Սերգեյ Ղազարյանն ընդունել է Արցախի մարդասիրական աջակցության նախաձեռնության աշխատանքային խմբի անդամներին
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանն ընդունել է Արցախի մարդասիրական աջակցության նախաձեռնության աշխատանքային խմբի անդամներ՝ բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արա Բաբլոյանին և Հայ օգնության ֆոնդի առողջապահական ծրագրերի ղեկավար Համբարձում Սիմոնյանին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի ԱԳՆ-ն։
Արցախի ԱԳՆ հաղորդմամբ, զրուցակիցները քննարկել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով առաջացածառողջապահական համակարգի խնդիրները, դիտարկել դրանց հաղթահարմանն ուղղված հնարավոր մեխանիզմներն ու քայլերը։ Բժիշկների խոսքով՝ Արցախի մարդասիրական աջակցության նախաձեռնությունը նպատակ ունի Արցախի շուրջ համախմբել հայ բժիշկներին ոչ միայն Հայաստանից, այլ նաև Սփյուռքից, աշխարհի հեղինակավոր առողջապահական կառույցներում հնարավոր բոլոր միջոցներով իրազեկել արցախահայությանը սպառնացող հումանիտար աղետի մասին, աջակցություն ցուցաբերել Արցախի Հանրապետության՝ ծանր պայմաններում հայտնված առողջապահական համակարգին։
Արա Բաբլոյանը տեղեկացրել է, որ նախաձեռնության մեկնարկն արդեն տրվել է. առաջիկայում Ստեփանակերտի «Արևիկ» մանկական բուժմիավորման կարիքների համար Արաբկիր բժշկական համալիրը 2․500․000 դրամ գումար կհատկացնի:
Արցախի մարդասիրական աջակցության նախաձեռնությունը նախատեսում է նաև Արցախի առողջապահական հիմնարկներին աջակցելու կոչով դիմել ՀՀ առողջապահական բոլոր կառույցներին։

Сергей Газарян принял членов рабочей группы Инициатива гуманитарной помощи Арцаху
16 января министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян принял членов рабочей группы Инициатива гуманитарной помощи Арцаху доктора медицинских наук, профессора Ара Баблояна и руководителя здравоохранительных программ Фонда армянской помощи Амбарцума Симоняна.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 января, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает МИД Арцаха.
Как сообщает МИД Арцаха, собеседники обсудили проблемы системы здравоохранения, вызванные блокадой Арцаха Азербайджаном, рассмотрели возможные механизмы и шаги, направленные на их преодоление. По словам врачей,  инициатива гуманитарной помощи Арцаху имеет целью консолидировать вокруг Арцаха армянских врачей не только Армении, но и Диаспоры, всеми возможными способами информировать престижные медицинские учреждения мира о гуманитарной катастрофе, угрожающей  арцахским армянам, оказать поддержку системе здравоохранения Республики Арцах, оказавшейся в тяжелых условиях.
Ара Баблоян сообщил, что старт инициативе уже дан: в ближайшее время медицинский комплекс «Арабкир» выделит 2 500 000 драмов на нужды Детского медицинского объединения «Аревик» г. Степанакерта.
Инициатива гуманитарной помощи Арцаху также планирует обратиться ко всем медицинским структурам Республики Армения с призывом поддержать медучреждения Арцаха.