Իտալական պարբերականն անդրադարձել է Ադրբեջանի դեսպանի և իտալացի պատգամավորների քննարկմանը՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման հարցով
Իտալական L’Espresso պարբերականը հոդված է հրապարակել, որտեղ նշվում է, որ Պատգամավորների պալատի Արտաքին հանձնաժողովի պատգամավորները Ադրբեջանի նորանշանակ դեսպան Ռաշադ Ասլանովին հրավիրել են Իտալիայի խորհրդարան, որպեսզի տեղեկություններ ստանան Լաչինի միջանցքի շրջափակման մասին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հոդվածագիրը նկատում է, որ Ադրբեջանի դեսպանը, նույնիսկ չսպասելով հարցերի՝ հիշեցրել է, թե որքան կարևոր է էներգետիկ համագործակցությունը ադրբեջանական մեթանի հետ, որը TAP գազատարով հասնում է Պուլիայի ափեր:
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ այսօր առավոտյան Պատգամավորների պալատում, հստակ բացատրում է, թե Իտալիայի համար ինչ է նշանակում էներգետիկ կախվածություն ոչ այնքան ժողովրդավարական պետություններից։ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում տեղի ունեցած լսումների օրը, Ադրբեջանի նորանշանակ դեսպան Ռաշադ Ասլանովը մոտ տասը րոպեի ընթացքում բազմաթիվ զրույցներ է վարել խորհրդարանականների, ինչպես նաև մեծամասնության և ընդդիմադիր խմբակցությունների ղեկավարների հետ՝ նախօրոք ներկայացնելով փաստերի իր տարբերակը, պատասխաններ տալով՝ նախքան հարցեր ստանալը և առաջին հերթին հիշեցնելով բարեկամ իտալացիներին, թե որքան կարևոր է էներգետիկ համագործակցությունը ադրբեջանական մեթանի հետ, որը TAP գազատարով հասնում է Պուլիայի ափեր»,- ասվում է հոդվածում:
Իտալական պարբերականը հիշեցնում է, որ ավելի քան 120,000 հայերը, ովքեր ապրում են ճանաչում չստացած Արցախի Հանրապետությունում՝ հայտնվել են թակարդում, սովի մեջ՝ առանց սննդի, դեղորայքի, հույսի։
«Երեկ Պատգամավորների պալատը լսել է Հայաստանի դեսպանին, այսօր հերթը հասավ ադրբեջանցի գործընկերոջը, որն անշուշտ, ուրախ չէր, որ ստիպված էր արդարացնել իր իշխանությանը բարեկամ/գնորդ իտալացիների առջեւ»,- ընդգծել է հոդվածի հեղինակ Կառլո Տեչչեն:
Հոդվածագիրը շեշտել է, որ ըստ մեթանի հոսքերի վերաբերյալ Nomisma ընկերության հաշվարկների՝ Ռուսաստանից գազի ներկրման անկումը փոխհատուցել է հատկապես Ադրբեջանը. Բաքուն այն հասցրել է 10,2 միլիարդ խորանարդ մետրի՝ 3 միլիարդով ավելի, քան 2021 թվականին:
«Այսօր ադրբեջանական ներդրումները համարժեք են ռուսականին, և հեռանկարում դրանք կարող են արագ աճել»,- ընդգծել է հեղինակը:

Итальянское издание коснулось обсуждения посла Азербайджана и итальянских депутатов вопроса блокады Лачинского коридора
Итальянский еженедельник L'Espresso опубликовал статью, в которой утверждается, что депутаты комиссии внешних отношений Палаты депутатов Италии пригласили посла Азербайджана Рашада Асланова в Парламент Италии с целью получения информации о блокаде Лачинского коридора.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 января, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Обозреватель отметил, что посол Азербайджана, даже не дожидаясь вопросов, напомнил, насколько важны для Италии энергетическое сотрудничество с Азербайджаном и метан, достигающий по газопроводу TAP до берегов Апулии.
«То, что произошло сегодня утром в Палате депутатов, объясняет, что означает для Италии энергетическая зависимость от менее демократических государств. В день слушаний в комиссии по внешним отношениям вопроса гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе посол Азербайджана Рашад Асланов провел несколько бесед с парламентариями и с лидерами фракций, заранее изложив свою версию фактов, дав ответы до получения вопросов и, прежде всего, напомнив дружественным итальянцам, насколько важны для Италии энергетическое сотрудничество с Азербайджаном и метан, который по газопроводу TAP достигает берегов Апулии», - говорится в статье.
Итальянское издание напомнило, что более 120 000 армян, проживающих в непризнанной Республике Арцах, оказались в осаде, они голодают, лишены еды, лекарств и надежды.
«Вчера Палата депутатов выслушала посла Армении, сегодня настала очередь азербайджанского коллеги, который, конечно же, был недоволен тем, что ему приходится оправдывать свое правительство перед своими друзьями-покупателями», - подчеркнул автор статьи, Карло Течче.
Автор статьи подчеркнул, что согласно расчетам компании Nomisma по потокам метана, снижение импорта газа из России было компенсировано Азербайджаном. Баку увеличил поставку до 10,2 миллиарда кубометров, что на 3 миллиарда больше, чем в 2021 году.
«Сегодня азербайджанские поступления равноценны российским, и в будущем они могут быть увеличны», - подчеркнул автор.