Քաղաքաշինության ոլորտում նոր ծրագրերի իրականացումը շրջափակման պատճառով անորոշ է մնում. փոխնախարարը ներկայացրել է ստեղծված իրավիճակը
Ադրբեջանի կողմից Արցախը Մայր Հայաստանին կապող կյանքի ճանապարհի փակման հետևանքով Արցախի քաղաքաշինության ոլորտը ամեն օր շարունակում է մեծ վնասներ կրել։
Քաղաքաշինության ոլորտում նոր ծրագրերի իրականացումը շրջափակման պատճառով  անորոշ է մնում. փոխնախարարը ներկայացրել է ստեղծված իրավիճակը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասել է ԱՀ Քաղաքաշինության նախարարի տեղակալ Արամ Գասպարյանն՝ ավելացնելով, որ շրջափակման հետևանքով հիմնական ծրագրերը կիսատ են մնացել։
«Վառելիքի և աշխատուժի Հայաստանից Արցախ տեղափոխելու հետ կապված խնդիրների պատճառով ոլորտում այս պահին գրեթե բոլոր ծրագրերը կասեցված են։ ՀՀ-ից էր ներկրվում նաև իրականացվող շինաշխատանքների համար նախատեսված շինանյութի մեծ մասը։ Շրջափակման պատճառով այդ ողջ գործընթացի կազմակերպումը փաստորեն անհնարին է դարձել:
Էլեկտրաէներգիայի խափանումներն էլ իրենց հերթին թույլ չեն տալիս պլանավորված աշխատել»,- նշել է Ա. Գասպարյանը։
Նրա խոսքով՝ այս պահի դրությամբ շինաշխատանքներն ընթանում են   պահեստներում նախկինում ունեցած կամ շինանյութերի խանութներում առկա տեղական արտադրության նյութերով, որոնք խիստ սահմանափակ են։
Ա. Գասպարյանն ընդգծում է՝ եթե շրջափակումը  շարունակվի, 1-2 ամիս անց   բոլոր շինաշխատանքներն ամբողջությամբ կդադարեցվեն։
«Պլանավորած էր 2022-ի վերջին շահագործման հանձնել ևս 300 բնակարան, սակայն հասկանալի պատճառներով, մեզ դա չհաջողվեց։ Բացի այդ,  նույն ժամանակահատվածում գյուղական համայնքներում ազատ բնակֆոնդից 300-ից ավելի տուն  վերանորոգվել և տրամադրվել է տեղահանված մեր հայրենակիցներին։ Պատերազմի հետևանքով հրետակոծությունից վնասված մոտ 3300 բնակարան է վերանորոգվել, իսկ 2800 բնակարանի վերանորոգման համար տրամադրվել է դուռ, պատուհան կամ այլ շինանյութեր»,- մանրամասնել է նախարարի տեղակալը` փաստելով` 2021-2022 թվականներին Հանրապետության ողջ տարածքում շինարարությունը լայն թափ էր ստացել, կառուցվել են նոր թաղամասեր։
Ըստ մեր զրուցակցի` 2023 թվականին նախատեսվում էր շահագործման հանձնել մոտ 800 բնակարան կամ առանձնատուն։ Բայց այս պահի դրությամբ չեն կարող պլանավորել աշխատանքները՝ ստեղծված ծանր իրավիճակի  հետևանքով առաջացած խնդիրների պատճառով։

Реализация новых проектов в сфере градостроительства остается неопределенной из-за блокады: Замминистра представил ситуацию
В результате закрытия Азербайджаном дороги жизни, соединяющей Арцах с Матерью-Арменией, сектор градостроительства Арцаха продолжает ежедневно нести большие потери.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил заместитель министра градостроительства Арам Гаспарян, добавив, что в результате блокады основные проекты остались незавершенными.
«Из-за проблем, связанных с переброской топлива и рабочей силы из Армении в Арцах, в настоящее время приостановлены почти все проекты в отрасли. Большая часть строительных материалов, предназначенных для текущих строительных работ, также была импортирована из Армении. Из-за блокады организация всего этого процесса стала практически невозможной.
Перебои с электричеством, в свою очередь, не позволяют нам работать в плановом режиме", - отметил А. Гаспарян.
По его словам, на данный момент строительные работы ведутся из материалов местного производства, которые ранее были на складах или в наличии в магазинах стройматериалов, которых очень мало.
А. Гаспарян подчеркивает, что если блокада продолжится, то через 1-2 месяца все строительные работы будут полностью остановлены.
«В конце 2022 года планировалось сдать в эксплуатацию еще 300 квартир, но по понятным причинам у нас это не получилось. Кроме того, за этот же период было отремонтировано и передано нашим переселенцам более 300 домов из бесплатного жилого фонда в сельских общинах. Отремонтировано около 3300 квартир, пострадавших от обстрелов в результате войны, а для ремонта 2800 квартир предоставлены двери, окна или другие строительные материалы», — пояснил замминистра, констатировав, что в 2021-2022 годах строительство набирало обороты по всей республике, застраивались новые кварталы.
По словам нашего собеседника, в 2023 году планировалось ввести в эксплуатацию около 800 квартир или частных домов. Но пока они не могут планировать работы из-за проблем, вызванных сложной ситуацией.