Հացի. Շրջափակում, օր 43-րդ
Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Հացի համայնքը կանգնել է մի շարք խնդիրների առջև։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հացիի համայնքապետ Սանթուր Սարգսյանը։
«Խանութներում ապրանքատեսակներ չկան, բենզինի և դիզելային վառելիքի լուրջ խնդիր ունենք, վերջին օրերին էլ զրկվել ենք բնական  գազից, ինչի հետևանքով  գրեթե անհնարին է դարձել փոխադրամիջոցներից օգտվելը,  և սա լուրջ խնդիր է, հատկապես երբ  անհրաժեշտ է դառնում առողջական խնդիրներ ունեցող մարդկանց տեղափոխել բուժհաստատություններ։ Այս ամենին զուգահեռ` թշնամին կրակ է բացում է աշնանացանի աշխատանքներ իրականացնող գյուղացիների ուղղությամբ։ Այդ ցավալի փաստով պայմանավորված` այս պահին ամբողջ համայնքի տարածքում դադարեցված են գյուղատնտեսական աշխատանքները»,-մանրամասնել է Ս. Սարգսյանը։
Նրա իրազեկմամբ` կանաչեղենի պահանջարկը  որոշակիորեն բավարարում են գյուղում ժամանակին տեղադրված  ջերմոցները։ Դա նաև մի քանի ընտանիքների համար եկամտի աղբյուր է։ Բայց բոլորի համար էլ պարզ է, որ նման մանրուքներով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը հաղթահարելը դժվար է։
Համայնքապետը հավաստում է` չնայած Արցախում ստեղծված ծանր իրավիճակին` հայրենի հողում խաղաղ ապրելն  ու  արարելը բնակիչների նպատակն ու ցանկությունն է։
«Բոլորիս ավելի շատ անհանգստացնում է մեր երկրի անվտանգությունը և մեր հարցի  վերջնական կարգավորումը»,-հավելել է մեր զրուցակից։

The village of Hatsi. Blockade. Day 43
Due to the Azerbaijan's blockade of Artsakh, the Hatsi community of Artsakh's Martuni region of the Republic of Artsakh faced a number of problems.
STEPANAKERT, JANUARY 23, ARTSAKHPRESS: The head of the Hatsi community Santur Sargsyan told "Artsakhpress''.
"There are no products in the stores, we have a serious problem concerning the gasoline and diesel fuel, and in recent days we have been deprived of natural gas, as a result of which it has become almost impossible to organize transport, and this is a serious problem, especially when it becomes necessary to transport people with health problems to medical facilities.
Parallel to all this, the enemy is opening fire in the direction of the villagers carrying out autumn sowing works. Due to this sad fact, agricultural works are stopped in the whole community at the moment", explained S. Sargsyan.
The head of the community assures that despite the difficult situation created in Artsakh, living and creating peacefully in the native land is the goal and desire of the residents.
"All of us are more worried about the security of our country and the final settlement of our issue," he added.