Ադրբեջանցի «էկոակտիվիստների» պատճառով Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու մի հատվածում ձնամաքրման աշխատանքներ չեն իրականացվել. ճգնաժամն ավելի է խորանում
Արցախի Հանրապետությունում ներկա պահին ավտոճանապարհները բաց են, տեղ-տեղ՝ դժվարանցանելի։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության քաղաքաշինության նախարարության աշխատակազմի ճանապարհաշինության քաղաքականության բաժնի պետ Մհեր Համբարձումյանը։
«Մեքենաների տեղաշարժը Հանրապետության տարածքում ապահովվել է։ Երկու օր է՝ «Արցախուղի» ընկերության և «Վահե Կարապետյան» կազմակերպության կողմից իրականացվում են աղցանման և ձնամաքրման աշխատանքներ։ Աշխատանքներն իրականացվել են Ստեփանակերտ-Դրմբոն հանրապետական նշանակության մայրուղում, Ստեփանակերտ-Ննգի-Մարտունի,Ստեփանակերտ-Սարուշեն-Կարմիր շուկա և Ստեփանակերտ-Ասկերան քաղաք ճանապարհատվածներում։ Աշխատանքները մեկնարկել են երեկվանից և վերսկսվել այսօր առավոտյան»,- ներկայացրել է Մ. Համբարձումյանը։
Նրա խոսքով՝ ադրբեջանցի «էկոակտիվիստների» Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղու արգելափակման հետևանքով ձնամաքրման և աղալցման աշխատանքներ, այդ ճանապարհահատվածում չեն իրականացվել, որի պատճառով երթևեկելն այդ հատվածով խիստ վտանգավոր է։ Հետևաբար՝ մայրուղու Ստեփանակերտ-Լիսագոր հատվածը շարունակում է փակ մնալ: Ի դեպ, այդ պատճառով Արցախը հայտնվել է նաև լիակատար շրջափակման մեջ, քանի որ ճանապարհի փակ լինելու պատճառով դեպի Երևան և հակառակ ուղղությամբ չեն կարող երթևեկել ինչպես Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության, այնպես էլ ռուսական խաղաղապահ առաքելության մեքենաները:
Հատկապես՝ խիստ վտանգավոր է դարձել Կարմիր խաչի միջոցով ծանր հիվանդների տեղափոխման գործընթացը այդ ճանապարհով: Ոլորտի պատասխանատուի տեղեկատվությամբ՝ ձյան առատ տեղումներ են եղել Ստեփանակերտ-Ննգի- Մարտունի ճանապարհահատվածում, որտեղ մերկասառույց էր առաջացել, ուստի կրկնակի աղալցում են կատարել: Ստեփանակերտի ավտոկայանի երթակարգավար Կարեն Գասպարյանն էլ իրազեկել է, որ ձյան տեղումների պատճառով Խնուշինակ, Ճարտար և Աշան համայնքների ուղևորափոխադրումը չի իրականացվել։
«Վաղվանից կանոնավոր կերպով կկատարվեն երեք համայնքի ուղևորափոխադրումները։ Ճանապարհների ձյունն արդեն մաքրվել է: Վարորդների կողմից բողոքներ չեն եղել։ Բոլոր ավտոբուսներն ապահովված են ձմեռային անվադողերով»,-ասել է Կ. Գասպարյանը։

Due to Azerbaijani "eco-activists", snow removal works were not carried out on the Stepanakert-Goris road section.The crisis is deepening
In the Republic of Artsakh, at the moment, the roadways are open; in some places they are hardly passable.
Due to Azerbaijani
STEPANAKERT, JANUARY 9, ARTSAKHPRESS: Mher Hambardzumyan, Head of the Road Construction Policy Department of the Ministry of Urban Planning, told "Artsakhpress".
"The movement of cars on the territory of the Republic has been ensured. For two days, "Artsakhughi" company and "Vahe Karapetyan" organization have been carrying out snow removal and sanding works.  The works were carried out on the Stepanakert-Drmbon highway, Stepanakert-Nngi-Martuni, Stepanakert-Sarushen-Karmir Shuka and Stepanakert-Askeran roadways," M. Hambardzumyan said.
According to him, as a result of the blocking of the Stepanakert-Goris interstate highway by Azerbaijani "eco-activists", snow removal has not been carried out on this section of the road, and therefore, traffic along this section is very dangerous. Therefore, the section of the Stepanakert-Lisagor road remains closed. By the way, for the same reason, Artsakh is also under complete blockade, since the cars of the International Organization of the Red Cross and the Russian peacekeeping contingent are not able to travel to Yerevan and back.
In particular, the process of transporting seriously ill patients through the Red Cross has become extremely dangerous.
Karen Gasparyan, the conductor of Stepanakert bus station, informed that due to heavy snowfall, a number of Artsakh public transport routes were not operated today.
"From tomorrow, the passenger transportation of the three communities will be carried out regularly. The snow on the roads has already been cleared. There were no complaints from the drivers. All buses are equipped with winter tires," said K. Gasparyan.