14 զինծառայողի դիերը հայտնաբերվել են մահճակալներին անշարժացած, մեկինը՝ դռան մուտքի մոտ. փրկարար ծառայության գնդապետ
Ազատ գյուղում տեղակայված ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում տեղի ունեցած հրդեհի զոհված 14 զինծառայողի դիերը հայտնաբերվել են մահճակալներին անշարժացած, մեկինը՝ դռան մուտքի մոտ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին  Հանրային եթերում ասաց ՆԳՆ Փրկարար ծառայության գնդապետ Արսեն Սարոյանը, գրում է News.am-ը։
«Հրդեհաշիջման աշխատանքներն իրականացվել են երկու տեղամասով: Մեկ տեղամասը, որը փլուզվել էր, որովհետեւ մեքենայով փորձել էին փլուզել պատը, եւ մյուս տեղամասը եղել է այն սենյակի մուտքը, որով հնարավոր է եղել անցնել: Հիմնականում այրվել է նախասրահը, որը գնում էր դեպի քնելու վայր, դրա համար փորձել էին մյուս կողմից փլուզել պատը եւ հասնել զինվորներին: Զոհված զինծառայողներից 14-ը հայտնաբերվել են մահճակալներին անշարժացած վիճակում, ենթադրում եմ, որ իրենք ծխահարված են եղել եւ տեղից վեր չեն կացել, իսկ մեկ հոգի էլ եղել է մուտքի մոտ, փորձել է փրկվել, բայց չի կարողացել: Պատի քանդման հետեւանքով փլուզվել էր տանիքը, եւ հողային շերտերը հանելու ընթացքում արդեն փրկարարները հասկացել են, որ բոլորը այրված են»,- նշեց Սարոյանը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ հունվարի 19-ին, ժամը 01:30-ի սահմաններում Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տարածքում տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում բռնկված հրդեհի հետեւանքով զոհվել է 15 ժամկետային զինծառայող, 7 զինծառայող տեղափոխվել է  Վարդենիսի հոսպիտալ, նրանից չորսը բուժօգնություն ստանալուց հետո դուրս է գրվել, 3–ը՝ ծանր վնասվածքներով տեղափոխվել Երեւան՝ Այրվածքաբանության ազգային կենտրոն:
Դեպքից անմիջապես հետո պաշտոններից ազատվել են 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարը եւ եւս 7 բարձրաստիճան զինվորականներ։
Դեպքից ժամեր անց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում ներկայացրեց պաշտոնական վարկածը, ըստ որի սպան բենզին է լցրել վառարանի վրա, ինչից հետո, երբ կրակն իրեն է անցել, «ինքնապաշտպանական բնազդով» բենզինի 5 լիտրանոց տարան նետել է կացարանի ուղղությամբ, ինչն էլ հրդեհի պատճառ է դարձել։
Ավելի ուշ դասակի հրամանատարը լրագրողներին հայտնել էր, որ կացարանում բենզին չի եղել, ըստ էության, հերքելով վարչապետին: Զինդատախազը եւս հայտարարել էր, որ դեռ պարզ չէ՝ բենզին է եղել, թե դիզվառելիք:
Ընդհանրապես, այդ դեպքի հետ կապված հանրության մոտ բազմաթիվ հարցադրումներ են առաջանում, օրինակ, ինչո՞ւ  պատշաճ կեցավայրում չեն ապրել զինվորները , այլ գյուղական տանը, որը չի համապատասխանել զորանոցի անվտանգության չափանիշերին։
Հանրությունը վրդովված է նաեւ նրանից, որ պաշտպանության նախարարը այդպես էլ չի այցելել դեպքի վայր:
Շատերը պահանջում են նախարար Սուրեն Պապիկյանի, որպես կատարվածի գլխավոր պատասխանատուի հրաժարականը։
Նշենք, որ հրդեհի դեպքի առնչությամբ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ ՔՕ 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (զենքի, ռազմամթերքի, ռազմական տեխնիկայի կամ ռազմական այլ գույքի, շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող նյութերի, սարքերի կամ առարկաների հետ վարվելու կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու եւ ավելի անձի մահ)։

«Не успели проснуться»: спасатель сообщил подробности о пожаре в Гегаркунике
Замначальника Национального центра кризисного управления Спасательной службы МВД Арсен Сароян сообщил подробности о пожаре в Гегаркунике, в результате которого погибли 15 военнослужащих.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 января, АРЦАХПРЕСС- В эфире Общественного телевидения он сообщил, что через 2 минуты после получения сообщения о пожаре на место происшествия выехали 2 боевых расчета спасателей, позднее к ним присоединился еще один расчет.
На место спасатели прибыли в течение 20 минут, что, по словам Сарояна, соответствует нормативам. Он подчеркнул, что в процессе тушения пожара у спасателей не возникало проблем как в плане численности пожарных, так и наличия воды.
По его информации, спасатели обнаружили тела 14 из 15 погибших военных на кроватях. Отметив, что речь идет о версии, Сароян предположил, что они отравились дымом и не успели проснуться и встать с кроватей. Еще один погибший был обнаружен у входа в помещение. Всего в здании находился 21 человек, до прибытия спасателей 6 человек покинули здание своими силами, 3 были госпитализированы с ожогами, заявил Сароян.
Он сообщил, что на момент прибытия спасателей комната, в которой находились военнослужащие, уже полностью сгорела. По словам представителя МВД, здание, в котором произошел пожар, было старым и с деревянными перекрытиями.
Также у спасателей нет информации о взрыве, сообщил Сароян. В свою очередь представитель Генпрокуратуры Аршак Мартиросян заявил, что число военнослужащих, которые смогли самостоятельно покинуть здание, в настоящее время уточняется.
Пожар в воинской части в селе Азат Гегаркуникской области произошел в ночь на 19 января, в результате погибли 15 военных, еще трое — в тяжелом состоянии.
Следователи назвали причиной пожара использование бензина для обогрева. Президент Армении Ваагн Хачатрян в тот же день уволил командующего 2-м армейским корпусом Ваграма Григоряна , еще несколько военных руководителей были уволены приказом главы Минобороны.
Командир взвода, в котором служили погибшие, назвал объяснение трагедии «только версией». По его словам, военным для отопления дали дрова и уголь, а бензина в тот вечер в помещении не было.
Военный прокурор Армении Григор Элизбарян с ним не согласился, и отметил, что на месте пожара были найдены тары с горючим, по предварительным данным, с бензином. Версии об ударе беспилотника по воинской части он отверг.