ՌԴ-ի Անվտանգության խորհուրդը պատրաստ է օգնել ՀԱՊԿ-ին խնդիրների լուծման հարցում. Պատրուշեւ
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհուրդը պատրաստ է օգնել լուծել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) առջեւ դրված խնդիրները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին քննարկվել է Մոսկվայում ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւի եւ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովի աշխատանքային հանդիպման ժամանակ, հայտնում է ԱԽ մամուլի ծառայությունը։
Կողմերը քննարկել են մի շարք միջազգային խնդիրներ, մտքեր փոխանակել ՀԱՊԿ սահմանների երկայնքով տիրող իրադրության շուրջ։ Շեշտը դրվել է ՀԱՊԿ հեղինակության բարձրացման եւ այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ նրա փոխգործակցության վրա։
Զրուցակիցներն ուշադրություն են դարձրել նաեւ ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների կողմից 2022 թվականին ընդունված որոշումների կատարմանը։

Патрушев: Совбеза РФ готов помочь в решении задач, стоящих перед ОДКБ
Российский Совет безопасности готов помочь решать задачи, стоящие перед Организацией Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
СТЕПАНАКЕРТ, 24 января, АРЦАХПРЕСС-  Об этом шла речь в ходе состоявшейся в Москве рабочей встречи секретаря Совета безопасности РФ Николая Патрушева с генеральным cекретарем ОДКБ Имангали Тасмагамбетовым, сообщает пресс-служба СБ.
«Николай Патрушев поздравил Имангали Тасмагамбетова с назначением на должность, пожелал успехов в деятельности на благо развития Организации Договора о коллективной безопасности, а также выразил готовность к оказанию содействия в реализации стоящих перед секретариатом ОДКБ задач», - говорится в сообщении.
Стороны рассмотрели ряд международных проблем, обменялись мнениями по обстановке вдоль границ ОДКБ. Сделан акцент на повышении авторитета ОДКБ и ее взаимодействии с другими международными организациями.
Собеседники также уделили внимание выполнению решений, принятых главами государств-членов ОДКБ в 2022 году.