ՀՀ ԱԳ նախարարը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները
Հունվարի 16-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հեռախոսազրույցը Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, Արարատ Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները՝ առանձնահատուկ ընդգծելով միջազգային կառույցների և, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի հասցեական արձագանքի ու գործուն քայլերի անհրաժեշտությունը: Նախարար Միրզոյանը ընդգծել է, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է նոյեմբերի 9֊ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և միջազգային հումանիտար իրավունքի սկզբունքները։
Ստեղծված իրավիճակում հայկական կողմը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք փաստահավաք առաքելություն գործուղելու, ինչպես նաև ՄԱԿ համապատասխան մարմինների համար Լեռնային Ղարաբաղ անարգել հումանիտար հասանելիություն ապահովելու հարցը:

Armenia FM briefs UN Secretary-General on blockade-induced humanitarian crisis in Artsakh
On January 16, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had a phone conversation with António Guterres, the UN Secretary-General.
STEPANAKERT, JANUARY 17, ARTSAKHPRESS: During the phone conversation, the recent developments in the region were discussed.
Ararat Mirzoyan briefed his interlocutor on the details of the humanitarian crisis unfolded in Nagorno-Karabakh as a result of the blockade of Lachin Corridor, particularly stressing the need for a targeted response and efficient steps by international institutions, particularly, the United Nations, the foreign ministry said in a read-out.
Minister Mirzoyan underlined that Azerbaijan grossly violates the provisions of the November 9 Trilateral Statement and the principles of international humanitarian law.
Under these circumstances, the Armenian side highlighted the importance of sending a fact-finding mission to Nagorno-Karabakh and Lachin Corridor, as well as ensuring unhindered humanitarian access to Nagorno-Karabakh for relevant UN bodies.