ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստը տեղի կունենա մայիսի 18-ին Բելառուսում
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԽՎ) խորհրդի արտագնա նիստը տեղի կունենա մայիսի 18-ին Բելառուսում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին հաղորդում է БелТА գործակալությունը՝ վկայակոչելով Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի ազգային անվտանգության հարցերով մշտական ​​հանձնաժողովի նախագահ Օլեգ Բելոկոնևի խոսքերը։
«2023 թվականին Բելառուսի Հանրապետությունն ստանձնել Է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության նախագահությունը, ուստի, անշուշտ, մի շարք առանցքային, առանձնապես կարևոր միջոցառումներ կանցկացվեն մեր երկրի տարածքում:
Այդ միջոցառումներից մեկը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովի արտագնա նիստն Է, որը նախատեսված է մայիսի 18-ին», - ասել է նա:
Բելոկոնևը հայտնել է, որ «միջոցառումը թույլ կտա մտքեր փոխանակել, բարձրացնել միջխորհրդարանական համագործակցության մակարդակը, համակարգել դիրքորոշումը միջազգային ասպարեզում, անշուշտ, քննարկել որոշ խնդրահարույց հարցեր, որոնք կարող են մինչ այդ առաջանալ, ինչպես նաև քննարկել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների  հավաքական անվտանգության իրավական ասպեկտներըե։ Խորհրդարանականի խոսքով՝ ներկայում առանցքային հարցերից մեկը, որոնք անհրաժեշտ Է քննարկել ՀԱՊԿ ԽՎ շրջանակներում, տեղեկատվական անվտանգությունն է։ Բացի Բելառուսից, ՀԱՊԿ անդամներն են Ռուսաստանը, Հայաստանը, Ղազախստանը և Ղրղզստանը:

Заседание Совета ПА ОДКБ состоится в мае на территории Беларуси
СТЕПАНАКЕРТ, 24 января, АРЦАХПРЕСС- Заявил журналистам председатель Постоянной комиссии по национальной безопасности Палаты представителей Олег Белоконев на заседании Совета Палаты представителей, передает корреспондент БЕЛТА.
"В 2023 году Республика Беларусь приняла председательство в Организации Договора о коллективной безопасности, поэтому, безусловно, ряд ключевых, особо важных мероприятий будет проводиться на территории нашей страны. Одним из таких мероприятий является выездное заседание Парламентской ассамблеи Организации Договора о коллективной безопасности, которое запланировано на май, - сказал Олег Белоконев. - В данном мероприятии примут участие члены Совета Парламентской ассамблеи ОДКБ. Это мероприятие позволит обменяться мнениями, повысить уровень межпарламентского взаимодействия, скоординировать позицию на международной арене, безусловно, обсудить какие-то проблемные вопросы, которые могут к этому времени возникнуть, а также юридические аспекты коллективной безопасности государств - членов ОДКБ".
По его словам, парламентское сотрудничество является достаточно эффективным механизмом в укреплении сотрудничества между государствами - членами ОДКБ. "Мы постоянно собираемся, обсуждаем различные вопросы, созданы комиссии Парламентской ассамблеи ОДКБ. Есть вектор военный, который идет через объединенный штаб организации, есть межпарламентский, который идет по линии Парламентской ассамблеи данной организации. И, безусловно, ключевые аспекты переплетаются - и военные, и международные, и политические. Поэтому сейчас одним из ключевых вопросов является информационная безопасность", - дополнил парламентарий.