Մի խումբ քաղաքացիներ երթով շարժվում են դեպի ՌԴ խաղաղապահների անցակետ՝ պահանջելու հեռացնել ադրբեջանցիներին Լաչինի միջանցքից
Այսօր՝ դեկտեմբերի 24-ին, Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի է ունեցել հանարահավաք այնուհետև նաև երթ դեպի Շուշի պահանջելու, որպեսզի ռուս խաղապահներն բնապահպան ներկայացող ադրբեջանցիներից ազատեն Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող ճանապարհը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ակցիայի նախաձեռնողներից Տիգրան Պետրոսյանը նշել է, որ նպատակը միջազգային հանրությանն ու աշխարհին ևս մեկ անգամ բարձրաձայնելն է Ադրբեջանի կողմից Արցախը շրջափակելու հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի մասին:
1.jpg (1.93 MB)
«Երեկ մենք մի խումբ մարդկանցով գնացել ենք բանակցելու ռուս խաղաղապահների հետ, քանի որ նոյեմբերի 9-ն հստակ պայմանավորվածությունները երկու կողմը չեն կատարում: Ադրբեջանը խախտում է 6-րդ կետը, իսկ Ռուսաստանը, որը ստանձնել էր ապահովել Լաչինի միջանցքի անվտանգությունը, առաքելությունը չի կարողանում կատարել: Մենք պետք է դիմենք ռուս խաղաղապահների հրամանատարությանը, որպեսզի մաքրեն ադրբեջանցիներին մեր ճանապարհից: Երեկ մեզ փորձեցին համոզել անցկացնել , մենք ասացինք, որ մինչև ճանապարհը մաքուր չլինի չենք կարող անցնել: Սա հակառուսական քայլ չէ: Մենք պետք է քաղաքակիրթ աշխարհին ցույց տանք, որ խուժաններ չենք, զինված չենք»,-ասել է Տ. Պետրոսյանը՝ հորդորելով ակցիայի մասնակիցներին սադրանքներ թույլ չտալ:
3.jpg (1.86 MB)
Այնուհետև ներկաները քայլերթով շարժվել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր հարգանքի տուրք մատուցելու Արցախյան պատերազմներում նահատակվածների հիշատակին:
Ինչպես հայտնել է Տ. Պետրոսյանը, այնուհետև նախատեսում են շարժվել դեպի Շուշի՝ մինչև ռուսական անցակետ՝ համոզելու, որ կատարեն իրենց աշխատանքը և վերականգնեն Լաչինի միջանցքի անխափան երթևեկությունը:

A group of citizens march towards Russian peacekeeping checkpoint to demand the withdrawal of Azerbaijanis from Lachin corridor
The protest demonstration of Artsakh residents has started in Stepanakert's Revival Square demanding the immediate opening of the road connecting Artsakh with Armenia and the outside world.
STEPANAKERT,  DECEMBER 24, ARTSAKHPRESS: Artsakh of Tomorrow party president Tigran Petrosyan, one of the initiators of the protest, said that the demonstrators will march to the Stepanakert Memorial to honor the fallen troops of the Artsakh wars and then to the checkpoint of the Russian peacekeeping contingent on the Stepanakert-Shushi road to demand them to disperse the Azerbaijanis blocking the corridor.
3.jpg (1.86 MB)1.jpg (1.93 MB)
"Why with them? Because there is a trilateral statement signed on November 9, according to which the parties have clear obligations, and today it is clearly seen that both sides do not or cannot fulfill their obligations. Azerbaijan violates the sixth provision of the statement, and Russia has committed to the part of the security guarantees of the Lachin corridor, which it does not or cannot provide," Petrosyan said.