5 զոհ, 5 վիրավոր. Վրաստանում տղամարդը պատշգամբից կրակ է բացել անցորդների վրա
Վրաստանի Սագարեջո քաղաքում (Կախեթի շրջան) 48-ամյա տղամարդը բնակարանի պատշգամբից կրակ է բացել բակում գտնվող մարդկանց, իսկ ավելի ուշ՝ դեպքի վայր կանչված ՆԳՆ աշխատակիցների ուղղությամբ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դրա հետևանքով 5 մարդ զոհվել է, 5-ը՝ վիրավորվել: Այս մասին հաղորդում է Sputnik գործակալության վրացական ծառայությունը:
Վրաստանի Ներքին գործերի նախարար Վախթանգ Գոմելաուրին լրագրողներին հայտնել է, որ հատուկ գործողությունն ավարտվել է:
«Շատ ծանր դեպք է։ Ցավակցում ենք ընտանիքներին։ Հինգ հոգի զոհվել է։ Ցավոք, նրանցից մեկը մեր աշխատակիցն է: Հինգ հոգի վրավորվել է, որոնցից մեկի վիճակը ծանր է: Նրան վիրահատում են, և բժիշկներն առայժմ չեն կարող ասել, թե որքան ծանր է նրա վիճակը: Վնասվել է զարկերակը, և հնարավոր չէ ասել՝ նա ողջ կմնա, թե ոչ։ Տա Աստված, որ ողջ մնա», - ասել է Գոմելաուրին։
Նախարարի խոսքով՝ ոչ ոք չի կարող բացատրել, թե ինչու է տեղի ունեցել այս հանցագործությունը։
«Մի քաղաքացի տնից կրակ է բացել ավտոմատ հրազենից: Տանը եղել է նրա երեխան՝ չափահաս տղան: Նա սկսել է կրակել պատշգամբի մի կողմից, հետո՝ մյուս կողմից», - պատմել է Գոմելաուրին։
Դրանից հետո, ըստ նախարարի, զինված անձի երեխան դուրս է եկել բնակարանից։
«Այնուհետև ժամանել են ոստիկանության աշխատակիցները: Նա մյուս կողմից է կրակ բացել և վիրավորել մեր սպային, որը մահացել է հիվանդանոցի ճանապարհին», - ասել է Վրաստանի ՆԳ նախարարը։
Երբ դեպքի վայր է ժամանել հատուկ նշանակության ջոկատը, որը կասկածյալին կոչ է արել հանձնվել և բացել դուռը, հնչել է կրակոց։
«Երբ նրանք (խմբ.՝ հատուկ ջոկատի սպաները) ներս են մտել, նա պառկած էր մահճակալին, իսկ զենքը կողքին էր... Կային նաև մի քանի նռնակների պահանակի օղակներ: Հնարավոր էր ականապատում, սակրավորներ են կանչվել։ Այժմ նրանք ավարտել են (խմբ.՝ աշխատանքը)»,  - ասել է Գոմելաուրին։
Կասկածյալի տղան չի կարողացել նշել միջադեպի պատճառը։
«Նա ոչինչ չի կարող ասել: Նա ասաց, որ երբ դուրս է եկել, դիակներ են եղել, և նա փախել է», -  հավելել է Գոմելաուրին։
Այս հանցագործության մեջ կասկածյալը Վրաստանի պաշտպանության ուժերում ծառայել է մինչև 2021 թ.-ը։
«Մեզ անմիջապես հաստատեցին, որ (խմբ.՝ կասկածյալը) աշխատում էր 2006 թ.-ից, իսկ 2021 թ.-ին հեռացել էր: Մեզ նաև հաստատեցին, որ նա առաքելությամբ եղել էր Աֆղանստանում», - ասել է Գոմելաուրին։
Հետաքննությունը շարունակվում է Վրաստանի քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածով՝ դիտավորյալ սպանություն ծանրացուցիչ հանգամանքներում և ապօրինի կերպով հրազենի և ռազմամթերքի ձեռքբերում, պահում և կրում։

Пятеро погибших и пятеро раненых - глава МВД Грузии о стрельбе в Сагареджо
Спецоперация в Сагареджо (регион Кахети), где произошла стрельба и погибли пять человек и еще пятеро получили ранения, завершена.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 января, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Заявил глава МВД Грузии Вахтанг Гомелаури журналистам.
По данным следствия, 48-летний мужчина открыл огонь с балкона квартиры по находящимся во дворе людям, а позже и по сотрудникам МВД, которых вызвали на место происшествия. Об этом сообщает грузинская служба агентства Sputnik.
"Очень тяжелый случай. Соболезную семьям. Погибли пять человек. К сожалению, один из них - наш сотрудник. Пятеро раненых, один из которых в тяжелом состоянии. Его оперируют и врачи пока не могут сказать, насколько тяжелое состояние. Повреждена артерия и не могут сказать выживет или нет. Дай Бог, чтобы выжил", - заявил Гомелаури.
По его словам, никто не может объяснить, почему произошло это преступление.
"Гражданин начал стрелять из дома из автоматического огнестрельного оружия. Дома был его ребенок, совершеннолетний мальчик. Стрелять начал с одной стороны балкона, потом - с другой", - заявил Гомелаури.
После этого, по словам министра, ребенок стрелявшего покинул квартиру.
"После прибыли сотрудники полиции. Он открыл огонь с другой стороны и ранил нашего сотрудника. Он скончался по дороге в больницу. Нам пока это известно", - сказал Гомелаури.
Когда на место прибыл отряд спецназначения, который призвал подозреваемого сдаться и открыл дверь, прозвучал выстрел.
"Когда они (сотрудники спецназа - ред.) вошли, он лежал на кровати, а оружие лежало рядом... Там же были чеки от гранат, несколько штук. Возможно было минирование. Вызвали саперов. Сейчас они завершили (работу - ред.)", - сказал Гомелаури.
Ребенок подозреваемого не смог назвать причину случившегося.
"Ничего не может сказать. Сказал, что когда вышел, были трупы, и он побежал", - заявил Гомелаури.
Подозреваемый в совершении этого преступления служил в Силах обороны Грузии до 2021 года.
"Нам оперативно подтвердили то, что (обвиняемый - ред.) работал с 2006 года. В 2021 году ушел... Нам подтвердили также то, что он был и в Афганистане, в миссии", - заявил Гомелаури.
Следствие ведется по двум статьям УК Грузии - умышленное убийство при отягчающих обстоятельствах и незаконное приобретение, хранение и ношение огнестрельного оружия и боеприпасов.