Այս ծանր իրավիճակում առաջնային և հրատապ է բանակի արդիականացումը, ազգային ողջ ներուժի համախմբումը․ Գարեգին Բ կաթողիկոսի ուղերձը
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս, Ն․Ս․ Օ․ Տ․ Տ Գարեգին Բ-ն շնորհավորական ուղերձ է հղել Բանակի օրվա առթիվ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է. «Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայոց բանակի օրվա առիթով Հայրապետական Մեր օրհնությունն ու բարեմաղթանքն ենք բերում Հայոց բանակի սպաներին ու զինվորներին և համայն մեր ժողովրդին:
Հայոց բանակը կազմավորվեց մեր անկախության վերահաստատման տարիներին, դարձավ պատվարն ու պահապանը հայոց վերածնյալ պետականության, երաշխավորը մեր ժողովրդի խաղաղ ու անվտանգ կյանքի: Մեր խիզախ զորավարների ու զինվորների քաջագործություններով, նաև բանակին սատարող մեր ժողովրդի պայքարով ազատագրվեց Արցախ աշխարհը, և արցախահայությունը իր անկախ կյանքը կառուցելու հնարավորությունն ունեցավ։
Արցախյան 44-օրյա աղետալի պատերազմը, անցյալ տարվա սեպտեմբերին Հայաստանի սահմանների նկատմամբ ոտնձգությունները, հառնած մարտահրավերները և պաշտպանական լրջագույն հիմնահարցերը նոր հրամայականների առջև են կանգնեցրել մեր երկիրն ու ժողովրդին։ Այս ծանր իրավիճակում առաջնային և հրատապ է բանակի արդիականացումը՝ ժամանակի չափանիշներին ու պահանջներին համապատասխան։ Առաջնային և հրատապ է ազգային ողջ ներուժի համախմբումը, որպեսզի Հայոց բանակը շուտափույթ հաղթահարի պատերազմի պատճառած աղետալի հետևանքները, ամոքում գտնեն անդառնալի կորուստների վերքերն ու ցավերը, և բացառվեն այնպիսի ողբերգություններ, որ ապրեցինք շաբաթներ առաջ։ Հավատում ենք, որ Հայոց բանակը պիտի վերագտնի փառքի իր ճանապարհը և կարող լինի աննկուն ու հաղթական իրագործել իր սրբազան առաքելությունը:
Ի խորոց սրտի աղոթում ենք հայրենիքի պաշտպանության համար նահատակության պսակն ընդունած բոլոր քաջորդիների համար։ Հայցում ենք Երկնավորից, որ մխիթարություն պարգևի կորուստներից ու վշտերից բեկված հոգիներին: Թող Ամենակալն Աստված Իր պահպանությունն ու զորակցությունը շնորհի Հայոց բանակի քաջարի զինվորներին ու հրամանատարական կազմին, խաղաղություն ու բարօրություն՝ Հայաստան ու Արցախ մեր հայրենիքին և աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդին։
«Շնորհք ընդ ձեզ եւ խաղաղութիւն յԱստուծոյ Հօրէ մերմէ եւ ի Տեառնէ Յիսուսէ Քրիստոսէ» (Հռոմ. 1.7) այսօր և միշտ. ամէն»։

Гарегин II: Первоочередной и актуальной задачей является консолидация всего национального потенциала
Католикос всех армян Гарегин II поздравил армянскую армию с 31-летней годовщиной.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 января, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщили в Первопрестольном Эчмиадзине.
Глава Армянской Апостольской церкви подчеркнул, что армия стала надежным оплотом и защитницей независимого государства, обеспечив мир и безопасность народа.
«Армянская армия сформировалась в годы восстановления нашей независимости, стала оплотом и стражем возрожденной армянской государственности, гарантом мирной и безопасной жизни нашего народа. Благодаря мужественным подвигам наших отважных полководцев и воинов, а также борьбе нашего народа, поддерживающего армию, Арцаха был освобожден, и армяне Арцаха получили возможность построить свою независимую жизнь.
В то же время 44-дневная война, а также сентябрьская агрессия прошлого года и серьезные проблемы безопасности поставили страну и народ перед новыми вызовами. Армения переживает тяжелый период, и на данном этапе в первую очередь необходима скорейшая модернизация вооруженных сил страны, их адаптация к современным стандартам и требованиям.
Первоочередной и актуальной задачей является консолидация всего национального потенциала, чтобы Армянская армия смогла поскорее преодолеть катастрофические последствия войны, залечила раны и боль потерь, чтобы не повторялись трагедии наподобие той, что мы пережили недели назад. Верим, что Армянская армия вновь найдет свой славный путь и сможет неуклонно идти к выполнению своей священной миссии», - говорится в поздравлении.