Մեզ խղճալ ու կարեկցել պետք չէ, մեզ պետք են տեսանելի ու գործուն քայլեր. Արթուր Թովմասյան
Արցախի Հանրապետության խորհրդարանը իր հայտարարություններով դիմել է բոլոր մարդասիրական կառույցներին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին, քաղաքակիրթ աշխարհին, սակայն մեր ձայնը մինչև այսօր լսելի չէ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին նշված է Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի հայտարարության մեջ.
«Այսօր Արցախի շրջափակման 29-րդ օրն է:
Շրջափակման հետևանքով Հայաստանի Հանրապետությունում մնացած 270 արցախցի աշակերտ այսօրվանից հաճախելու են Գորիսի հ 1 և Երևանի տարբեր դպրոցներ: Կոպտորեն խախտված են այս երեխաների տարրական իրավունքները: Ամանորը ընտանեկան հրաշքով լի տոն է: Ցավոք, հրաշք չեղավ  արցախցի այս երեխաների համար:
Մի̉թե փոքրիկ Արցախն ու կիսված ընտանիքների  այս երեխաները իրենցից վտանգ են  ներկայացնում հարևան Ադրբեջանի կամ Թուրքիայի համար:
Արցախի Հանրապետության խորհրդարանը իր հայտարարություններով դիմել է բոլոր մարդասիրական կառույցներին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին, քաղաքակիրթ աշխարհին, սակայն մեր ձայնը մինչև այսօր լսելի չէ: Արցախի ու Արցախի ժողովրդի թեման տեսականորեն շատ է շոշափվում միջազգային հարթակներում: Սակայն մեզ խղճալ ու կարեկցել պետք չէ, մեզ պետք են տեսանելի ու գործուն քայլեր:

Артур Товмасян: Нас не нужно жалеть и сопереживать, нам нужны видимые и действенные шаги
Парламент Республики Арцах обратился с заявлениями ко всем гуманитарным структурам, странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ, цивилизованному миру, однако наш голос до сих пор не услышан.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 января, АРЦАХПРЕСС- Об этом говорится в заявлении председателя НС Республики Арцах Артура Товмасяна.
«Сегодня 29-й день блокады Арцаха.
270 школьников из Арцаха, оставшиеся в Армении из-за блокады, с сегодняшнего дня будут посещать школу номер 1 Гориса и различные школы Еревана. Основные права этих детей грубо нарушены.
Новый год – это праздник, полный чудес. К сожалению, для этих детей из Арцаха чуда не произошло. Неужели маленький Арцах и эти дети из разделенных семей представляют опасность для соседнего Азербайджана или Турции?
Парламент Республики Арцах обратился с заявлениями ко всем гуманитарным структурам, странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ, цивилизованному миру, однако наш голос до сих пор не услышан. Тема Арцаха и народа Арцаха теоретически много затрагивается на международных площадках. Однако нас не нужно жалеть и сопереживать, нам нужны видимые и действенные шаги.
Мы - народ надежды и веры. Будем надеяться, что наши молитвы Богу откроют дверь к спасению», - отметил Артур Товмасян.