Արցախի սահմանային համայքների մի խումբ երեխաների համար ամանորյա միջոցառումներ են կազմակերպվել
Ռուս-հայկական հումանիտար նախաձեռնությունների աջակցման և զարգացման «Ժառանգություն և առաջընթաց» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ և Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի աջակցությամբ հունվարի 3-8-ը երեխաների համար կազմակերպվել են ամանորյա տոնական միջոցառումներ «Երեխաների խնամքի և պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատություն» ՊՈԱԿ-ում, ԱՀ Ասկերանի շրջանի Սարուշեն, Նախիջևանիկ, Վարդաձոր, Մարտունու շրջանի Մյուրիշեն, Ավդուռ, Մարտակերտի շրջանի Կիչան և Ներքին Հոռաթաղ համայնքներում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.
Երեխաներին ուրախ տրամադրություն պարգևելու համար միջոցառումներին հրավիրվել են Ձմեռ պապն ու Ձյունանուշը և տարբեր մուլտհերոսներ։ Սա հնարավորություն էր երեխաների համար մի պահ կտրվել իրականությունից և հավատալ հրաշքի։
«Շատ կարևոր էր անցկացնել այս միջոցառումը հենց այս շրջանում։ Շրջափակման դժվարին պայմաններում կարևոր է երեխաներին ամանորյա տրամադրություն և դրական զգացողություններ փոխանցելը։ Իսկ ծնողներին՝ հույս տալ, ոչ թե բառերով, այլ գործով ցույց տալ, որ կյանքը շարունակվում է, և նրանք միայնակ չեն, մենք իրենց կողքին ենք՝ պատրաստ ցուցաբերելու հնարավոր աջակցություն», - նշել է «Ժառանգություն և առաջընթաց» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Արթուր Սողոմոնյանը:
«Գեղեցիկ ավանդույթ է դառնում Արցախի երեխաներին ուրախություն պարգևելու համար «Ժառանգություն և առաջընթաց» հիմնադրամի և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության համագործակցությունը, որը, հուսով եմ, շարունակական կլինի։ Արցախի երեխաները, որ ապրում են անորոշությունների և բազմաթիվ խնդիրների մեջ, արժանի են լավագույնին»,- նշել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
Հիշեցնենք, որ «Ժառանգություն և առաջընթաց» հիմնադրամի կողմից անցած տարի ևս ամանորյա միջոցառումներ են կազմակերպվել 44-օրյա պատերազմում զոհված ազատամարտիկների, վիրավորների զավակների և բռնի տեղահանված երեխաների համար։

Организованы новогодние мероприятия для детей в приграничных сёлах Арцаха
С 3 по 8 января Фонд развития и поддержки русско-армянских гуманитарных инициатив «Наследие и Прогресс» при поддержке офиса Защитника прав человека Арцаха организовал новогодние мероприятия для детей из приграничных сел Аскеранского, Мартуниского, Мартакертских районов Арцаха, а именно в селах — Сарушен, Нахиджеваник, Вардзадзор, Мюришен, Авдур, Кичан, Неркин Оратаг и Цахкашен, а также для детей Степанакертского дома-интерната по уходу и защите детей.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 января, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщил Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян на своей странице в Facebook.
Возможно, это изображение 4 человека, ребенок, люди стоят и текст «наследие ипрогресс N Ναλα»
Детей ждали подарки, насыщенная шоу-программа с Дедом Морозом и Снегурочкой, любимыми героями из мультфильмов, чтобы ребята смогли хоть на какое-то время оторваться от реальности и поверить в чудо.
Возможно, это изображение ‎6 человек, ребенок, люди стоят, в помещении и ‎текст «‎наследие ипрогресс RL RL עצ‎»‎‎
Как отметил член попечительского совета Фонда «Наследие и Прогресс» Артура Согомонян: «Очень важно было провести это мероприятие именно сейчас! В сложной, блокадной ситуации важно подарить детям новогоднее настроение, положительные эмоции. А родителям дать надежду, не на словах, а на деле показать, что жизнь продолжается, они не одиноки! Мы рядом и готовы оказать любую возможную поддержку!».
Возможно, это изображение 3 человека, ребенок, люди стоят, люди сидят и в помещении
«Сотрудничество между Фондом «Наследие и Прогресс» и офисом Защитника прав человека Арцаха, которое становится красивой традицией и приносит радость арцахским детям, надеюсь, будет продолжительным. Арцахские дети, которые живут в неопределённости в окружении множества проблем, достойны лучшего», — отметил Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян.
Возможно, это изображение 2 человека, ребенок, люди стоят и текст «наследие огресс следие аследие пPOгPLCC»
Напомним, что Фонд «Наследие и Прогресс» и в прошлом году поздравлял карабахских детишек с Новым Годом и дарил подарки детям из семей Героев павших и раненных во время 44-дневней войны и вынужденно переселённых, а также детям из русской общины.