Բաքվի մերձակայքում բնակիչները թունավորվում են մազութով և աղբով, Ալիևի «էկոակտիվիստները» լուռ են
Մինչ Ադրբեջանը բնապահպանական խնդիրների պատրվակով փակել է Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, որի հետևանքով 120 հազար բնակիչ կանգնել է հումանիտար ճգնաժամի առաջ, Բաքվի մերձակայքում գտնվող Սաբունչի բնակավայրի հազարավոր բնակիչներ թունավորվում են մազութի և աղբի մեջ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ուղարկված «բնապահպան ակտիվիստներ»-ը, սակայն, չնկատելու են տալիս իրենց իսկ քթի տակ առաջացած էկոլոգիական խնդիրը կամ էլ իրենց նպատակը այլ է՝ ահաբեկել խաղաղ բնակչությանը(այս դեպքում Արցախի), իսկ Սաբունչիում բնակիչները արդեն իսկ ահաբեկված են նախագահ Իլհամ Ալիևի նավթավերամշակման գործարանների թափոններով։
Ադրբեջանցի լրագրողներից մեկը դեպքի վայրից ռեպորտաժ է պատրաստել «Սաբունչիի կյանքը թունավորում են մազութով և աղբով» վերնագրով, որտեղ նշում է, որ Բաքվի մերձակայքում գտնվող բնակավայրում հազարավոր բնակիչների մոտ վաղուց արդեն ձևավորվել է այն զգացողությունը, որ իրենց տները գտնվում են գործող նավթահանքերի կենտրոնում, որն աղբանոցի է վերածվել։ Մոտակայքում գտնվում է չորս հեկտար զբաղեցնող մազութի լճակ, որտեղ բնակիչները աղբ ու կենցաղային թափոններ են թափում:
Տեղացիները պատմում են՝ ամռանը սարսափելի գարշահոտության պատճառով, որով ներծծված է այդ տարածքը, Սաբունչիում շնչելը պարզապես անհնար է։ Թվում է, թե աշնանը և ձմռանը բնակիչների համար պետք է լինի մի քիչ ավելի հեշտ, բայց իրականում վիճակն ավելի վատանում է։
«Նույնիսկ մի փոքր անձրևը ջրհեղեղ է առաջացնում։ Լճակի ջրանցքը լցված է աղբով և թափոններով: Նույն պատկերն է ձյան հալվելուց հետո։ Աշնանը և ձմռանը անելանելիությունից մենք պարզապես փակում ենք մեր տները, հեռանում այնտեղից և գիշերում հարազատների մոտ»,- պատմում է բնակիչներից մեկը։
Դեպքի վայրում գտնվող լրագրողը նկարագրել է Սաբունչիում ստեղծված իրավիճակը։
«Մի քանի երեխաներ մեր աչքի առաջ խաղում էին աղբ արտանետող մազութի լճակի մոտ։ Հանդիպելով մեր տարակուսած և հարցական հայացքին՝ տեղացիները, ձեռքերը այս ու այն կողմ պարզելով, ասացին, որ իրենց միշտ վտանգ է սպառնում։ Եվ խոսքը միայն նավթի մասին չէ, որը ցանկացած պահի կարող է բռնկվել: Ցեխի պատճառով գրունտային փողոցները պարզապես անանցանելի են դարձել»,- նշում է լրագրողը։
Բնակիչները հույսները կորցրել են, թե խոստումներով կերակրող իշխանությունները երբևէ կլուծեն Սաբունչիում ահագնացող խնդիրը և հարց էլ չի առաջանում, թե ինչո՞ւ Լաչինի միջանցքը փակած «բնապահպանները» բողոքի ցույց չեն անցկացնում տարիներ շարունակ չլուծված խնդիրը բարձրաձայնելու համար։
Ադրբեջանում լուրջ բնապահպանական խնդրի մասին ահազանգող հոդվածը հրապարակել էր Haqqin.az կայքը, սակայն որոշ ժամանակ անց, հոդվածը հասկանալի պատճառներով հեռացվեց կայքից:

На окраинах Баку люди отравляются мазутом и мусором, но «экоактивисты» Алиева молчат об этом
Пока Азербайджан под предлогом экологических проблем закрывает единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией и внешним миром, Лачинский коридор, в результате чего 120 000 жителей столкнулись с гуманитарным кризисом, тысячи жителей посёлка Сабунчи под Баку отравляются мазутом и мусором.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 января, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Однако присланные азербайджанскими властями «экологические активисты» не замечают этой экологической проблемы, возникшей у них под носом, либо у них иная цель: терроризировать мирное население (в данном случае Арцаха), а жителей Сабунчи уже терроризирует нефтеперерабатывающий завод президента Ильхама Алиева со своими заводскими отходами.
Азербайджанский журналист подготовил репортаж с места событий под названием «Жизнь Сабунчи отравляют мазутом и мусором», в которой отмечает, что у тысяч жителей поселка под Баку давно сложилось ощущение, что их дома находятся в центре эксплуатации нефтяных месторождений, представляющий собой свалку. Рядом расположен мазутный пруд площадью в четыре гектара, куда жители сбрасывают мусор и бытовые отходы.
Местные жители рассказывают, что летом в Сабунчи просто невозможно дышать из-за жуткой вони, пронизывающей всю местность. Казалось бы, жителям осенью и зимой должно быть чуть легче, но на самом деле ситуация лишь ухудшается.
«Даже небольшой дождь вызывает наводнение. Канал пруда заполнен мусором и отходами. Такая же картина после таяния снегов. Осенью и зимой мы от безысходности просто закрываем дома, уезжаем оттуда и ночуем у родственников», - рассказывает один из жителей.
Побывавший на месте журналист описал ситуацию в Сабунчи.
«Несколько детей на наших глазах играли возле мазутного пруда, в который выбрасывается мусор. Встречая наш недоуменный и вопросительный взгляд, местные жители, разводя руками, говорили, что им всегда эта грозит опасность. И дело не только в мазуте, который может загореться в любой момент. «Из-за грязи грунтовые улицы стали просто непроходимыми», - отметил журналист.
Жители потеряли надежду на то, что власти, дающие лишь обещания, когда-нибудь решат все нарастающую в Сабунчи проблему, и нет никаких сомнений, почему «экологи», перекрывшие Лачинский коридор, не проводят акцию протеста и здесь, чтобы поднять проблему, которая не решается и не решалась годами
Статья с предупреждением о серьезной экологической проблеме в Азербайджане была опубликована на сайте Haqqin.az, но через некоторое время статья была удалена с сайта, по вполне понятным причинам.