Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ Արցախից Երևան է տեղափոխվել ևս 6 բուժառու
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից 6 հիվանդ հունվարի 18-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես տեղեկանում ենք Արցախի Առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հիվանդների ախտորոշումներն են՝  «OU- Անհասների ռետինոպաթիա IV-V աստիճան, ծիածանաթաղանթի ռուբիոզ, եղջերաթաղանքի պղտորում, լեյկորիա, աֆակիա», «Th12 ողի մարմնի նորագոյացություն, Th12 L1 ողերի մարմինների օստեոիդ օստեոմա», «Գլխուղեղի նորագոյացություն», «Հղիություն I, 8 շաբաթական», «Գլխուղեղի ձախ ճակատային բլթի նորագոյացություն» և «Հետխոլեցիստեմիկ համախտանիշ, մեխանիկական դեղնուկ, խոլանգիտ, ռեզիդուալ խոլեդոխոլիթիազ» ախտորոշում:
Արցախի առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 10 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 9 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 34 հիվանդ։

При посредничестве Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Ереван были переведены еще 6 больных
В связи с блокированием Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, 18 января при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста 6 пациентов из «Республиканского медицинского центра» были переведены в различные специализированные медицинские центры РА.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 января, АРЦАХПРЕСС- В медицинских учреждениях при Министерстве здравоохранения Республики Арцах по-прежнему приостановлены плановые операции.
Из Информационного штаба Арцаха сообщают, что в медцентре «Аревик» 10 детей находятся в отделениях реанимации и для новорожденных.
В Республиканском медцентре в отделении реанимации находятся 9 пациентов, их них 4 – в крайне тяжелом состоянии. Врачи делают всё возможное для стабилизации состояния пациентов.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению было переведено в общей сложности 34 пациента.