Ռուսաստանը եւ Իրանը նախատեսում են դրոններ արտադրող գործարան կառուցել Ելաբուգայում. WSJ
Ելաբուգայում կարող է կառուցվել կամիկաձե դրոնների գործարան, այս մասին գրել է ամերիկյան The Wall Street Journal-ը։ Թերթի տվյալներով՝ հունվարին թաթարական քաղաք է այցելել պատվիրակություն Իրանից, որը կօգնի անօդաչուների արտադրություն հիմնել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին  տեղեկանում Է News.am-ը։
Գործարանի հզորությունը կկազմի տարեկան 6 000 անօդաչու, այն կարտադրի իրանական Shahed-136-ներից ավելի արագ եւ հեռահար տարբերակներ։ ԱՄՆ-ն քանիցս հայտարարել է, որ Թեհրանը դրանք մատակարարում է Մոսկվա՝ հատուկ գործողությունում օգտագործելու համար։ Կրեմլը հերքում է այդ տեղեկությունները։
Մոսկվան եւ Թեհրանը մտադիր են մարտական անօդաչուներ արտադրող համատեղ գործարան ստեղծել, որոնք կկիրառվեն Ուկրաինայում հատուկ գործողության գոտում։ Այս մասին տեղեկացրել է The Wall Street Journal-ը՝ հղում կատարելով ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին։
Պարբերականի տվյալներով՝ հունվարի սկզբին Իրանից Ռուսաստան է այցելել պատվիրակություն՝ ապագա գործարանի տեղը որոշելու եւ նախագծի գործարկման մանրամասները քննարկելու համար։ Ձեռնարկությունը պետք է կառուցվի Թաթարստանում, Ելաբուգայում, հզորությունը կազմելու է տարեկան 6 000 կամիկաձե դրոն։
Ինչպես գրել է WSJ-ն, իրանական պատվիրակության կազմում էին բրիգադի գեներալ Աբդոլա Մեհրաբին, որը գլխավորում է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ռազմաօդային ուժերը, եւ Quds Aviation Industry իրանական ընկերության գործադիր տնօրեն Ղասեմ Դամավանդիանը։
Մարտական անօդաչուների համատեղ արտադրության վերաբերյալ Մոսկվայի եւ Թեհրանի բանակցությունների մասին ԱՄՆ իշխանությունները նախազգուշացնում էին դեռեւս անցած տարվա դեկտեմբերին։ Հունվարի 5-ին իրանական պատվիրակությունը ժամանել է Ելաբուգա, որտեղ ծանոթացել է գործարանի կառուցման վայրին։
Թաթարստանում, WSJ-ի տեղեկացմամբ, կարտադրվի Shahed-136 անօդաչուի արդիականացված տարբերակը՝ նոր շարժիչով, որը թույլ կտա, որ սարքն ավելի արագ եւ ավելի հեռու թռչի։
Հրապարակման հեղինակները նշել են, որ նոր ձեռնարկությունը եւ նրա արտադրանքը չեն ազդի Ուկրաինայում ուժերի ներկայիս հավասարակշռության եւ գարնանն սպասվող ռուսական զորքերի հարձակման վրա, քանի որ գործարանի կառուցումը բավական ժամանակ կտեւի։ Սակայն թերթը չի բացառում, որ անօդաչուները կարող են Մոսկվայի կողմից օգտագործվել այլ հակամարտություններում կամ կարող են արտահանվել։
Ըստ WSJ-ի աղբյուրների՝ գործարանի կառուցումը մտնում է Ռուսաստանի եւ Իրանի միջեւ 1 մլրդ դոլար արժողությամբ գործարքի մեջ։ Դրա շրջանակում Մոսկվան, իբր, Թեհրան կմատակարարի արեւմտյան զենք, որը զավթել է Ուկրաինայում։
Բացի այդ, պարբերականը խոստացել է, որ հունվարի 6-ին, երբ արդեն հայտնի էր Թաթարստանում գտնվող իրանական պատվիրակության այցի մասին, ԱՄՆ-ը անհատական տնտեսական պատժամիջոցներ է մտցրել Quds Aviation Industry-ի տնօրեն Դամավանդիանի դեմ։

WSJ: Россия и Иран планируют построить в Елабуге завод по производству дронов
СТЕПАНАКЕРТ, 6 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом пишет американская The Wall Street Journal, передает News.am.
По данным газеты, в январе город в Татарстане посетила делегация из Ирана, которая поможет запустить производство беспилотников. Мощность завода составит 6000 дронов в год, он будет производить более быстрые и дальнобойные версии иранских БПЛА Shahed-136. США неоднократно заявляли, что Тегеран поставляет их Москве для использования в спецоперации. В Кремле отрицали эти сообщения.
Москва и Тегеран намерены построить совместный завод по производству боевых беспилотников, которые будут применяться в зоне спецоперации на Украине. Об этом сообщает The Wall Street Journal со ссылкой на высокопоставленных чиновников, близких к США.
По данным издания, в начале января из Ирана в Россию прилетела делегация, чтобы посмотреть место будущего завода и обсудить детали запуска проекта. Предприятие должно появиться в Елабуге в Татарстане, его мощность составит 6000 боевых дронов-камикадзе в год.
Как пишет WSJ, иранскую делегацию представляли бригадный генерал Абдолла Мехраби, возглавляющий Военно-воздушные силы в Корпусе стражей исламской революции, и Гасем Дамавандян — исполнительный директор иранской компании Quds Aviation Industry, ключевого разработчика и производителя боевых дронов в стране.
О переговорах Москвы и Тегерана о создании совместное производство боевых БПЛА власти США предупреждали еще в декабре прошлого года. Сейчас, как сообщает газета, переговоры оформились в конкретные планы. 5 января иранская делегация побывала в Елабуге, где осмотрела пустырь, на котором будет построен завод.
В Татарстане, по информации WSJ, будет производиться модернизированная версия беспилотника Shahed-136 с новым двигателем, который позволит ей летать быстрее и дальше.
При этом авторы публикации отмечают, что новое предприятие и его продукция не повлияют на нынешний баланс сил на Украине и ожидаемое наступление российских войск весной, поскольку строительство завода по выпуску боевых дронов займет значительное время. Однако газета не исключает, что БПЛА могут применяться Москвой в других конфликтах или поставляться на экспорт.
По словам источников WSJ, строительство завода входит в сделку между Россией и Ираном на $1 млрд. В ее рамках Москва якобы поставляет Тегерану западное оружие, захваченное в боях на Украине.
Кроме того, издание сообщило, что 6 января — на следующий день после того, как стало известно о визите иранской делегации в Елабугу — США ввели персональные экономические санкции против директора Quds Aviation Industry Дамавандяна.