Ռուբինյանը ԵԽ գլխավոր քարտուղարին կոչ է արել մեծացնել ճնշումն Ադրբեջանի վրա Լաչինի միջանցքը բացելու համար
Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հանդիպեցի ԵԽ գլխավոր քարտուղարին։ Ներկայացրեցի Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը։ Համաձայնեցինք, որ ԵԽ մոնիտորինգային մարմինները պետք է անարգել մուտք ունենան ԵԽ գոտում գտնվող ցանկացած տարածք։ Կոչ արեցի մեծացնել ճնշումը Ադրբեջանի վրա՝ միջանցքն անհապաղ բացելու համար»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Ռուբինյանը։

Глава армянской делегации в ПАСЕ призвал генсека СЕ усилить давление на Азербайджан для открытия Лачинского коридора
Вице-спикер Национального собрания Армении, глава армянской делегации в Парламентской Ассамблее Совета Европы Рубен Рубинян встретился с Генеральным секретарем Совета Европы Марией Пейчинович Бурич.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 января, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. «Я встретился с генеральным секретарем Совета Европы. Представил гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Мы выразили согласие, что органы мониторинга СЕ должны иметь беспрепятственный доступ на любую территорию в зоне СЕ. Я призвал усилить давление на Азербайджан, чтобы он немедленно открыл Лачинский коридор», - написал Рубинян на своей странице в Facebook.