Կամավորության սկզբունքով կանանց ժամկետային զինծառայության մեջ ներգրավվելու նախագիծը քննարկման փուլում է․ ՊՆ փոխնախարար
Մարտական հրաձգության դասընթացներին կանանց ցուցաբերած ակտիվությունը ծնել է գաղափար, որ կանանց ևս կարելի է ներգրավել զինվորական ծառայության մեջ, բայց ոչ թե պարտադրաբար, այլ՝ կամավորության սկզբունքով։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը։
«Ներկայումս քննարկման փուլում է օրենքի նախագիծ, և երբ արդեն պատրաստ լինի, կդրվի շրջանառության մեջ։ Հիմա միայն կարող եմ ասել, որ կամավորության սկզբունքով է իրականացվելու»,-ասաց նախարարի տեղակալը։
Սարգսյանի խոսքով՝ խնդիրը կանանց ներուժը օգտագործելն է, այն կանանց, որոնք ցանկություն ու հնարավորություն ունեն իրենց նպաստը բերել զինված ուժերի մարտունակության բարձրացմանը։

Проект призыва женщин на добровольную военную службу находится на стадии обсуждения: замминистра обороны Армении
Активность, проявленная женщинами на курсах по боевой стрельбе, привела к мысли, что и женщины могут привлекаться к военной службе, но не в принудительном порядке, а на добровольной основе.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 января, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом на брифинге с журналистами заявил заместитель министра обороны Арман Саркисян.
«В настоящее время законопроект находится на обсуждении, и когда он будет готов, будет введен в обращение. Сейчас могу лишь сказать, что призыв будет осуществляться на добровольной основе», - сказал замминистра.
По словам Саркисяна, задача заключается в использовании потенциала женщин, которые желают  и имеют возможность внести свой вклад в повышение боеспособности Вооруженных сил Армении.