապված խնդիր առայժմ չունենք: Հացաթխման կետերը շարունակում են իրենց աշխատանքը:
Իրավիճակից ելնելով՝ վառելանյութի լիցքավորման բոլոր կետերի գործունեությունը համակարգվում է հանրապետական օպերատիվ շտաբի կողմից: Արձանագրվել է որոշ դեղերի պակաս, բայց առայժմ առկա պաշարները բավարար են: Արդեն ահազանգ ունենք մանկական սննդի բացակայության վերաբերյալ, ինչը լուրջ խնդիր է: Մարտունու շրջանի մեկ բնակիչ առողջական ծանր վիճակում գտնվում է Հանրապետական հիվանդանոցում և անհապաղ պետք է տեղափոխվի Երևան՝ վիրահատման նպատակով: Մնացած հիվանդները տեղում ստանում են անհրաժեշտ բուժօգնությունը:
Ստեղծված իրավիճակն իր ազդեցությունն է թողնում աշնանացանի ընթացքի վրա: Պահեստավորած վառելանյութի պաշարներով որոշ տարածքներում շարունակվում է ցանքսը, բայց ունենք զգալի նախապատրաստած տարածքներ, որտեղ ցանքս առայժմ չի իրականացվում: Կա նաև որոշակի սերմացուի, պարարտանյութի պակաս, որոնք ներկրվում էին Հայաստանից: Խնդրի առաջ են կանգնում անասնապահները, առանձնապես՝ խոզաբուծությամբ զբաղվողները, ովքեր անասնակերի գերակշիռ մասը ներկրում էին Հայաստանից»,-մանրամասնել է շրջվարչակազմի ղեկավարը:
Նրա խոսքով՝ հաշվի առնելով հանրապետությունում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակն՝ առաջարկել են ամբողջ շրջանի հիմնարկ-ձեռնարկություններին, համայնքների աշխատակազմներին, որպեսզի էլեկտրաէներգիան խնայողաբար օգտագործելու նպատակով աշխատաժամանակը բաժանվի մասերի և աշխատողները ըստ այդմ փոխարինեն միմյանց, իսկ մանկապարտեզ չհաճախող, անչափահաս երեխա ունեցող կին աշխատողների աշխատանքը կազմակերպել հեռավար:

В сложившейся ситуации Мартунинским районным оперативным штабом проводится скоординированная работа в направлении решения возникающих проблем
Проблемы, возникающие в Мартунинском районе, вызванные блокированием Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, фиксируются и изучаются созданным районным оперативным штабом, а затем передаются в республиканский оперативный штаб с целью поиска совместных решений, согласно которым с 13 декабря ведется согласованная работа.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава районной администрации Эдик Аванесян.
"Маршруты, соединяющие со Степанакертом, работают без перебоев, по тому же графику. У нас пока нет проблем с поставками продовольствия. Пекарни продолжают работать.
Исходя из ситуации, работу всех пунктов заправки ГСМ координирует республиканский оперативный штаб. Сообщалось о нехватке некоторых лекарств, но имеющихся запасов на данный момент достаточно. Уже поступило сообщение по поводу нехватки детского питания, что является серьезной проблемой. Один житель Мартунинского района находится в критическом состоянии в Республиканской больнице и должен быть немедленно переведен в Ереван для операции. Остальные пациенты получают необходимую медицинскую помощь на месте.
Создавшаяся ситуация повлияла на проведение осеннего сева. Посевные работы продолжаются на некоторых участках с запасами топлива, но у нас есть значительные подготовленные площади, где посевные работы еще не ведутся. Также не хватает некоторых семян и удобрений, которые были импортированы из Армении. С проблемой сталкиваются животноводы, особенно свиноводы, которые раньше большую часть кормов завозили из Армении", - уточнил глава районной администрации.
По его словам, учитывая создавшуюся в республике гуманитарно-кризисную ситуацию, учреждениям-предприятиям всего района, коллективам общин было предложено, чтобы в целях экономного использования электроэнергии разделить рабочее время на части и соответственно сменять друг друга, а работу работниц, имеющих несовершеннолетних детей не посещающих детский сад, организовать дистанционно.