Մի խումբ քաղաքացիներ երթով շարժվում են դեպի ՌԴ խաղաղապահների անցակետ՝ պահանջելու հեռացնել ադրբեջանցիներին Լաչինի միջանցքից
Այսօր՝ դեկտեմբերի 24-ին, Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի է ունեցել հանարահավաք այնուհետև նաև երթ դեպի Շուշի պահանջելու, որպեսզի ռուս խաղապահներն բնապահպան ներկայացող ադրբեջանցիներից ազատեն Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող ճանապարհը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ակցիայի նախաձեռնողներից Տիգրան Պետրոսյանը նշել է, որ նպատակը միջազգային հանրությանն ու աշխարհին ևս մեկ անգամ բարձրաձայնելն է Ադրբեջանի կողմից Արցախը շրջափակելու հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի մասին:
1.jpg (1.93 MB)
«Երեկ մենք մի խումբ մարդկանցով գնացել ենք բանակցելու ռուս խաղաղապահների հետ, քանի որ նոյեմբերի 9-ն հստակ պայմանավորվածությունները երկու կողմը չեն կատարում: Ադրբեջանը խախտում է 6-րդ կետը, իսկ Ռուսաստանը, որը ստանձնել էր ապահովել Լաչինի միջանցքի անվտանգությունը, առաքելությունը չի կարողանում կատարել: Մենք պետք է դիմենք ռուս խաղաղապահների հրամանատարությանը, որպեսզի մաքրեն ադրբեջանցիներին մեր ճանապարհից: Երեկ մեզ փորձեցին համոզել անցկացնել , մենք ասացինք, որ մինչև ճանապարհը մաքուր չլինի չենք կարող անցնել: Սա հակառուսական քայլ չէ: Մենք պետք է քաղաքակիրթ աշխարհին ցույց տանք, որ խուժաններ չենք, զինված չենք»,-ասել է Տ. Պետրոսյանը՝ հորդորելով ակցիայի մասնակիցներին սադրանքներ թույլ չտալ:
3.jpg (1.86 MB)
Այնուհետև ներկաները քայլերթով շարժվել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր հարգանքի տուրք մատուցելու Արցախյան պատերազմներում նահատակվածների հիշատակին:
Ինչպես հայտնել է Տ. Պետրոսյանը, այնուհետև նախատեսում են շարժվել դեպի Շուշի՝ մինչև ռուսական անցակետ՝ համոզելու, որ կատարեն իրենց աշխատանքը և վերականգնեն Լաչինի միջանցքի անխափան երթևեկությունը:

Группа граждан двинулась шествием к блокпосту российских миротворцев с требованием убрать азербайджанцев из Лачинского коридора
Сегодня, 24 декабря, на площади Возрождения Степанакерта прошел митинг, а затем шествие в Шуши с требованием, чтобы российские миротворцы освободили дорогу, соединяющую Арцах с Арменией и внешним миром, от азербайджанцев, выдающих себя за защитников окружающей среды.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 декабря, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", один из инициаторов акции Тигран Петросян заявил, что цель - еще раз донести до международного сообщества и мира о гуманитарном кризисе, вызванном блокадой Арцаха Азербайджаном.
1.jpg (1.93 MB)
"Вчера мы направились с группой людей на переговоры с российскими миротворцами, поскольку четкие договоренности от 9 ноября не выполняются обеими сторонами. Азербайджан нарушает 6-е положение декларации, а Россия, взявшая на себя обеспечение безопасности Лачинского коридора, не в состоянии выполнить свою миссию. Мы должны обратиться к командованию российских миротворцев, чтобы убрать азербайджанцев с нашего пути. Вчера нас пытались уговорить проехать, мы сказали, что не можем проехать, пока дорога не будет свободна. Это не антироссийский шаг. Мы должны показать цивилизованному миру, что мы не повстанцы, мы не вооружены", - сказал Т. Петросян, призвав участников акции не допускать провокаций.
3.jpg (1.86 MB)
Затем участники акции протеста направились к Степанакертскому мемориалу, чтобы почтить память воинов, погибших в Арцахских войнах.
Как заявил Т. Петросян, затем планируют двигаться в сторону Шуши к российскому блокпосту, чтобы убедиться, что они выполнят свою работу и восстановят бесперебойное движение по Лачинскому коридору.