Նորվեգիան կոչ է անում Ադրբեջանին երաշխավորել անվտանգ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքի երկայնքով
Նորվեգիան խորապես մտահոգված է Լաչինի միջանցքի զարգացումներով և այն հանգամանքներով, որ դա կարող է էլ ավելի ապակայունացնել տարածաշրջանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ քննարկմանն ասաց ՄԱԿ-ում Նորվեգիայի ներկայացուցիչ Մոնա Յուլը՝ կոչ անելով Ադրբեջանին երաշխավորել անվտանգ տեղաշարժը միջանցքով։
«Միջանցքի արգելափակումն արդեն իսկ ծանր մարդասիրական հետևանքներ ունեցել է, բժշական պարագաներ, դեղորայքը և բժշկական տարհանումը ընդհատվել են։ Կենսական ապրանքների ու ծառայությունների մատակարարման ցանկացած խաթարում առաջին հերթին վնասում է ամենախոցելիներին, և դրանից պետք է խուսափել։ Բոլոր կողմերին կոչ ենք անում հավատարիմ մնալ 2020-ի նոյեմբերին եռակողմ հայտարարության մեջ արված հանձնառություններին։ Հատկապես, կոչ ենք անում Ադրբեջանին երաշխավորել անվտանգ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքի երկայնքով։ Որևէ մեկի շահերից չի բխում մարդասիրական ծանր իրավիճակ ստեղծելը Լեռնային Ղարաբաղում»,- նշեց Յուլը։
Նա ընդգծեց, որ խնդրի լուծման պետք է հասնել երկխոսությամբ և դիվանագիտական նախաձեռնություններով՝ կոչ անելով առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերել, քայլեր ձեռնարկել ու վերադառնալու բանակցային սեղանի շուրջ բարեխղճորեն և առանց նախապայմանների։
ՄԱԿ-ում Նորվեգիայի մշտական ներկայացուցիչը ողջունեց հանգամանքը, որ Լաչինի միջանցքի փակման հարցը քննարկման է դրվել Անվտանգության խորհրդում։ «Միջազգային հանրությունը չի կարող  սպասել, թե այս փոթորկահույզ իրավիճակն ինքնին կանհետանա, կվերանա։ Մենք ողջունում ենք միջնորդական ջանքերը տարածաշրջանում, ողջունում ենք միջազգային հանրության ջանքերը՝ ուղղված բանակցությունների խորացմանը»,- եզրափակեց Մոնա Յուլը։

Norway calls on Azerbaijan to guarantee safe movement along the Lachin corridor
Norway is particularly concerned by developments in the Lachin corridor, and the potential this has for further destabilisation in the region, Permanent Representative of Norway Ambassador Mona Juul said in her speech at the UN Security Council meeting.
STEPANAKERT,  DECEMBER 21, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “We regret that tensions have been on the rise in recent weeks. Norway is particularly concerned by developments in the Lachin-corridor, and the potential this has for further destabilisation in the region.
The blockage of the corridor has already had severe humanitarian implications. Medical supplies and medical evacuations have been interrupted. Any disruptions to the supply of essential goods and services harms the most vulnerable groups first. This can and must be avoided.
We call on the parties to adhere to the agreements expressed in the trilateral statement of 9 November 2020. In particular, we call on Azerbaijan to guarantee safe movement along the Lachin corridor. It is in nobody’s interest to trigger an avoidable humanitarian situation in Nagorno Karabakh.
Solutions should be sought through dialogue and diplomatic initiatives. We urge the parties to: show maximum restraint, take steps to deescalate the situation, and return to the negotiating table in good faith and without preconditions.
We welcome that the Security Council is taking up this issue today. The international community cannot just “weather the storm” in the hope that it will just go away.
We reiterate our support to the ongoing mediation efforts in the region, and welcome efforts from the international community to help advance negotiations,” Ambassador Mona Juul said.