Ստեփանակերտի Մայր տաճարում Սուրբ Ծննդյան պատարագ է մատուցվել
Այսօր` հունվարի 6-ին, Ստեփանակերտի Աստվածամոր Սուրբ Հովանի մայր տաճարում Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հանդիսապետությամբ մատուցվել է Սուրբ Ծննդյան պատարագ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` Սուրբ Ծննդյան պատարագից անմիջապես  հետո կատարվել է Ջրօրհնեքի կարգ, որը Քրիստոսի մկրտության խորհուրդն ունի։
Խաչքավոր է կարգվել  Արցախի Հանրապետության քաղաքաշինության նախարարի պաշտոնակատար Արամ Սարգսյանը։
Մեզ հետ զրույցում Տեր Վրթանես եպիակոպոս Աբրահամյանն ասել է, որ Սուրբ Ծննդյան պատարագից հետո տեղի է ունենում Մկրտության, այսինքն՝ Աստվածահայտնության տոնը, որին մասնակցում են աշխարհիկներ՝ ի դեմա խաչքավորի, ով դառնում է եկեղեցու տարվա քավորը։
Անդրադառնալով  օրվա խորհրդին՝ Սրբազանն ասել է, որ Աստված այնքան է սիրում մարդկանց, որ նույնիսկ իր Միածին Որդուն ուղարկեց,որպեսզի Նրան հավատալու շնորհիվ մարդկանց մեջ տիրի սեր և հաճություն, երկրի վրա՝ խաղաղություն։
«Հենց սա է Աստծո համար ամենացանկալի փառաբանությունը։ Այսօր ազգային մեր կյանքում տեղ գտած փորձությունների և Արցախի արհեստական մեկուսացման պայմաններում մեր ականջներին քաղցր է հնչում Սուրբ Ծննդյան խաղաղության ավետիսը։ Բայց և փոթորկվում է բոլորիս միտքն ու հոգին։ Քրիստոսով Աստված բացեց մեզ համար երկնքի արքայության ճանապարհը և հրավիրեց բոլորին ազատորեն քայլելու այդ ճանապարհով։Սա նշանակում է, որ Աստված մեզ տվեց խաղաղության համար բոլոր գործիքները,ցույց տվեց դրանց կիրառության եղանակներն ու արդյունքը,և մշտապես սպասում է մեր պատասխան քայլերին»,-ասել է Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը։
Թեմակալ առաջնորդի խոսքով՝  Շհաճախ իր ընտրած ճանապարհին հավատարիմ  մնալու համար հայ  ազգը Փրկչի նման  հանձն է առել  փառքի պսակների փոխարեն  փշե պսակներ կրել իր գլխին, որովհետև հավատացել է նաև  հարությանը:
Нет описания.«Բայց շատ հաճախ էլ հենց այդ ճանապարհից շեղումը առիթ է դարձել կորուստների ու պարտությունների, որովհետև ում շատ է տրված նրանից շատ  է պահանջվում: Այսօր կարծես թե երկու իրականությունն էլ առկա է Արցախում: Մենք, մեր ոչ քրիստոնեական ապրելակերպի արդյունքում, ունեցանք պարտություն և կորուստ և վճարեցինք մեր սխալների համար: Այսօր տառապած մեր երկրում տիրում է միասնություն և համերաշխության մթնոլորտ և այստեղից հնչում է արդարության ձայնը, բայց մարդկությունը  խլացնում է իր ականջները՝ չլսելու այդ ձայնը, ինչպես չլսեց Քրիստոսի արդարության քարոզը: Եվ այս վիճակում մեր ականջներին կրկին հնչում է Հիսուս Քրիստոսի կենարար ձայնը. «Քաջալերվեցեք, որովհետև ես հաղթեցի աշխարհին»: Քրիստոսի խոսքերը երաշխիքն են մեր արդար պայքարի ու համբերության՝  որ այսօր, այս դժվար օրերը առավել միասնական   են դարձրել մեզ բոլորիս: Արցախի ապագան այսօր նորից դարձել է հայի արժանապատվության հերթական քննությունը և որպեսզի այդ քննությունը ստանա պատվաբեր գնահատական, պետք է ազգովի սթափվենք ու զգաստանանք: Նայելով այսօրվա տիրող անտարբերության ու թմրության մթնոլորտին, երբ մեր ազգի մի մասը քնի մեջ սուզված,  լուսնոտի նման գնում է դեպի անդունդ ու ոչինչ չի տեսնում և չի զգում, Արցախը և մեզանից յուրաքանչյուրը պիտի դառնա մեր ազգի հոգու և խղճի զարթուցիչը: Մեր ազգը հոգևոր ազգ է և մեր ուժը հենց դրա մեջ է: Հոգևորից դուրս մենք թուլանում ենք ու տկարանում; Սա աստվածատուր շնորհ է և սրանով ենք մենք տարբերվում ուրիշներից: Օգտագործելով այդ շնորհը մենք լուսավորվում ենք, վերափոխվում և դառնում անխոցելի ու անպարտելի: Սրանք ուղղակի գեղեցիկ խոսքեր չեն, այլ մեր նախնիների կողմից ապրված ճշմարտություններ: Եվ, եթե այսօր մենք աղոթքով միանանք մեր  սրբազան նախնիների, մեր նահատակ քաջորդիների հետ, ապա կլսենք նաև նրանց ձայնը, որ մեզ ասում է. «Քաջալերվեցեք, որովհետև մենք հաղթեցինք աշխարհին և մի դադարեք պայքարել ու արդարության ձայնը հնչեցնել»: Սուրբ գրքի հրաշքը կայանում է նրանում, որ այն միշտ ներկա ժամանակով է գործում: Այսօր էլ նրա բազմաթիվ պատգամներ կարծես Արցախի համար են եղած, գրված: Երբ այսօր մեզ մտահոգում է նաև պարենային անվտանգության խնդիրը, մեր ականջներին հնչում է ավետարանական այն խոսքը՝ թե միայն հացով չէ, որ մարդ կապրի, այլ ամեն մի խոսքով, որ դուրս է գալիս Աստծո բերանից: Սա նշանակում է, որ մենք չպետք է տրտմենք սննդի որոշ տեսակների բացակայության  պատճառով, այլ որոշ ժամանակ բավարարվենք եղածով հանուն արդարության և ճշմարտության հաղթանակի»,-ասել է ՀԱԵ Արցախի թեմի առաջնորդը՝ հիշեցնելով նաև, թե ինչպես Իսրայելի ժողովուրդն անապատում քառասուն տարի միատեսակ սնունդ էր օգտագործում:
«Ինչպես 2023 տարիներ առաջ Բեթղեհեմի երկնքում փայլող աստղը աշխարհի երեք իմաստուն թագավորների  ուղեկցեց դեպի մի աննշան քարայրի մեջ ծնված Հիսուսի  մոտ՝ երկրպագելու և արեգակի արդարության ձայնը վկա լինելու, նույն կերպ  Սուրբծննդյան այս օրը այդ աստղը ծագում է աշխարհից մերժված ու մոռացված Արցախ անունով մսուրի վրա: Եվ հրավիրում է աշխարհի հզորներին լսելու այստեղ շարունակ ծնվող արդարության ձայնը: Բեթղեհեմյան մսուրի մեջ ծնված Մանուկն այս օրերին գալիս է մեզ ևս մեկ անգամ հիշեցնելու, որ ճշմարտության և արդարության ձայնը հնարավոր չէ խլացնել և անգամ մի աննշան քարայրում ծնվելով այն կարող է ազդել և փոխել ամբողջ աշխարհը»,-հավելել է Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
Սուրբ Ծննդյան պատարագին ներկա էին նաև  Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ԱՀ երկրորդ և երրորդ նախագահները, պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

В Степанакертском соборе Пресвятой Богородицы отслужили рождественскую литургию
Сегодня, 6 января, в Степанакертском кафедральном соборе Пресвятой Богородицы под председательством главы Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви епископа Вртанеса Абрамяна была отслужена Рождественская литургия.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 января, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", сразу после рождественской литургии был совершен обряд освящения воды, который символизирует крещение Христа.
Крестоносцем назначен исполняющий обязанности министра градостроительства Республики Арцах Арам Саргсян.
В беседе с нами епископ Вртанес Абрамян сказал, что после Рождественской литургии совершается Крещение, то есть праздник Богоявления, в котором  участвуют миряне, в лице крестоносца, который становится покровителем церкви года.
Ссылаясь на совет дня, епископ сказал, что Бог так любит людей, что даже послал Сына Своего Единородного, дабы благодаря вере в Него среди людей царили любовь и радость, а на земле мир.
«Именно это самое желанное прославление для Господа. Сегодня, в условиях испытаний в нашей национальной жизни и искусственной изоляции Арцаха, приятно звучит весть о рождественском мире. Но разум и душа всех нас в смятении. Через Христа Бог открыл нам путь в Царство Небесное и пригласил всех свободно идти по этому пути. Это значит, что Бог дал нам все инструменты для мира, показал нам методы и результаты их применения, и всегда ждет наших ответных шагов», - сказал епископ Вртанес Абрамян.
По словам главы епархии, армянский народ, чтобы оставаться верным выбранному им пути, подобно Спасителю, согласился носить на голове терновый венец вместо венца славы, так как он тоже верил в воскресение.
«Но очень часто отклонение от этого пути становилось причиной потерь и поражений, потому что кому много дано, с того много и требуется. Сегодня в Арцахе, кажется, существуют обе реальности. Мы, в результате нашего нехристианского образа жизни, потерпели поражения и потери и поплатились за свои ошибки. Сегодня в нашей многострадальной стране царит атмосфера единства и солидарности, и отсюда слышен голос справедливости, но человечество остается глухим к этому голосу, как не внимало Христовой проповеди справедливости. И в этом состоянии вновь звучит в наших ушах животворящий голос Иисуса Христа. «Ободритесь, ибо Я победил мир». Слова Христа – залог нашей праведной борьбы и терпения, которые сегодня, в эти трудные дни, сплотили всех нас. Сегодня будущее Арцаха в очередной раз стало очередным экзаменом на достоинство армян, и для того, чтобы этот экзамен получил достойную оценку, мы как нация должны протрезветь и опомниться. Глядя на царящую сегодня атмосферу безразличия и оцепенения, когда часть нашего народа погружена в сон, как лунатики, которые уходят в бездну и ничего не видят и не чувствуют, Арцах и каждый из нас должны стать будильником души и совести нашего народа. Наш народ – духовный народ, и в этом наша сила. Вне духовного мы слабеем и немощны; Это дар от Бога, и это то, что отличает нас от других. Используя эту благодать, мы просветляемся, преображаемся и становимся неуязвимыми и непобедимыми. Это не просто красивые слова, а истины, прожитые нашими предками. И, если мы сегодня соединимся в молитве со святыми нашими предками, нашими храбрыми мучениками, то мы услышим и их голос, говорящий нам: «Мужайтесь, ибо мы победили мир, и не переставайте сражаться и возвышать голос справедливости». Чудо Священной Книги в том, что она всегда действует в настоящем времени. Даже сегодня кажется, что многие его послания написаны для Арцаха. Когда сегодня нас также волнует проблема продовольственной безопасности, мы слышим евангельское изречение о том, что не хлебом единым жив человек, но каждым словом, исходящим из уст Божьих. Это означает, что мы должны не печалиться из-за отсутствия тех или иных видов пищи, а довольствоваться пока тем, что есть, ради победы справедливости и правды", - сказал глава Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви, напоминая также о том, как народ Израиля ел одну и ту же пищу в пустыне на протяжении сорока лет.
«Так же, как 2023 года назад звезда, сияющая на небе Вифлеема, привела трех мудрых царей мира к Иисусу, родившемуся в малой пещере, чтобы поклониться и засвидетельствовать голос справедливости солнца, также в этот рождественский день восходит та звезда на отвергнутых и забытых миром яслях по имени Арцах. И приглашает сильных мира сего прислушаться к голосу справедливости, который продолжает здесь рождаться. В эти дни Младенец, рожденный в Вифлеемских яслях, приходит, чтобы еще раз напомнить нам, что голос правды и справедливости невозможно заглушить, и даже рожденный в малой пещере, он может влиять и изменять весь мир», — добавил епископ Вртанес Абрамян.
На рождественской службе также присутствовали президент Республики Арцах Араик Арутюнян, второй и третий президенты Республики Арцах, государственный министр Рубен Варданян и другие официальные лица.