ԱՀ ԱԳՆ ղեկավարը Արցախի շրջափակման հարցով նամակ է ուղարկել ԵԽ Գլխավոր քարտուղարին
Հունվարի 19-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը նամակ է ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման կապակցությամբ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նամակում ներկայացվել են շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը, ինչպես նաև մարդկանց տառապանքները սաստկացնելու նպատակով Ադրբեջանի կողմից Արցախի Էներգետիկ ենթակառուցվածքների աշխատանքի դիտավորյալ խափանումները։
Նամակում նշվում է, որ Ադրբեջանը, իր կանխամտածված գործողություններով, Արցախի ժողովրդին զրկում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորվող մարդու հիմնական իրավունքներն իրացնելու հնարավորությունից, ինչը հանդիսանում է պետական ահաբեկչություն։
Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանը, որն Արցախի դեմ 2020 թվականի բարբարոսական ռազմական արշավից հետո անօրեն մնում է Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետություն, ներկայումս օգտագործում է կեղծ «բողոքի ակցիաները» որպես հիբրիդային պատերազմի մարտավարություն, որպեսզի հասնի Արցախի ժողովրդին բնաջնջելու հրապարակայնորեն հայտարարված նպատակին:
Այդ համատեքստում նամակում կոչ է արվել ԵԽ գլխավոր քարտուղարին, կազմակերպության ղեկավարությանը և անդամ պետություններին կանխել Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը, արագ և վճռականորեն օգտագործել Եվրոպայի խորհրդի ողջ գործիքակազմը՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ապօրինի և անմարդկային շրջափակումն անհապաղ վերացնելու նպատակով։ Փաստաթղթում նաև նշվում է Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու, մասնավորապես, կազմակերպությունում վերջինիս ներկայացուցչության իրավունքները կասեցնելու անհրաժեշտությունը՝ ԵԽ կանոնադրության բացահայտ խախտման պատճառով։
Գրության պատճեններն ուղարկվել են նաև Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահին, Մարդու իրավունքների հանձնակատարին և խորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղարին։

Министр ИД Республики Арцах направил письмо Генеральному секретарю Совета Европы в связи с блокадой Арцаха
19 января министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян направил письмо Генеральному секретарю Совета Европы Марие Пейчинович-Бурич в связи с продолжающейся блокадой Арцаха Азербайджаном.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 января, АРЦАХПРЕСС- Как сообщили в МИД Республики Арцах, в документе представлены сложившаяся в Арцахе в результате блокады гуманитарная ситуация и целенаправленный саботаж Азербайджаном работы энергетической инфраструктуры Арцаха с целью усугубить страдания людей.
В письме отмечается, что своими преднамеренными действиями Азербайджан лишает народ Арцаха возможности реализовать основные права человека, гарантированные Европейской конвенцией о правах человека.
Было подчеркнуто, что Азербайджан, который после варварской военной кампании против Арцаха в 2020 г. неправомерно остается членом Совета Европы, в настоящее время использует фальшивые «акции протеста» как тактику гибридной войны для достижения своей публично заявленной цели по уничтожению народа Арцаха, что является актом государственного терроризма.
В этом контексте в письме содержится призыв к Генеральному секретарю Совета Европы, руководству и государствам-членам организации воспрепятствовать геноцидальной политике Азербайджана, оперативно и решительно задействовать весь инструментарий организации для немедленного снятия незаконной и бесчеловечной блокады Арцаха Азербайджаном. В письме также отмечается необходимость ввести санкции против Азербайджана, приостановив его право представительства в организации в связи с явным нарушением устава организации.
Копии письма также направлены президенту Парламентской ассамблеи Совета Европы, Комиссару по правам человека СЕ и Генеральному секретарю Парламентской ассамблеи.